Biblioteka

Gminna Biblioteka Publiczna w Wyrach

Biblioteka miejska w Wyrach

KONTAKT:

ul. Główna 58
43-175 Wyry
tel: 32 218 72 73
wyry@gbp.wyry.pl
www.gbp.wyry.pl

Filia Gostyń

ul. Pszczyńska 372
43-176 Gostyń
tel: 32 218 75 23
gostyn@gbp.wyry.pl
Dyrektor: Joanna Bieniek - Strączek

Gminna Biblioteka Publiczna w Wyrach datuje swój początek na rok 1949, kiedy to dokonano pierwszego wpisu do księgi inwentarzowej. W gminie Wyry działają dwie Biblioteki. Główna biblioteka znajduje się w Wyrach a filia w Gostyni. Obie biblioteki skierowane są dla wszystkich mieszkańców gminy, zarówno tych najmłodszych, jak i uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, studentów, osób pracujących, bezrobotnych oraz rencistów i emerytów. Każdy znajdzie tu książkę dla siebie. Czytelnik może jednorazowo wypożyczyć pięć książek, które wypożycza na okres jednego miesiąca. Bibliotekę mogą odwiedzać całe rodziny, dzieci z rodzicami i dziadkami, co jest częstym i bardzo miłym widokiem. W Bibliotekach można skorzystać z księgozbioru dla dzieci i dorosłych, księgozbioru podręcznego, przeznaczonego do korzystania na miejscu, czytelni czasopism oraz stanowisk komputerowych, które wyposażone są w łącza internetowe oraz drukarki.

Oprócz wypożyczania książek biblioteka oferuje usługi ksero oraz wykonywanie wydruków, które są odpłatne. 

Biblioteki współpracują również z przedszkolami i szkołami. Organizują dla dzieci lekcje biblioteczne, które często są pierwszym spotkaniem z tą instytucją, a zarazem zachętą do skorzystania z zasobów. Organizowane są konkursy dla dzieci i młodzieży, różnego rodzaju pokazy, przedstawienia, przez co jest wspomagana akcja „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Młodzież i dzieci mogą interesująco spędzać czas wakacji oraz ferii zimowych.

W Bibliotece w Gostyni od kilku lat dorośli oraz dzieci mogą przedstawić swoje zainteresowania poprzez wystawkę „Moje hobby” lub „Poznajmy się”. Każdy może podzielić się swoimi zainteresowaniami, przedstawić swoje prace w gablocie. Do czego wszystkich zachęcamy.

Ponieważ biblioteki nie są przystosowane dla osób niepełnosprawnych, bibliotekarze prowadzą akcję „Książka na telefon”. Osoby chore, starsze i niepełnosprawne mogą nabyć wybrane książki za pośrednictwem telefonu. Wybrana pozycja zostanie za darmo dostarczona do domu czytelnika.

Godziny otwarcia:

Biblioteka w Wyrach:

  • poniedziałek, wtorek 9.00 - 16.00
  • środa, piątek 12.00 - 18.00
  • w czwartki - nieczynne

Filia biblioteki w Gostyni:

  • poniedziałek, środa: 13.00 - 18.00 
  • wtorek, piątek: 8.00 - 15.00
  • w czwartki - nieczynne

Zachęcamy wszystkich do korzystania z księgozbioru, komputerów i Internetu oraz z oferowanych usług.