Jubileuszowa XV Bitwa Wyrska - Bój o Gostyń

BITWA WYRSKA – BÓJ O GOSTYŃ 2019

Serdecznie zapraszamy mieszkańców województwa śląskiego i sympatyków historii do udziału w jubileuszowej XV edycji „Bitwy Wyrskiej - Bój o Gostyń”.

W sobotę 25 maja 2019 r. „Bitwa Wyrska – Bój o Gostyń” będzie tradycyjnie zorganizowana w Gostyni w Gminie Wyry w rejonie ulicy Tęczowej, na historycznych polach w pobliżu Pomnika Pamięci Żołnierzy Września 1939 r., natomiast imprezy towarzyszące - w trakcie „Pikniku Fortecznego” - w okolicach schronu bojowego „Sowiniec”.

Oficjalne rozpoczęcie imprezy masowej odbędzie się o godz. 14.00 występem Orkiestry Dętej z KWK Bolesław Śmiały oraz przemówieniem Wójt Gminy Wyry Barbary Prasoł. Następnie o godz. 15.00 przy udziale około 200 młodych rekonstruktorów z całej Polski, broni i pojazdów z okresu II wojny światowej oraz efektów pirotechnicznych rozegra się inscenizacja historyczna upamiętniająca walkę z najeźdźcą hitlerowskim toczącą się w dniach 1-3 września 1939 r. w obrębie miejscowości Wyry i Gostyń na Śląsku.  

O godz. 17.00 zapraszamy na teren Pikniku Fortecznego, gdzie odbędzie się pokaz Szkoły Sztuk i Sportów Walki „Wojownik” oraz koncerty zespołów BACIARY i OPTIMA. Na zakończenie „Pikniku Fortecznego” planujemy zabawę taneczną z DJ.

Piknikowi Fortecznemu towarzyszyć będzie część gastronomiczna, stoiska handlowo – militarne, wystawa sprzętu Wojska Polskiego oraz stanowiska Grup Rekonstrukcji Historycznej. Dla najmłodszych przewidziano strefę zabaw oraz konkursy z nagrodami.

Zapraszamy całe rodziny do uczestnictwa w XV edycji „Bitwy Wyrskiej – Bój o Gostyń”. To jedyne tego typu wydarzenie w województwie śląskim. Mamy nadzieję, iż inscenizacja historyczna zwłaszcza w młodym pokoleniu obudzi ducha patriotyzmu i zainteresowanie historią.

 

plakat.pdf

 

ulotka bitwa wyrska 1-01.jpg

powrót