11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

W gminnych szkołach podstawowych zabrzmiał wczoraj „Mazurek Dąbrowskiego”. Nie zabrakło również występów artystycznych, przedstawień i uroczystych przemówień. Tak nasza młodzież uczciła Narodowe Święto Niepodległości obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów (1795–1918). Było wzruszająco, pięknie i biało-czerwono.

DSC_0800.jpg

DSC_0880.jpg


11 listopada 1918 roku we francuskim Compiègne zawarto rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej. Zawarty na jego podstawie Traktat Wersalski otworzył drogę do odrodzenia państwa polskiego po 123 latach zaborów. Data ta to także dzień, w którym Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową oraz naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.

W okresie międzywojennym 11 listopada był obchodzony jako nieoficjalne Święto Niepodległości, celebrowane zwłaszcza przez wojskowych. Po zakończeniu II wojny światowej rząd Polski, w pełni zależny od Związku Sowieckiego, zniósł święto. Narodowe Święto Niepodległości odzyskało swoją rangę w 1989 roku.

Marszałek Józef Piłsudski przyjmuje defiladę Wojska Polskiego 11 listopada 1926 r., koloryzacja Mikołaj Kaczmarek, źródło NAC.jpg

Marszałek Józef Piłsudski przyjmuje defiladę Wojska Polskiego 11 listopada 1926 r., źródło: NAC

powrót