Biblioteka

Gminna Biblioteka Publiczna w Wyrach

Biblioteka miejska w Wyrach

KONTAKT:

ul. Główna 58
43-175 Wyry

tel. 505 439 272
wyry@gbp.wyry.pl
www.gbp.wyry.pl
strona na Facebooku

Filia Gostyń

ul. Pszczyńska 372
43-176 Gostyń

tel. 505 439 257
gostyn@gbp.wyry.pl

Dyrektor: Joanna Bieniek - Strączek

Sprawdź aktualne wydarzenia Gminnej Biblioteki>>

Gminna Biblioteka od 18 maja otwarta jest zgodnie z nowymi zasadami bezpieczeństwa.

Nasze Biblioteki uruchomiły na razie wyłącznie usługę wypożyczania i zwrotów książek. Dostęp i wykorzystanie stanowisk komputerowych w bibliotekach, korzystanie z czytelni, organizacja spotkań i warsztatów będzie w dalszym ciągu zawieszona do odwołania. W dniach od 18 do 29 maja w Bibliotece w Wyrach wypożyczono 722 książki, natomiast w Bibliotece w Gostyni 1034 książki.

Informujemy, że obowiązują również nowe godziny otwarcia Bibliotek:

Biblioteka w Wyrach:

poniedziałek, wtorek: 9:00 – 13:00
środa, piątek: 14:00 – 18:00
czwartek:  nieczynne   

Biblioteka w Gostyni:

poniedziałek, środa: 14:00 – 18:00
wtorek, piątek: 8:00 – 12:00
czwartek: nieczynne

Rekomendujemy korzystanie z internetowego indywidualnego konta czytelnika (wejście do katalogu online znajduje się na stronie https://m6058.lib.mol.pl/) i wcześniejszy kontakt telefoniczny z Biblioteką w Wyrach pod numerem: 505 439 272 oraz w Gostyni: 505 439 257.

Czytelnikom, którzy nas już odwiedzili SERDECZNIE DZIĘKUJEMY i zapraszamy ponownie! Tęsknimy za wszystkimi, którzy po otwarciu naszych Bibliotek jeszcze do nas nie dotarli. Czekamy na Was, mając nadzieję na niezwłoczne spotkanie!

Gminna Biblioteka Publiczna w Wyrach datuje swój początek na rok 1949, kiedy to dokonano pierwszego wpisu do księgi inwentarzowej. W gminie Wyry działają dwie Biblioteki. Główna biblioteka znajduje się w Wyrach a filia w Gostyni. Obie biblioteki skierowane są dla wszystkich mieszkańców gminy, zarówno tych najmłodszych, jak i uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, studentów, osób pracujących, bezrobotnych oraz rencistów i emerytów. Każdy znajdzie tu książkę dla siebie. Czytelnik może jednorazowo wypożyczyć pięć książek, które wypożycza na okres jednego miesiąca. Bibliotekę mogą odwiedzać całe rodziny, dzieci z rodzicami i dziadkami, co jest częstym i bardzo miłym widokiem. W Bibliotekach można skorzystać z księgozbioru dla dzieci i dorosłych, księgozbioru podręcznego, przeznaczonego do korzystania na miejscu, czytelni czasopism oraz stanowisk komputerowych, które wyposażone są w łącza internetowe oraz drukarki.

Oprócz wypożyczania książek biblioteka oferuje usługi ksero oraz wykonywanie wydruków, które są odpłatne. 

Biblioteki współpracują również z przedszkolami i szkołami. Organizują dla dzieci lekcje biblioteczne, które często są pierwszym spotkaniem z tą instytucją, a zarazem zachętą do skorzystania z zasobów. Organizowane są konkursy dla dzieci i młodzieży, różnego rodzaju pokazy, przedstawienia, przez co jest wspomagana akcja „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Młodzież i dzieci mogą interesująco spędzać czas wakacji oraz ferii zimowych.

W Bibliotece w Gostyni od kilku lat dorośli oraz dzieci mogą przedstawić swoje zainteresowania poprzez wystawkę „Moje hobby” lub „Poznajmy się”. Każdy może podzielić się swoimi zainteresowaniami, przedstawić swoje prace w gablocie. Do czego wszystkich zachęcamy.

Ponieważ biblioteki nie są przystosowane dla osób niepełnosprawnych, bibliotekarze prowadzą akcję „Książka na telefon”. Osoby chore, starsze i niepełnosprawne mogą nabyć wybrane książki za pośrednictwem telefonu. Wybrana pozycja zostanie za darmo dostarczona do domu czytelnika.

Czytelniku, zaloguj się na indywidualne konto internetowe! Czytaj więcej.

W naszych bibliotekach czytelnik ma możliwość skorzystania z komputerów na miejscu i zalogowania się na  indywidualne konto internetowe jak również samodzielnego sprawdzenia poszukiwanych książek. W przypadku jakichkolwiek trudności służymy pomocą.