Co dalej z domem kultury?

Najprawdopodobniej w przyszłym roku z krajobrazu Wyr zniknie budynek byłego domu kultury. Z jednej strony – legendarny, z drugiej – niedostosowany już do współczesnych potrzeb, a dodatkowo w bardzo złym stanie technicznym, niepozwalającym na jego dalsze użytkowanie.

Urząd Gminy pozyskał dofinansowanie w kwocie 2 mln zł na rozbiórkę budynku domu kultury w Wyrach. Na ogłoszenie przetargu na ten cel gmina ma jeszcze 7 miesięcy. Jak zapewniła podczas wrześniowej sesji Rady Gminy wójt Barbara Prasoł, w miejscu starego domu kultury na pewno nie powstanie żaden market, ani inny tego typu obiekt. W planach jest tymczasowe uruchomienie tam parkingu, a w przyszłości – wybudowanie na jego fundamentach nowego obiektu, spełniającego współczesne normy i oczekiwania mieszkańców, w którym swoje spotkania mogłyby organizować lokalne grupy. W otoczeniu tego budynku mogłoby powstać miejsce z ławeczkami, ścieżkami, odpowiednio zagospodarowaną zielenią – idealne do spędzania wolnego czasu.

DSC_0118.JPG

Budynek byłego domu kultury w Wyrach, stan obecny, fot. UG Wyry

Jaka jest historia tego miejsca?

Dyrekcja miejscowego zakładu pracy w latach 50. XX wieku zaoferowała możliwość wybudowania dla mieszkańców domu kultury. Na ten cel Rada Gminy postanowiła oddać pod zabudowę teren leżący w centrum wsi, a samą budowę prowadziły i finansowały Wyrskie Zakłady Budowy Urządzeń Chemicznych. Dom kultury powstał w 1951 roku i w krótkim czasie stał się ogniskiem życia kulturalnego. Wielu mieszkańców wciąż pamięta znajdujące się tam m.in. kino z ekranem panoramicznym, bibliotekę, kawiarnię Klubową czy różnorodne kółka zainteresowań dla dzieci i młodzieży. Był też teatr kukiełek oraz zespół muzyczno-wokalny wyposażony w instrumenty oraz aparaturę nagłaśniającą. Po likwidacji kina, salę widowiskową zaczęto wynajmować na imprezy weselne oraz spotkania okolicznościowe.

1.jpg

Dom Kultury w Wyrach w latach 90., fot. Dom Kultury w Gostyni, ze zbiorów Michała Kasprusza

2.jpg

Kawiarnia Klubowa w latach 90., fot. Dom Kultury w Gostyni, ze zbiorów Michała Kasprusza

Upadek legendy

W okresie stanu wojennego działalność kulturalno-oświatowa zaczęła zanikać, a w latach 90. ubiegłego wieku funkcjonowanie domu kultury zamarło całkowicie. W 2002 r. Rada Gminy wyraziła zgodę na zawarcie umowy najmu i użyczenie budynku na okres 15 lat. Kolejni najemcy byli zobowiązani do dokonywania niezbędnych prac remontowych, jednak w tym czasie stan obiektu znacznie się pogorszył. W 2017 roku budynek ponownie stał się własnością Gminy Wyry i od tamtej pory trwały poszukiwania jego nowego przeznaczenia. Dom kultury został zamknięty i zabezpieczony. Kilka razy w roku odbywają się w nim kontrole inspektora nadzoru i wykonywane są niezbędne prace zabezpieczające.

Temat dalszych losów tego miejsca od tamtej pory zaczął powracać – nie da się bowiem ukryć, że obecnie budynek na pewno nie może być wizytówką Wyr. Sprawa nie była jednak prosta, bo choć konieczność gruntownego remontu, a właściwie całkowitej przebudowy obiektu jest widoczna gołym okiem, to koszt tej potencjalnej inwestycji oscylowałby w granicach kilkunastu, jak nie kilkudziesięciu milionów złotych. Dodatkowo – jak to często zdarza się przy remontach starych budynków – byłby obarczony ryzykiem wystąpienia kolejnych ukrytych wad niezbędnych do usunięcia, co pociągałoby konieczności znalezienia dodatkowych środków finansowych.

