Eryk Dragańczyk i Stefan Poniewiera - sylwetki artystów malarzy z okazji Światowego Dnia Sztuki

Obchodzimy dziś Światowy Dzień Sztuki, którego inicjatorem jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Sztuk Plastycznych. 15 kwietnia nie jest przypadkową datą – to dzień urodzin Leonarda da Vinci, jednego z najwybitniejszych włoskich malarzy. Gmina Wyry również ma swoich artystów, których nazwiska znane są w całym artystycznym świecie. To oczywiście Eryk Dragańczyk i Stefan Poniewiera.

Eryk Dragańczyk (1914-2001) – nieżyjący już niestety malarz z Wyr. Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie ukończył w 1951 r. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Rumunii, Czechosłowacji, na Węgrzech, w szeregu wystaw poplenerowych i środowiskowych. Zdobył wiele nagród i wyróżnień na wystawach i konkursach malarstwa, grafiki oraz plakatu. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych oraz prywatnych w kraju i za granicą. Eryk Dragańczyk jest autorem takich projektów, jak: tablica pamiątkowa mogiły żołnierzy września 1939 na cmentarzu w Wyrach, czy obelisk i tablica pamiątkowa na placu 700-lecia Wyr.

Eryk Dragańczyk.jpg

Eryk Dragańczyk

W malarstwie Eryk Dragańczyk jest pejzażystą. Ulubionym motywem jego obrazów są góry Beskidu Żywieckiego z okolic Ujsołów oraz ulice i domu rodzinnych Wyr. We wszystkich obrazach głównym ich budulcem jest kolor, we wszystkich pojawia się głębokie umiłowanie przyrody i zafascynowanie jej wizualną urodą. Alfred Ligocki pisał, że kolory w malarstwie Eryka Dragańczyka są zwykle intensywne i czyste, zwłaszcza zielenie o różnej tonacji i temperaturze. Malarstwo Eryka Dragańczyka jest zrównoważone, skupione, działa na widza kojąco. Nie szokuje, ani nie niepokoi, ale pozwala zatopić się w kontemplacji pełnej pogody i spokoju.

Reprodukcja Panorama Wyr.jpg

Panorama Wyr autorstwa Eryka Dragańczyka

Stefan Poniewiera, malarz urodzony w 1927 roku. Ukończył studia w L’Ecole Des Beaux Arts w Molenbeek Saint Jean w Belgii. Swoje prace prezentował na niezliczonych wystawach w Polsce i na świecie. Brał również udział w wielu konkursach międzynarodowych. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych, galeriach oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Stefan Poniewiera za swoją twórczość otrzymał liczne nagrody, medale i wyróżnienia. Prace Stefana Poniewiery m.in. zdobią okładkę monografii „Gostyń od średniowiecza do współczesności” autorstwa Lidii Borowian – Cyba, Henryka Cyba i Joanny Pasierbek – Konieczny.

Stefan Poniewiera.png

Stefan Poniewiera

Edward Szopa określił malarstwo Stefana Poniewiery jako abstrakcję, opartą na wnikliwej obserwacji natury. Pisał, że: „Mocno ekspresyjne to malowanie Poniewiery. Bo i też w tkance malarskiej jest zawarta olbrzymia energia twórcza. I ona sprawia, że jego obrazy nie opatrują się, gdyż stale zaskakuje nas kolorystyczna ruchliwość, ciągła przemienność elementów realnych pejzażu z elementami surrealizmu. Niby to krajobrazy z naszego otoczenia, a jednocześnie z innej planety…”. Sam artysta o swojej twórczości mówi krótko: „Malarstwo to nie sposób na życie, lecz samo życie”. Polecamy Wam wywiad ze Stefanem Poniewierą pt. „Obrazów nie maluje się  rękoma, lecz oczyma…” zamieszczony w 2016 roku w miesięczniku „Wicie” (Nr 7 (14)/2016 (lipiec/sierpień) (strona 5).

okl_16maja-1.jpg

Okładka autorstwa Stefana Poniewiery monografii „Gostyń od średniowiecza do współczesności” Lidii Borowian – Cyba, Henryka Cyba i Joanny Pasierbek – Konieczny

 

powrót