PZHGP Sekcja Wyry

logo PZHGP Sekcja Wyry.jpgPolski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych - sekcja Wyry

To już 70 lat odkąd Wincenty Świerkot, Antoni Dyrda, Franciszek Zagórski i Emil Rajwa założyli w Wyrach oddział Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. 16 listopada 2019 roku hodowcy i pasjonaci gołębi pocztowych z naszej gminy uroczyście świętowali jubileusz swojej sekcji.

DSC_0088.jpg

Początki PZHGP w Wyrach, od momentu powstania w roku 1949, były bardzo trudne. Jedynym środkiem lokomocji był wtedy rower, a gołębie trzeba było wozić do Mikołowa. Po włożeniu gołębi do koszy, należało je przetransportować ręcznym wózkiem na dworzec PKP i załadować do pociągu.

Z roku na rok sytuacja się poprawiała i hodowcy osiągali coraz więcej sukcesów. Pierwszym mistrzem Oddziału Mikołów w 1983 roku był Bolesław Chrostek. W 1984 roku sekcja z przyczyn niezależnych od członków zmieniła oddział z mikołowskiego na tyski. Pasmo sukcesów na tamte czasy święcił także Feliks Raszka, który dwukrotnie został mistrzem Rejonu Tychy w lotach gołębi starych. W lotach gołębi młodych mistrzem Oddziału Tychy został Emil Rajwa.

W 1999 roku po reaktywowaniu Gminy Wyry, sekcja powróciła do Mikołowskiego oddziału Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. Wówczas zaczęło się pasmo sukcesów dla Andrzeja Łytka, który czterokrotnie zdobył tytuł mistrza oddziału Mikołów. W 2010 roku Oddział mikołowski zakończył działalność, a członkowie sekcji przeszli do Oddziału Tychy, w którym funkcjonują do dziś. Trzeba wspomnieć, że kilkakrotnie mistrzem Oddziału Tychy był Jerzy Rajwa, zmarły w tym roku prezes wyrskiej sekcji.

Sukcesami członków sekcji są piękne gołębie pocztowe różnej rasy, zdobywające nagrody w zawodach sportowych.

Kontakt:   

Prezes sekcji PZHGP w Wyrach
Andrzej Rajwa
Tel. domowy (032) 323 01 58
Kom. 725 534 649
Więcej informacji na profilu: www.facebook.com/SekcjaWyry