Bitwa Wyrska - Bój o Gostyń 2015

Bitwa Wyrska- Bój o Gostyń 2015

Zwycięstwo Polaków po raz jedenasty.

Gmina Wyry po raz jedenasty przeżyła oblężenie. 23 maja w Gostyni na terenie przy ulicy Tęczowej spotkało się ponad 150 rekonstruktorów, którzy w strojach i z wyposażeniem wiernie odzwierciedlającym realia II wojny światowej odtworzyli walki, które odbyły się tu we wrześniu 1939 r. Jak co roku Bitwa przyciągnęła tłumy zwiedzających.

Zwycięstwo po raz jedenasty

Inscenizacja rozpoczęła się złożeniem kwiatów pod „Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Września 1939r”. Później główny punkt programu – inscenizacja walk. Czołgi z epoki, ponad 150 żołnierzy i godzinny pokaz z komentarzem na żywo Pana Pawła Lekkiego. Po inscenizacji, uwagę wszystkich zwrócił głośny wystrzał, tak rozpoczął się pokaz artyleryjski, czyli strzelanie z armaty do celu. Wokół bunkra „Sowiniec” można było zwiedzać obozowiska inscenizatorów „Dioramy”, którzy w okopach i specjalnie przygotowanych namiotach prezentowali wyposażenie, z którego korzystało i korzysta współcześnie wojsko z różnych rejonów świata.

Cieszymy się, że goście z całej Polski tak tłumnie odwiedzili naszą gminę, aby wziąć udział w jedenastej inscenizacji Bitwy Wyrskiej. To pokazuje, że pielęgnowanie tradycji i historii jest potrzebne, a nam daje motywację do tego, żeby kontynuować pracę nad wydarzeniem w przyszłym roku – powiedziała Wójt Gminy Wyry, Barbara Prasoł.

„Piknik Forteczny”

Po inscenizacji na zwiedzających czekały kolejne atrakcje. Na scenie wystąpił zespół „Gruba Ferajna”, Wojsko Polskie prezentowało swoje wyposażenie, a przedstawiciel włoskiej gminy Medesano opowiadał o Enigmie, czyli maszynie szyfrującej używanej przez Niemców podczas II wojny światowej. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci, dla których Organizatorzy przygotowali liczne konkursy. Dorośli śmiałkowie mogli również sprawdzić swoją kondycję fizyczną i zmierzyć się z innymi uczestnikami na stoisku „Poligon Wyrski” przygotowany przez „Klub Inception” z Wyr.