Biblioteka

Gminna Biblioteka Publiczna w Wyrach

Biblioteka miejska w Wyrach

KONTAKT:

ul. Główna 58
43-175 Wyry

tel. 505 439 272
wyry@gbp.wyry.pl
www.gbp.wyry.pl
strona na Facebooku

Filia Gostyń

ul. Pszczyńska 372
43-176 Gostyń

tel. 505 439 257
gostyn@gbp.wyry.pl

Dyrektor: Joanna Bieniek - Strączek

Gminna Biblioteka Publiczna w Wyrach datuje swój początek na rok 1949, kiedy to dokonano pierwszego wpisu do księgi inwentarzowej. W gminie Wyry działają dwie Biblioteki. Główna biblioteka znajduje się w Wyrach a filia w Gostyni. Obie biblioteki skierowane są dla wszystkich mieszkańców gminy, zarówno tych najmłodszych, jak i uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, studentów, osób pracujących, bezrobotnych oraz rencistów i emerytów. Każdy znajdzie tu książkę dla siebie. Czytelnik może jednorazowo wypożyczyć pięć książek, które wypożycza na okres jednego miesiąca. Bibliotekę mogą odwiedzać całe rodziny, dzieci z rodzicami i dziadkami, co jest częstym i bardzo miłym widokiem. W Bibliotekach można skorzystać z księgozbioru dla dzieci i dorosłych, księgozbioru podręcznego, przeznaczonego do korzystania na miejscu, czytelni czasopism oraz stanowisk komputerowych, które wyposażone są w łącza internetowe oraz drukarki.

Oprócz wypożyczania książek biblioteka oferuje usługi ksero oraz wykonywanie wydruków, które są odpłatne. 

Biblioteki współpracują również z przedszkolami i szkołami. Organizują dla dzieci lekcje biblioteczne, które często są pierwszym spotkaniem z tą instytucją, a zarazem zachętą do skorzystania z zasobów. Organizowane są konkursy dla dzieci i młodzieży, różnego rodzaju pokazy, przedstawienia, przez co jest wspomagana akcja „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Młodzież i dzieci mogą interesująco spędzać czas wakacji oraz ferii zimowych.

W Bibliotece w Gostyni od kilku lat dorośli oraz dzieci mogą przedstawić swoje zainteresowania poprzez wystawkę „Moje hobby” lub „Poznajmy się”. Każdy może podzielić się swoimi zainteresowaniami, przedstawić swoje prace w gablocie. Do czego wszystkich zachęcamy.

Ponieważ biblioteki nie są przystosowane dla osób niepełnosprawnych, bibliotekarze prowadzą akcję „Książka na telefon”. Osoby chore, starsze i niepełnosprawne mogą nabyć wybrane książki za pośrednictwem telefonu. Wybrana pozycja zostanie za darmo dostarczona do domu czytelnika.

 Marcowe wydarzenia w bibliotece

0001.jpg

Zapraszamy czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyrach oraz Filii w Gostyni  do zalogowania się  na indywidualne konto internetowe czytelnika. Wejście do katalogu online znajduje się na stronie www.gbp.wyry.pl, w panelu po prawej stronie. Wystarczy odebrać z Biblioteki kod aktywacyjny i zarejestrować się według instrukcji znajdującej się w systemie LibraNet, w katalogu OPAC (zielona ikonka z pytajnikiem) .

Internetowe konto czytelnika umożliwia:

  • sprawdzenie, czy dana książka jest dostępna,
  • zarezerwowanie książki, bądź ustawienie się w kolejce po daną pozycję,
  • samodzielne prolongowanie terminu zwrotu książki do 14 dni  (prolongaty można również dokonać telefonicznie, bądź mailowo; o kolejnych prolongatach decyduje bibliotekarz i są one dokonywane, jeśli nie ma rezerwacji danej pozycji przez innego czytelnika).
  • czytelnicy, którzy w Karcie Zobowiązań Czytelnika podali adres mailowy, są automatycznie informowani przez system (poprzez wysłanie maila) o zbliżającym się terminie zwrotu książek.

 

W naszych bibliotekach czytelnik ma możliwość skorzystania z komputerów na miejscu  i zalogowania się na  indywidualne konto internetowe jak również samodzielnego sprawdzenia poszukiwanych książek. W przypadku jakichkolwiek trudności służymy pomocą.

Joanna Bieniek- Strączek

Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyrach

konto internetowe.png


 

Godziny otwarcia:

Biblioteka w Wyrach:

  • poniedziałek, wtorek 9.00 - 16.00
  • środa, piątek 12.00 - 18.00
  • w czwartki - nieczynne

Filia biblioteki w Gostyni:

  • poniedziałek, środa: 13.00 - 18.00 
  • wtorek, piątek: 8.00 - 15.00
  • w czwartki - nieczynne

Zachęcamy wszystkich do korzystania z księgozbioru, komputerów i Internetu oraz z oferowanych usług.