#Zaczytanipolecają!

Przypominamy, że gminna biblioteka realizuje projekt #ZaczytaniPolecają!, polegający na pisaniu recenzji książek na podstawie hasła na każdy miesiąc. Sierpniowe hasło, będące inspiracją do pisania recenzji, brzmiało „Książka uczy, bawi, wychowuje”. Poniżej recenzje przesłane przez czytelników naszej biblioteki.

1.jpg

R. Kaczmarek: Powstania śląskie 1919-1920-1921. Nieznana wojna polsko-niemiecka.

W mojej ocenie pozycja ta jest niezbędna na półce miłośnika najnowszej historii Górnego Śląska i Polski. Autor w prosty i przystępny sposób przybliża mało znane epizody wydarzeń tego konfliktu. Zasadniczo powszechnie znany jest przebieg trzech Powstań Śląskich, skutkiem których do II Rzeczypospolitej powróciła znaczna część Górnego Śląska. Po lekturze tej wybitnej pozycji książkowej wiele faktów postawionych zostało w innym świetle. Teraz widać, że do tego konfliktu nie da się zastosować typowo „zero-jedynkowej” optyki i to tej korzystnej wyłącznie dla strony polskiej. Nie sposób, moim zdaniem, w dalszym ciągu utrzymywać narracji, pokutującej w polskiej mentalności, o wyłącznie spontanicznej reakcji polskiego żywiołu na Górnym Śląsku na represje niemieckie po I wojnie światowej. Bez solidnej bazy logistycznej oraz dyskretnego poparcia władz II Rzeczypospolitej, szanse na wygraną powstańców śląskich we wszystkich powstaniach byłyby znikome. Książkę gorąco polecam dla miłośników wiedzy historycznej.

Jacek D.

R. Evans: Dziennik Noel
R. Evans: Podróż tysiąca mil
R. Evans: Pieśń serca

2.jpgRichard Paul Evans jest autorem powieści „Dziennik Noel”, „Podróż tysiąca mil” i „Pieśń serca”. Książki czyta się jednym tchem. Autor ma wprawne pióro i nie sposób oderwać się od czytania. „Dziennik Noel” to opowieść o człowieku sukcesu, pisarzu, który miewa tajemnicze, ciągle te same sny. Trudne życie dziecka, z chorą matką, bez ojca, zmieniło się dzięki nauczycielce, która w Jakoba (bo tak ma na imię nasz bohater) uwierzyła. Napisane przez niego utwory nie tylko były zwycięskimi w konkursach, ale doczekały się także wydania. Wiele podróży, wiele spotkań, powrót do przeszłości i zagadka tajemniczej kobiety ze snów zostaje rozwiązana. „Podróż tysiąca mil” to sytuacja, o której także w życiu można było usłyszeć. Nasz bohater Charles spóźnia się na samolot. Dochodzi do tragedii. On sam wierzy, że otrzymał drugie życie i chce je jak najlepiej wykorzystać. Postanawia pieszo przejść ponad 4 tysiące kilometrów. Na swej drodze spotyka zarówno dobrych, jak i złych ludzi. „Pieśń serca” to obraz duchowej drogi naszego bohatera. Ponieważ jest człowiekiem majętnym, wszystkim tym, którzy jemu w trudnym dla niego okresie pomogli, sam okazuje wdzięczność. Serdecznie polecam przeczytanie tych powieści.

Krysia J.

3.jpg

A. Maleszka: Magiczne drzewo. Świat Ogromnych.

Ostatnio przeczytałam książkę „Świat Ogromnych” z serii „Magiczne Drzewo” Andrzeja Maleszki. Książka opowiada o bohaterach, którzy przenieśli się dzięki magicznym puzzlom do świata olbrzymów. Życie wśród olbrzymów było bardzo trudne, a postawione zadanie wymagało ogromnego wysiłku. Dzięki magicznym bliźniaczym puzzlom udało im się wrócić z powrotem na ziemię. Opowieść fantastyczna. Zachęcam wszystkich nastolatków do jej przeczytania.

Oliwia, lat 11 

Biblioteka zaprasza do dalszego dzielenia się opiniami o przeczytanych książkach. Wrześniowe hasło brzmi: „Wojna jest zawsze przegrana… Czytamy. Pamiętamy...”

4.png

 

 

 

powrót