Koncert w Zagrodzie Śląskiej w Gostyni - Ragnar Ólafsson / Chris Rea po polsku

Dom Kultury w Gostyni zaprasza na wyjątkowy koncert. Na plenerowej scenie w Gostyni wystąpią: Ragnar Ólafsson - wszechstronny muzyk, multiinstrumentalista i kompozytor z Islandii oraz Szymon Babuchowski (tłumaczenie, śpiew) i Paweł Węgier (gitara) w autorskim projekcie Chris Rea po polsku.

Data: 25 sierpnia 2023 r.
Godzina: 19.00 (Ragnar Ólafsson), 20.30 (Chris Rea po polsku)
Miejsce: Zagroda Śląska w Gostyni (w razie złych warunków atmosferycznych koncert odbędzie się w sali widowiskowej domu kultury), ul. Pszczyńska 366, Gostyń k/Mikołowa
Wstęp wolny!
Dojazd: możliwy dojazd transportem publicznym (linia autobusowa M12 relacji Katowice - Gostyń. Najbliższy przystanek Gostyń Centrum).
Koncert odbywa się w ramach projektu Muzyczne lato. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023.
Partner: Gmina Wyry
 
 
Koncert - plakat.jpg
 
Ragnar Ólafsson
Islandzki wiking Ragnar Ólafsson raz jeszcze szykuje się do podboju Polski. Dobije on do brzegu drakkarem „Tequila” – taką nazwę nosi nowy singiel artysty, który ukazał się 28 kwietnia. Przez ostatnie lata, ten blond muzyk zakochał się w Polsce i jej kulturze. Na trasę Ragnar zawsze zabiera piłkę nożną i koszulkę meczową „Lewego”, a kiedy tylko nadarzy się okazja, uwielbia bawić się na polskich weselach, na których nigdy nie odchodzi zbyt daleko od dyspensera z lokalnym bimberkiem. Zdążył zagrać tu ponad 160 koncertów, w miastach i miasteczkach całej Polski, wystąpił na kilku znaczących polskich festiwalach, a jego nadchodząca solowa trasa, będzie jego 17. w naszym kraju!
 
Ragnar Ólafsson to wszechstronny muzyk, multiinstrumentalista i kompozytor z Islandii. Jest członkiem-założycielem kilku zespołów, z którymi wydał kilkanaście albumów. Gra w tych kapelach bardzo różnorodne gatunki – od jazzu, przez muzykę operową, ludową, pop, rock aż po metal. Najbardziej znaną z jego grup jest Árstíðir, z którymi wydał sześć albumów studyjnych (dwa dotarły do szczytu listy najpopularniejszych płyt na Islandii!) i koncertował w ponad 30 krajach! Ragnar jest okazjonalnie w grupie Sólstafir, światowej gwieździe muzyki metalowej. Artysta napisał też muzykę do kilku filmów. Najnowszym wydaniem w tej kategorii, którym może się pochwalić, jest ścieżka dźwiękowa do islandzkiego serialu „Fractures”, za którą otrzymał nominację do Islandzkiej Nagrody Filmowej Eddan, w kategorii Ścieżka Dźwiękowa Roku.
W 2017 Ragnar Ólafsson rozpoczął solowy projekt pod własnym nazwiskiem, pokazując kolejną stronę swojej twórczości. Tym razem to spokojne, nastrojowe granie w klimatach singer-songwriter, folk i country. Piosenki zostały zawarte na debiutanckiej płycie „Urges” (wyprzedana!) wydanej w 2016 roku przez polską oficynę Borówka Music. Krążek zebrał bardzo pozytywne recenzje w prasie muzycznej. W tym czasie Ragnar bardzo często odwiedzał nasz kraj. Zagrał u nas ponad 160 koncertów! Cały czas powiększa grono swoich fanów…
Ragnar Ólafsson przyleci do Polski na krótką trasę koncertową. Promować będzie swój drugi album „m.i.s.s.”. Płytę promuje utwór „Southern Nights”, który miał światową premierę w radiowej Trójce (zanim Trójka została „zaorana”). Zaprezentuje też sporo nowych piosenek, które trafią niebawem na jego kolejne wydawnictwo!
 
