Komunikacja

Zarząd Transportu Metropolitalnego

logo.pngGmina Wyry leży w ciągu drogi wojewódzkiej nr 928 tj. ul. Pszczyńskiej. Droga ta przebiega przez obie miejscowości Gminy zarówno Wyry jak i Gostyń i stanowi główną trasę dojazdową do Mikołowa, Kobióra, Tychów.

Do 31.12.2018 r. organizatorem publicznego transportu zbiorowego był Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach. Od 1 stycznia 2019 r. organizatorem jest Zarząd Transportu Metropolitarnego na terenie Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii. 

Poprzez corocznie ustalaną składkę zmienną Gmina Wyry uczestniczy w kosztach trzech linii autobusowych 69, 157, 294, z czego trasy dwóch linii prowadzą przez teren Gostyni. Liniami tymi bez żadnych przesiadek można dojechać do oddalonych w promieniu kilku czy kilkunastu kilometrów miast takich jak Mikołów, Tychy, Łaziska Górne, a nawet Żory – (przez Orzesze, z miejscowości Wyry linią 69). Gęstość rozmieszczenia przystanków autobusowych w Gminie ułatwia mieszkańcom korzystanie ze środków komunikacji miejskiej.

Zarząd Transportu Metropolitalnego
ul. Barbary 21a,
40-053 Katowice

Bezpłatny numer: 800 16 30 30
Numery płatne: (32) 74 38 446, (42) 291 04 05
E-mail: kancelaria@metropoliaztm.pl

strona internetowa

 

Polskie Koleje Państwowe

PKP

W Gminie Wyry mamy nieczynny przystanek kolejowy. Leży on na linii kolejowej nr 169 łączącej stację Tychy ze stacją Orzesze Jaśkowice, na której ruch pasażerski został zawieszony w 2001 roku. Znajdował się tam również dodatkowy, zelektryfikowany tor umożliwiający mijankę, który został rozebrany po zlikwidowaniu posterunku. Obecnie oba perony są zarośnięte, a dawny budynek stacyjny został adaptowany do innych celów; aktualnie nosi nazwę "Dworzec Wyry Pizza Pub" i mieści się w nim pizzeria z pubem.

Ciekawostka

W związku z prowadzonym w 2008 roku remontem linii kolejowej nr 140 (Katowice Ligota-Nędza) zorganizowano objazdy ruchu pasażerskiego, przez co pociągi kursowały przez nieczynną linię 169, nie notując postoju na żadnej stacji, czy też przystanku. Od tamtej pory napotkać można regularnie odbywający się ruch towarowy, zarówno w kierunku Tychów, jak i Orzesza, natomiast żaden pociąg osobowy nie pojawił się na tej linii, z wyjątkiem wprowadzonego z dniem 1 czerwca 2011 roku połączenia TLK 41102 rel. Rybnik-Białystok oraz TLK 14102 rel. Białystok-Rybnik, dzięki któremu po blisko 10 latach przerwy ruch pasażerski na tej linii odżył na nowo – pociąg ten zatrzymuje się na przystanku:  Orzesze Miasto.

Najbliższe czynne przystanki kolejowe znajdują się w Mikołowie, Orzeszu, Łaziskach Górnych, Tychach, Kobiórze.

Rozkład jazdy