Komunikacja

Zarząd Transportu Metropolitalnego

logo.pngGmina Wyry leży w ciągu drogi wojewódzkiej nr 928 tj. ul. Pszczyńskiej. Droga ta przebiega przez obie miejscowości Gminy zarówno Wyry jak i Gostyń i stanowi główną trasę dojazdową do Mikołowa, Kobióra, Tychów.

Do 31.12.2018 r. organizatorem publicznego transportu zbiorowego był Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach. Od 1 stycznia 2019 r. organizatorem jest Zarząd Transportu Metropolitarnego na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. 

Przystanki autobusowe w Gminie Wyry obsługiwane są przez następujące linie: M12, 69, 157, 294 oraz 594. Liniami tymi bez żadnych przesiadek można dojechać do oddalonych w promieniu kilku czy kilkunastu kilometrów miast takich jak Katowice, Mikołów, Tychy, Łaziska Górne, a nawet Żory – (przez Orzesze, z miejscowości Wyry linią 69). Gęstość rozmieszczenia przystanków autobusowych w Gminie ułatwia mieszkańcom korzystanie ze środków komunikacji miejskiej.

Zarząd Transportu Metropolitalnego
ul. Barbary 21a
40-053 Katowice

Bezpłatny numer: 800 16 30 30
Numery płatne: (32) 74 38 446, (42) 291 04 05
E-mail: kancelaria@metropoliaztm.pl

strona internetowa

rozkłady jazdy

 

Polskie Koleje Państwowe

PKP

W Gminie Wyry mamy nieczynny przystanek kolejowy. Leży on na linii kolejowej nr 169 łączącej stację Tychy ze stacją Orzesze Jaśkowice, na której ruch pasażerski został zawieszony w 2001 roku. Znajdował się tam również dodatkowy, zelektryfikowany tor umożliwiający mijankę, który został rozebrany po zlikwidowaniu posterunku. Dawny budynek stacyjny został adaptowany do innych celów, aktualnie mieści się w nim pizzeria z pubem.

Gmina Wyry nieustannie zabiega o uruchomienie linii kolejowej 169. Obecnie oba perony zostały zrewitalizowane. PKP PLK opracowało dokumentację projektową na rewitalizację linii kolejowych 140/169/179/885/138 połączenia Orzesze-Jaśkowice – Tychy-Baraniec – KWK Piast – Nowy Bieruń – Oświęcim. Za organizację transportu odpowiadają Koleje Śląskie, przy udziale Marszałka Województwa Śląskiego. We wszystkich tych instytucjach Gmina Wyry lobbuje o przywrócenie ruchu kolejowego przez Wyry. Uruchomienie linii zależy od pozyskania środków finansowych. 

Najbliższe czynne przystanki kolejowe znajdują się w Mikołowie, Orzeszu, Łaziskach Górnych, Tychach i Kobiórze.

rozkład jazdy