Obchody Wrześniowe

Serdecznie Państwa zapraszamy na wrześniowe patriotyczne spotkanie przy Pomniku Pamięci Żołnierzy Września 1939 w Gostyni. To nasze upamiętnienie walczących w obronie naszego kraju we wrześniu 1939 roku.

Tegoroczne uroczystości w sposób szczególny chcemy poświęcić pamięci płk. Władysława Kiełbasy, dowódcy II Batalionu z Oświęcimia 73 Pułku Piechoty. Od czerwca 1939 r. kierował on organizacją obrony w naszych okolicach. 2 września, zginął prowadząc swoich żołnierzy do zwycięskiego kontrnatarcia na Wyry. Jest najwyższym rangą polskim żołnierzem i oficerem poległym we wrześniu 1939 r. na śląskiej ziemi. Został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari IV klasy i awansowany do stopnia pułkownika. Miejsce śmiertelnego postrzału Władysława Kiełbasy znajduje się przy skrzyżowaniu ul. Pszczyńskiej (DW 928) z ul. Główną (prowadzącą w kierunku dawnego dworu w Wyrach). Pochowano go na cmentarzu parafialnym św. Wojciecha w Mikołowie.

Podczas wrześniowych obchodów, planujemy odsłonięcie tablicy upamiętniającej pułkownika, ufundowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Muzeum Śląskiego Września 1939 w Tychach przygotuje natomiast wystawę poświęconą dowódcy i 73 Pułkowi Piechoty.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w obchodach. Szczegóły na plakacie.

Obchody wrześniowe - PLAKAT.png

powrót