Bramy Arki Noego otwarte

Arka Noego Dzień otwarty 1 marca 2016.jpg

Bramy Arki Noego otwarte

Kolorowe wnętrza, domowa atmosfera, wyspecjalizowana kadra i indywidualne programy terapeutyczne. Wyjątkowe dzieło stworzone przez rodziców wychowujących dzieci z zespołem Downa. Arka Noego, czyli specjalistyczna szkoła podstawowa z Katowic, 1 marca uchyli rąbka tajemnicy podczas dnia otwartego.

Wybór pierwszej placówki edukacyjnej dla dziecka czasami bywa problemem. Zwracamy uwagę na lokalizację, opinie znajomych i informacje w Internecie. Sprawa znacząco komplikuje się, kiedy w grę wchodzą losy dziecka z upośledzeniem umysłowym. Szkoły publiczne z klasami integracyjnymi bez względu na starania nauczycieli nie są w stanie odpowiedzieć na wszystkie potrzeby takich uczniów. Aby zapewnić im odpowiedni rozwój, należy stworzyć szczególne warunki nauki.

Z prawdą tą zmierzyli się fundatorzy Arki Noego, których córka ma zdiagnozowany  zespół Downa. Po zapoznaniu się z ofertami szkół w regionie doszli do wniosku, że w żadnej z nich Gosia nie nabierze odpowiednich umiejętności przygotowujących ją do dorosłego życia. Dlatego podjęli się wyzwania i stworzyli miejsce wyjątkowe, w którym dzieci o podobnym stopniu upośledzenia mają realną szansę na naukę oraz rehabilitację. Arka Noego, czyli Niepubliczna Specjalna Szkoła Podstawowa mieści się w Katowicach i już drugi rok wspiera dzieci i ich rodziców w procesie edukacyjnym. 1 marca w godzinach od 14.00 do 18.00 podczas dnia otwartego będzie można zapoznać się z dziełem Fundacji Arka Noego.

–  Zespół Downa objawia się różnym stopniem upośledzenia. W naszej szkole nauczamy dzieci z upośledzeniem lekkim lub umiarkowanym – mówi Grażyna Badura, dyrektor Arki Noego. – Rekrutujemy uczniów, którym rzeczywiście możemy pomóc i względem których jesteśmy w stanie wywiązać się  podjętych zobowiązań. Naszym podopiecznym chcemy zapewnić optymalne warunki nauki, sprzyjające rozwojowi i dobremu samopoczuciu.

Podczas dnia otwartego w Arce Noego od godziny 14.00 będzie można przyjrzeć się lekcji WF-u prowadzonej z uczniami szkoły. O godzinie 16.00 rozpoczną się pokazowe zajęcia taneczne dla podopiecznych oraz dzieci, które przyjdą tego dnia wraz z rodzicami. Na te zajęcia obowiązuje zmienne obuwie. Ze względu na bezpieczeństwo dzieci wyznaczony jest także limit miejsc. Do godziny 17.00 czynna będzie szkolna świetlica, gdzie można zobaczyć, jak dzieci odpoczywają po lekcjach. Przez cały czas do dyspozycji rodziców będą nauczyciele, którzy opowiedzą o indywidualnym programie terapeutycznym, diagnozie potrzeb ucznia, terapii logopedycznej, zajęciach codziennych i dodatkowych czy biofeedbacku.

Szkołę najlepiej odwiedzić razem z dzieckiem, aby samo mogło ocenić miejsce, atmosferę i poznać pracujących tam ludzi. Osoby zainteresowane ofertą szkoły przekonają się także, dlaczego warto wspierać tę inicjatywę poprzez przekazanie 1% na Fundację Arki Noego, pod auspicjami której powołano szkołę. Jak podkreśla dyrektor,  NSSP Arka Noego to „szkoła, do której dzieci chcą przychodzić, w której się uśmiechają. W szkołach publicznych dzieci z upośledzeniem umysłowym są w pewien sposób ukrywane, nie mają na przykład odwagi stanąć na scenie. W Arce pracujemy nad tym by to zmienić”.

powrót