Obchody wrześniowe 2017

Uroczystość 78 rocznicy wojny obronnej na Śląsku „Wrzesień 1939 roku”

 W dniu 4.09.2017 miały miejsce obchody 78 rocznicy wojny obronnej na Śląsku "Wrzesień 1939 roku" upamiętniające walki żołnierzy 73 pułku piechoty z 23 Dywizji Piechoty Armii "Kraków" pod dowództwem śp. płk. Władysława Kiełbasy, którzy zginęli walcząc bohatersko w dn. 1-2 września 1939r. w rejonie miejscowości Wyry i Gostyń. Uroczystości podobnie jak w roku ubiegłym poprowadził mjr Arkadiusz Bartnik z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tychach która wraz z Gminą Wyry była organizatorem tej uroczystości. Wśród zaproszonych gości znaleźli się kombatanci, przedstawiciele wojska, Urzędu Marszałkowskiego, radni Sejmiku Województwa Śląskiego, burmistrzowie i wójtowie z ternu powiatu mikołowskiego, bieruńsko - lędzińskiego i pszczyńskiego. Wokół Pomnika Pamięci Żołnierzy Września zebrało się wielu mieszkańców Wyr i Gostyni. Mszę Świętą celebrował ks. Jan Podsiadło z parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Gostyni. Homilię wygłosił ks. dziekan Rafał Październiok, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Gostyni oraz ks. Tadeusz Konik ewangelicki Duszpasterz Policji Polski. Koncelebrował ks. Henryk Skorupa z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wyrach. W uroczystościach oprawę muzyczną zapewnił gminny chór ZORZA, chór WETERAN z Ożarowic oraz Orkiestra Wojskowa z Bytomia. Uroczystość uświetniła obecność Kompanii Honorowej 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic. Dziękujemy wszystkim gościom, kombatantom, mieszkańcom, młodzieży i dzieciom ze szkół za liczny udział w Obchodach Wrześniowych.

Kombatanci wręczyli odznaki ,,Za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych”: Irenie Piszczek, Elżbietę Słomka oraz Jana Skrobola.
Wyróżnienia wręczyli: Włodzimierz Czechowski, prezes Śląskiego Zarządu Województwa ZKRPiBWP oraz wiceprezesi Eugeniusz Jarguz i Stanisław Piasecki.
Komendant WKU W Tychach odznaczył: Jolantę Tarnawę, Andrzeja Siwiorka, Arkadiusza Domińca oraz Aleksandrę Morcinek. 

Serdeczne Podziękowania dla straży pożarnej z OSP Gostyń, Straży miejskiej z Łazisk Górnych, Policji, Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Wyrach oraz dla harcerzy za pomoc w organizacji uroczystości.

 

 

 

 


 

Patroni medialni

 

TVS logo.png

Radio Silesia_logo - Kopia.png

Nasza Gazeta_logo_cmyk.jpg

Wicie logo.jpgSfera TV logo.png