 
CHRIS REA PO POLSKU
 
„Chris Rea po polsku” to nowy projekt wymyślony przez Szymona Babuchowskiego – muzykującego poetę i dziennikarza, wokalistę zespołu Dobre Ludzie. Wraz z różnymi muzykami zamierza on przybliżać polskiej publiczności twórczość brytyjskiego artysty, znanego z takich przebojów, jak „The Road to Hell”, „Driving Home for Christmas”, „On the Beach”, „Josephine”, „Julia”, „Looking for the Summer” czy „The Blue Cafe”. Tym razem Szymonowi towarzyszyć będzie kolega z zespołu Dobre Ludzie – gitarzysta Paweł Węgier, specjalizujący się w technice fingerstyle.

– Podczas pandemii szukałem wieczorami kojącej muzyki – opowiada pomysłodawca. – Przypomniała mi się wtedy twórczość Chrisa Rea, którą ceniłem od dawna, ale której znajomość ograniczała się głównie do najbardziej znanych płyt i przebojów. Zacząłem się w nią zagłębiać, nie mając pojęcia, jak wielką otwieram księgę. To muzyka bardzo różnorodna pod względem gatunkowym, łącząca bluesowo-rockową szorstkość z dużym ładunkiem czułości i liryzmu, a bogactwo kulturowych odniesień i wyczucie słowa czyni ją interesującą także pod względem literackim. Twórczość Chrisa Rea śmiało można postawić na półce obok płyt takich mistrzów piosenki jak Leonard Cohen czy Bob Dylan. Warto przy tym dodać, że Chris jest artystą „totalnym” – nie tylko kompozytorem, autorem tekstów, wokalistą i multiinstrumentalistą, ale również malarzem, reżyserem i aktorem, a talenty artystyczne łączy z powodzeniem z pasją kierowcy wyścigowego. Początkowo zamierzałem przetłumaczyć niezobowiązująco kilkanaście jego tekstów, zachowując rytm utworów – tak, by nadawały się do śpiewania po polsku. Praca nad nimi zaowocowała jednak taką fascynacją, że obecnie zbliżam się do zawrotnej liczby... 250 przekładów! Uznałem więc, że czas, by podzielić się owocami ze światem.

Podczas koncertu usłyszymy zarówno największe przeboje brytyjskiego artysty, jak i utwory mniej znane, w tym kilka szczególnie ciekawych pozycji z późnego okresu twórczości, kiedy Chris – po doświadczeniach ciężkiej choroby – niemal odszedł od komercyjnego grania i zwrócił się głównie ku muzyce bluesowej. Całość złoży się w opowieść o niezwykłym człowieku, jakim niewątpliwie jest Chris Rea.
 
Szymon Babuchowski
Muzykujący poeta, autor tekstów piosenek, dziennikarz, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Opublikował tomy wierszy: „Sprawy życia, sprawy śmierci” (2002), „Czas stukających kołatek” (2004), „Wiersze na wiatr” (2008), „Rozkład jazdy” (2011), „Drzewo pomarańczowe” (2011), „Zanim przyjdziesz” (2014) i „Jak daleko” (2018). Dwa ostatnie tomy były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Tłumaczony na język angielski, hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. Kieruje działem kultury „Gościa Niedzielnego”. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: „Łagodne przejście” (2015) i „Dalej” (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” (2013) oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później” (2016). Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen, Stanisław Soyka, Marcin Styczeń orazy wykonawcy projektu „Betlejem w Polsce”.
 
Paweł Węgier
Gitarzysta posługujący się techniką fingerstyle, pozwalającą na jednoczesne prowadzenie melodii, linii basu, perkusji i podkładu akordowego, co słuchacz odbiera często jak grę kilku muzyków. Na fascynację tym stylem wpływ miało zetknięcie się Pawła z muzyką Tommy'ego Emmanuela. Gitara to dla niego nie tylko pasja, ale również sposób wyrażenia siebie. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płytę „Dalej” (2019), w tym samym roku wydał też solowy krążek „Get to Work!”. Na co dzień prowadzi sesje i warsztaty jako trener mentalny, ponadto ma wieloletnie doświadczenie w pracy na stanowisku managerskim w międzynarodowej korporacji.

powrót