Wycieczka śladami Luftbany w ramach święta Kierunek GZM - 29 czerwca

Rezerwujcie czas 29 czerwca! Razem z Domem Kultury w Gostyni zapraszamy na wyprawę śladami LUFTBANY czyli dawnej napowietrznej kolejki węglowej. Wycieczka odbędzie się w ramach święta Kierunek GZM.

Godzina startu: 18:30
Miejsce startu: ul. Łuczników, Gostyń:

Na wycieczkę obowiązują zapisy poprzez formularz online: Śladami "LUFTBANY" - formularz zgłoszeniowy (google.com) lub telefonicznie pod nr tel.: 32/ 218 70 00 (w godzinach 8.00-16.00).

Wycieczka śladami „luftbany” – dawnej napowietrznej kolejki węglowej łączącej Kopalnię „Boże Dary” w Kostuchnie z Elektrownią w Łaziskach Górnych, ma na celu przypomnieć mieszkańcom oraz gościom o nieistniejącej już unikatowej kolejce, która przez 30 lat była jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów na terenie obecnej Gminy Wyry. Uczestnicy wycieczki poznają historię „luftbany” przemierzając część jej dawnej trasy. Trasa prowadzi częściowo przez las, ścieżkami nieuczęszczanymi. Zaleca się sportowe ubranie, buty za kostkę, spodnie z długimi nogawkami. Warto zabrać ze sobą coś do picia i jedzenia. Finał zaplanowano przy jeziorze Wicie gdzie będzie miała miejsce prezentacja multimedialna oraz quiz związany z wycieczką.

Przewodnikiem podczas wycieczki będzie Lidia Borowian-Cyba – historyczka, lokalna pasjonatka historii, współautorka monografii miejscowości Gostyń „Gostyń od średniowiecza do współczesności” (Katowice 2016), członkini Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego.

Śladami „Luftbany” - Kierunek GZM

Dofinansowano z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Plakat 2.jpg

Kolejka linowa Boże Dary - ze zbiorów L. Borowian-Cyby.jpg

Kolejka linowa Boże Dary - ze zbiorów L. Borowian-Cyby

Stacja napędowa - ze zbiorów E. Słomki.jpg

Stacja napędowa - ze zbiorów E. Słomki

Mapa kolejki - ze zbiorów L. Borowian-Cyby.jpg

Mapa kolejki - ze zbiorów L. Borowian-Cyby

powrót