Od 17 listopada można zastrzec numer PESEL

Od 17 listopada wchodzą w życie przepisy przewidujące możliwość zastrzeżenia numeru PESEL. To usługa, która ma zapewnić zwiększenie ochrony obywateli przed nadużyciami wynikającymi z nielegalnego wykorzystania ich danych.

Ograniczy zjawiska wyłudzania środków finansowych poprzez zaciąganie zobowiązań na cudzy rachunek, takich jak kredyty, pożyczki czy umowy sprzedaży nieruchomości. Zwiększy bezpieczeństwo naszych danych i sprawi, że w przypadku ich wycieku będziemy mieli możliwość szybkiej reakcji i działania prewencyjnego, aby nie dopuścić do ich wykorzystania na naszą niekorzyść.

W Urzędzie Gminy Wyry wnioski o zastrzeżenie lub cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL będą przyjmowane na parterze budynku w pokoju nr 4 w godzinach pracy urzędu. W późniejszym terminie będzie możliwe również zastrzeżenie elektronicznie, przy użyciu aplikacji mObywatel. Oraz będzie można zastrzec numer PESEL w placówce bankowej i na poczcie.

W przypadku zastrzeżenia numeru w urzędzie konieczny jest osobisty wniosek, złożony w postaci papierowej i opatrzony własnoręcznym podpisem. W przypadku niemożności złożenia wniosku o zastrzeżenie numeru PESEL spowodowanej chorobą, niepełnosprawnością lub inną niedającą się pokonać przeszkodą zastrzeżenie numeru PESEL można dokonać przez pełnomocnika z pełnomocnictwem szczególnym. Zastrzeżenie numeru PESEL dotyczy tylko osób pełnoletnich.

Ustawowy obowiązek weryfikacji numeru PESEL przy zawieraniu np. umowy kredytu lub pożyczki wejdzie dopiero 1 czerwca 2024 r. Do tego czasu można zastrzegać lub cofać zastrzeżenie PESEL, ale skutki prawne będą oddziaływały na zdarzenia od 1 czerwca 2024 r.

Po co zastrzegać numer PESEL? Dzięki temu oszuści nie wykorzystają naszego numeru PESEL bez naszej wiedzy i zgody – np. nie wezmą kredytu na nasze dane, nie kupią sprzętu na raty, nie sprzedadzą nieruchomości, nie wyrobią duplikatu karty SIM, która może być potem użyta do autoryzowania.

powrót