Uroczystość oznaczenia grobu śp. Alojzego Świerkota, weterana powstań śląskich

Na cmentarzu parafialnym w Wyrach przy ul. Słonecznej już w najbliższy czwartek, 7 października o godz. 11:00 odbędzie się uroczystość oznaczenia znakiem pamięci „Tobie Polsko” grobu śp. Alojzego Świerkota, weterana I, II, i III powstania śląskiego.

Akcja oznaczania grobów znakiem pamięci opracowanym przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach rozpoczęła się 5 lipca 2021 r. w dzień setnej rocznicy zakończenia III powstania śląskiego. Jej celem jest uhonorowanie powstańców śląskich, którzy spoczywają na terenie naszego województwa.

Również na naszych cmentarzach znajdują się groby tych, którzy w latach 1919-1921 przelewali krew za powrót Górnego Śląska do Polski. Jedną z takich osób jest Alojzy Świerkot. Przychodzi na świat 19 czerwca 1895 roku w Wyrach w rodzinie górniczej. W 1901 roku wstępuje do 6-klasowej szkoły podstawowej w Wyrach z nauką w języku niemieckim. W 1907 roku  kończy szkołę podstawową i rozpoczyna pracę zawodową w kopalni (obecnie Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych), początkowo jako młodociany, później jako robotnik dołowy.

W latach 1919, 1920 i 1921 bierze czynny udział w powstaniach pod dowództwem Aleksandra Bojdoła w obrębie Wyr i Mikołowa. W III powstaniu walczy pod Gogolinem, Górą Świętej Anny i Koźlem. W 1922 roku żeni się z siostrą byłego dowódcy powstania, Anastazją. Wkrótce na świat przychodzi jego pierwsza córka Maria, a następnie Marta.

W 1927 roku Alojzy Świerkot ulega wypadkowi na kopalni. Okazuje się on na tyle poważny, że istnieje zagrożenie utraty ręki. Udaje się ją uratować, jednak musi zmienić pracę. Kopalnia w ramach rekompensaty kieruje go na  przeszkolenie umożliwiające pracę w Powiatowym Inspektoracie Weterynaryjnym w Pszczynie. Na świat przychodzi jego kolejna córka, Eleonora. W 1934 roku buduje dom przy ulicy Głównej w Wyrach. W następnych latach na świecie wita swojego pierwszego i jedynego syna, Feliksa, a następnie córkę Irenę.

Po wybuchu II wojny światowej, w 1939 roku ewakuuje się wraz z rodziną w kierunku Olkusza, ze względu na przygotowanie tak zwanego mikołowskiego odcinka obronnego Śląska. Po dwóch tygodniach wraca i zastaje swój dom spalony. Przez całą pięcioletnią okupację mieszka w jego piwnicy. Po wojnie odbudowuje go i kontynuuje pracę w Służbie Weterynaryjnej. Umiera 13 lipca 1969 roku po ciężkiej chorobie w szpitalu w Katowicach, zostaje pochowany na cmentarzu parafialnym w Wyrach.

Alojzy Świerkot został w 1949 roku odznaczony Śląskim Krzyżem Powstańczym, zaś w 1968 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W latach 1919 – 1921 w powstaniach śląskich uczestniczyło w sumie ponad 400 powstańców z Wyr i Gostyni. Same powstania śląskie były jednymi z najważniejszych wydarzeń w historii Górnego Śląska i mieszkających tu ludzi. Więcej o powstaniach śląskich będzie można przeczytać w najbliższym wydaniu miesięcznika „Wicie”.

Alojzy Świerkot.jpg

powrót