III Gminny Rodzinny Rajd Jurajski

Za nami już trzeci Rodzinny Rajd Jurajski. Odbył się on w niedzielę 15 października 2017 roku. Tym razem udaliśmy się autokarem do Zrębic. W trasę wyruszyliśmy przy Parafialnym kościółku św. Idziego w Zrębicach. Jest to zabytkowy kościół konstrukcji zrębowej, kryty dachem gontowym, oszalowany deskami z 1789 r. Parafia w Zrębicach istniała już w 1334 roku. Według podania, wieś Zrębice powstała w czasie założenia grodu w Olsztynie, a więc za panowania króla Kazimierza Wielkiego, w pierwszej połowie XIV wieku.

W stronę Olsztyna wiódł leśny szlak czerwony. Miło było pooddychać leśnymi zapachami jesieni. Po drodze udało się zebrać sporo grzybów. Kolorowe liście mieniły się w promieniach słońca, było przepięknie.

Po ponad dwugodzinnej wędrówce dotarliśmy do Olsztyna. Posililiśmy się, a następnie poszliśmy na spacer do stóp Zamku Olsztyn. Okazuje się że pierwsza wzmianka o „zamku Przymiłowice" (późniejszym Olsztynie) pochodzi z 1306 roku. Wzniesiony on został na miejscu wczesnośredniowiecznego grodu, rozbudowany w latach 1349-59 z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, dla obrony pogranicza śląsko-małopolskiego. Widok ze wzgórza zamkowego przedstawia całą panoramę okolicy. Na koniec na rynku olsztyńskim zaliczyliśmy gofry z owocami i wyruszyliśmy autokarem w drogę powrotną do domów.