Skat w Gminie Wyry

Historia Skata w Gminie Wyry

Sekcję skata utworzono w 1989 roku w Klubie Sportowym „Fortuna Wyry”.

Od 1992 roku drużyna uczestniczy w rozgrywkach Polskiego Związku Skatowego. W 1994 roku awansowała do drugiej, a w 1997 roku – do pierwszej ligi i tym samym dzięki skaciorzom, do Wyr powróciła ekstraklasa – najwyższa liga rozgrywkowa w Polsce. Wcześniej, w latach 50. i 60., w ekstraklasie grali hokeiści „Fortuny Wyry”.

W ciągu 20 lat sukcesów nie brakowało, a w 2005 roku Fortuna odniosła jeden z największych – zdobyła Puchar Polski.

Drużyna grała w składzie: Jan Bilgoń, Romuald Bojdoł, Teodor Ciwis i Krzysztof Sornek.

Niemal od początku istnienia sekcji wyrscy skaciorze organizują zawody o Puchar Wójta i mistrzostwo gminy. To najbardziej prestiżowa rywalizacja, która nie tylko pozwala na weryfikację umiejętności poszczególnych graczy, ale także ustalenie składu zespołów, które reprezentują klub w rozgrywkach drużynowych. Od kilku lat rozgrywane są także turnieje o Puchar Lata.

Przez lata sekcję wspierały władze gminy, bowiem starty na arenie ogólnopolskiej, a także międzynarodowej, m.in. w mistrzostwach Europy w Wiśle i międzynarodowych mistrzostwach Niemiec, stały się znakomitą promocją Wyr.

W 2007 roku sekcja znalazła sponsora - firmę "Kontiwent" i obecnie właśnie pod taką nazwą występuje w I-szej lidze. W jubileuszowym sezonie 2008/2009 "Kontiwent Wyry" uplasował się na 4. miejscu w skatowej ekstraklasie.

Zawodnicy Fortuny/Kontiwentu Wyry w latach 1989-2009: Bilgoń Jan, Bojdoł Marek, Bojdoł Romuald, Chlebek Bogdan, Chmiel Kazimierz, Cichoń Roman, Ciwis Teodor, Herbski Florian, Kania Piotr, Kąsek Piotr, Klimczyk Witold, Kuźnik Józef, Kuźnik Krzysztof, Liszka Mirosław, Łapuszek Marcin, Łapuszek Ryszard, Mardyła Marian, Miarka Ludwik, Ryguła Erwin, Sornek Krzysztof, Strzempa Henryk, Szczepański Tomasz, Szopa Andrzej, Żurek Bernard.

Kontakt:

Teodor Ciwis
prezes Sekcji Skata „Kontiwent” w Wyrach
Tel. 605 035 017
Zasady gry w skata i „skat-online” na www.kurnik.pl

Spotkania Sekcji Skata odbywają się w każdy wtorek o godz. 17.00 w Zajeździe "Pod Kasztanami" w Wyrach.