W autobusowych liniach metropolitalnych będą obowiązywać zwykłe bilety komunikacji miejskiej. To znaczy, że chcąc przejechać nimi np. pomiędzy dwoma miastami, wystarczy, że skasujemy bilet jednorazowy oznaczony jako „2 Miasta lub 40 minut” lub będziemy mieć ze sobą bilet okresowy np. 30-dniowy na 2 miasta. Autobusy będą kursować niemal przez całą dobą z regularną, a w godzinach szczytu porannego i popołudniowego – ze zwiększoną częstotliwością.

Sześć linii autobusowych, które zostaną uruchomione 8 maja, to pierwszy etap wprowadzanych przez GZM zmian. Na cały system nowych połączeń składa się 31 nowych linii, dzięki którym będzie można łatwiej przemieszczać się między największymi ośrodkami. Uruchamiane od 8 maja połączenia będą kursować pomiędzy 14 miastami i gminami GZM. W kolejnym etapie na ulice wyjadą autobusy tych linii, których główną rolą będzie integracja obszarów Metropolii. Jedną z nich będzie linia M12, którą z gminy Wyry dojedziemy bezpośrednio do dworca w Katowicach. Kiedy zostanie uruchomiona? Zarząd Transportu Metropolitalnego zapewniał w lutym, że jeszcze w tym roku.

Nowa linia w gminie Wyry będzie obsługiwała 3 przystanki: 2 w Gostyni (Gostyń Drzymały i Gostyń Poczta) oraz 1 przystanek w Wyrach na skrzyżowaniu ul. Pszczyńskiej i Łaziskiej. Przyspieszoną linią M12 z przystanku Gostyń Drzymały do dworca w Katowicach dojedziemy w 47 minut. Linia będzie biegła do Katowic przez gminę Wyry, Łaziska Górne i Mikołów. Cała jej trasa będzie liczyła 33 km.

mapa_metrolinie-1024x724.png

Co 6 miesięcy Metropolia będzie dokonywała analizy wykorzystania połączeń z użyciem m.in. nowego systemu liczenia pasażerów. Jest to mechanizm, który pozwala na znacznie lepsze dopasowanie siatki połączeń do potrzeb. W celu dalszego doskonalenia tych połączeń, Metropolia planuje również zbudować narzędzie online z wykorzystaniem geoankiet. Odbędą się również spotkania z mieszkańcami, podczas których przeanalizowane zostaną zgłoszone sugestie dotyczące zmiany funkcjonowania połączeń metropolitalnych.

Szczegółowe informacje dotyczące wprowadzanych zmian, przystanków i rozkładów jazdy