DSC_0123.JPG

Stan obecny drzwi frontowych budynku, fot. UG Wyry

DSC_0126.JPG

Stan obecny ściany frontowej budynku, fot. UG Wyry

DSC_0128.JPG

Stan obecny budynku, fot. UG Wyry

DSC_0140.JPG

Stan obecny budynku, fot. UG Wyry

 

Pomysły mieszkańców

Mieszkańcy gminy mieli możliwość zobaczenia wnętrza byłego domu kultury i przekonania się na własne oczy, jaki jest jego stan techniczny, podczas spotkania konsultacyjnego związanego z procedurą sporządzania planów zagospodarowania przestrzennego w listopadzie 2019 roku. Spotkanie wywołało wówczas wiele wspomnień, refleksji i pomysłów, co do przyszłości tego miejsca. Mieszkańcy zwracali uwagę na funkcjonujące w gminie duże przywiązanie do tego budynku, obciążenie historią i strach przed radykalnymi krokami, jednak z drugiej strony mówili również o braku wizji na jego wykorzystanie w obecnym kształcie, podkreślali niepraktyczny już obecnie układ pomieszczeń. Podczas konsultacji szeroko dyskutowano nad możliwymi rozwiązaniami, pojawiły się wizje zagospodarowania budynku na nowo, ale także głosy  bardziej radykalne sugerujące jego zburzenie. W takim przypadku mieszkańcy zasugerowali budowę nowego, mniejszego, nowoczesnego obiektu z parkingiem lub skwerem.

5.jpg

Mieszkańcy gminy mieli możliwość zobaczenia obecnego stanu wnętrza byłego domu kultury w listopadzie 2019 roku podczas spotkania konsultacyjnego związanego z procedurą sporządzania planów zagospodarowania przestrzennego, fot. UG Wyry

4.jpg

Obiekt obecnie znajduje się w bardzo złym stanie technicznym, fot. UG Wyry

Wizja lokalna i ocena stanu budynku

29 września 2022 roku w budynku byłego domu kultury odbyła się wizja lokalna, której celem było potwierdzenie jego stanu technicznego. Stwierdzono wówczas, że obiekt jest mocno zawilgocony, widoczne są spękania, w wielu miejscach widać zacieki i miejsca zagrzybione, posadzka na sali widowiskowej jest wybrzuszona, brakuje właściwej wentylacji, działających podstawowych instalacji wewnętrznych, kotłownia nie spełnia obecnych wymogów, wadliwie wykonana jest pionowa izolacja przeciwwilgociowa, a izolacja termiczna ścian oraz okna i drzwi nie spełniają obecnych przepisów. To tylko część problemów zauważonych ledwie po krótkich oględzinach. Obecna na spotkaniu architekt wyraziła opinię, że sensowniejszym wydaje się wyburzenie całego obiektu i wybudowanie od podstaw budynku o konkretnej funkcji, odpowiadającego w pełni na potrzeby gminy i jej mieszkańców.

IMG_20230127_091944.jpg

Stan obecny wnętrza budynku, sala widowiskowa, fot. Dom Kultury w Gostyni

IMG_20230127_092647.jpg

Stan obecny wnętrza budynku, piętro, fot. Dom Kultury w Gostyni

Nowe pomysły

Kilka miesięcy później, podczas styczniowego posiedzenia Komisji ds. Rozwoju miejscowości Wyry, radni powrócili do kwestii dalszych losów budynku. W tym samym czasie pojawiła się również inicjatywa mieszkańców, którzy mieli pomysł na zagospodarowanie obiektu i nadanie mu funkcji rozrywkowej. Po szeregu spotkań i rozmów odstąpili jednak od chęci wydzierżawienia budynku. Podczas majowego posiedzenia Komisji „wyrskiej”, Wójt Gminy przedłożyła radnym do zaopiniowania pismo z prośbą o wyrażenie zgody na wyburzenie budynku. Komisja w głosowaniu, 8 głosami „za” wyraziła pozytywną opinię w tej sprawie.

Decyzja zapadła i co dalej?

Decyzja o rozbiórce wydaje się konkretnym działaniem, jednak niezbędne do jej realizacji oczywiście są pieniądze. Koszt prac oszacowany został na około 2 mln zł, a takich środków w budżecie gminy nie ma. Zdecydowano więc o złożeniu wniosku o dofinansowanie tego przedsięwzięcia w ramach 6 edycji Rządowego Funduszu Polski Ład i okazało się, że wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Jestem w pełni świadoma kontrowersji tej decyzji, widzę jednak, że to miejsce od lat nie spełnia swojej pierwotnej funkcji, a jego rozbiórka otwiera nowe możliwości utworzenia przestrzeni nowoczesnej, mniej kosztownej w utrzymaniu i w 100% dla mieszkańców – podsumowuje wójt Barbara Prasoł.

 

powrót