Dzień Samorządu Terytorialnego - 27 maja

Dziś Dzień Samorządu Terytorialnego. Wszystkim samorządowcom, pracownikom urzędów, radnym i osobom w jakikolwiek sposób związanych z samorządem, realizującym na co dzień zadania na rzecz lokalnych społeczności, życzymy satysfakcji z wykonywanej pracy, pomyślności w realizacji planów, wytrwałości w tej ważnej i odpowiedzialnej służbie na rzecz i dla dobra drugiego człowieka, a także wszelkiej pomyślności w życiu osobistym!

Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego, warto przypomnieć początki samorządu w Gminie Wyry. Dokładnie 23 maja 1991 roku odbyły się pierwsze wybory samorządowe. Mieszkańcy wybrali swoich przedstawicieli do Rady Gminy, którzy mieli ich reprezentować przez kolejne cztery lata.

I kadencja Rady Gminy Wyry liczyła w sumie osiemnastu radnych. Gmina podzielona była wówczas na okręgi wyborcze zależne od liczby mieszkańców, a w tych latach to w Wyrach zamieszkiwało więcej osób. Radnych z Wyr było więc dziesięciu: Marian Giemra, Eugeniusz Hadasik, Genowefa Kuś, Genowefa Ludwig, Antoni Marekwia, Elżbieta Stencel, Feliks Szulc, Ewa Świerczok-Pańczyk, Zbigniew Załęcki oraz Jan Złotecki. Gostyń reprezentowało ośmiu radnych: Sebastian Czypionka, Henryk Danielczyk, Henryk Jegła, Halina Puchała, Henryk Rosa, Henryk Serafin, Jerzy Swadźba i Stanisław Swadźba. Przewodniczącą rady do grudnia 1991 roku była Ewa Świerczok-Pańczyk, później funkcję tę kontynuował Zbigniew Załęcki.

Przy Radzie Gminy powstały również jej komisje:

  • Komisja Doraźna do Opracowania Statutu Gminy w składzie: Ewa Świerczok-Pańczyk, Halina Puchała, Eugeniusz Hadasik, Stanisław Swadźba i Elżbieta Stencel.
  • Komisja Budżetu, Finansów i Rewizji w składzie: Stanisław Swadźba, Henryk Rosa, Genowefa Ludwig, Elżbieta Stencel, a od 1992 również: Sebastian Czypionka, Eugeniusz Hadasik i Jan Złotecki.
  • W 1993 roku z Komisji Budżetu, Finansów i Rewizji wyodrębniono samodzielną Komisję Rewizyjną w składzie: Elżbieta Stencel, Jan Złotecki, Henryk Danielczyk, Sebastian Czypionka i Zbigniew Załęcki.
  • Komisja Inwentaryzacyjna w składzie: Henryk Danielczyk, Feliks Szulc, Henryk Jegła, Marian Giemra, zaś od października 1991 także: Jerzy Sitko.
  • Komisja ds. Kultury, Oświaty, Sportu, Zdrowia i Opieki Społecznej w składzie: Ewa Świerczok-Pańczyk, Genowefa Kuś, Jerzy Swadźba i Marian Giemra.
  • Komisja ds. Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej w składzie: Eugeniusz Hadasik, Halina Puchała, Antoni Marekwia, Henryk Rosa, Zbigniew Załęcki.

Powołano również 7-osobowy Zarząd Gminy, w którego skład weszli: jako przewodniczący – wójt gminy Feliks Szulc, sekretarz gminy Halina Głośna, skarbnik Barbara Prasoł oraz radni – Halina Puchała, Antoni Marekwia, Henryk Serafin i Jerzy Swadźba.

Po majowych wyborach, wznowione zostało funkcjonowanie Urzędu Gminy. Jednym z pierwszych działań było rozpoczęcie prac nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który został ostatecznie przyjęty do realizacji uchwałą Rady Gminy, 24 kwietnia 1994 roku. Plan zakładał nowe tereny przeznaczone pod budownictwo, ale również dwie oczyszczalnie ścieków, stację benzynową, parki, czy tereny zielone.

Kolejnym z posunięć nowej Rady Gminy było podjęcie starań o komunalizację mienia, należącego do tej pory do Skarbu Państwa i Państwowego Funduszu Ziemi. Do 1995 roku do własności gminy dołączyło w sumie 70 ha gruntów.

Ważnym działaniem było tez uzupełnienie sieci wodociągowej zarówno w Wyrach, jak i w Gostyni. W 1994 roku zakończono budowę ostatniego odcinka o długości 9,6 km, który doprowadził wodę do takich ulic jak: Motyla, Rybnicka, czy Łuczników. Wodę doprowadzono także do kościołów, domu nauczyciela, biblioteki, domu kultury, przedszkola oraz cmentarza. Zaś w Wyrach do ul. Markiela i Kopaniny.

Na początku lat 90. remont przeszedł urząd gminy oraz całe jego otoczenie – wybudowano parking oraz podjazd dla niepełnosprawnych przy wejściu do budynku. Parking powstał również w centrum Wyr, a na ten cel przeznaczono dawny plac szkolny.

Wśród innych inwestycji, które ma na swoim koncie I kadencja Rady Gminy znajdują się także: remont kuchni w wyrskim przedszkolu, modernizacja systemów ogrzewania zarówno w szkole, jak i przedszkolu, włączenie do sieci gazowej ul. Łaziskiej, czy naprawa dróg, m.in. ul. Głównej (wówczas Dąbrowszczaków), Zawodzie, czy Puszkina. Przygotowano również dokumentację dla przyszłej budowy kanalizacji sanitarnej w Wyrach.

Tekst ukazał się w najnowszym wydaniu miesięcznika samorządowego WICIE - Nr 5/2021 (15 maja – 15 czerwca).

Źródła:

  • Wyry – monografie historyczne Ludwika Musioła i Stefana Strzępy
  • Gostyń od średniowiecza do współczesności – Lidia Borowian Cyba, Henryk Cyba, Joanna Pasierbek-Konieczny

powrót