Gminy partnerskie

Gmina Medesano

MedesanoMedesano - miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Emilia Romania, w prowincji Parma, o powierzchni 88,8 km2

Gmina Medesano położona jest:
ok. 22 km od Parmy,
ok. 100 km do Boloni,
ok. 180 km od Mediolanu.
Gmina Medesano składa się z 22 miejscowości.

 

 

Gmina położona jest w górzystej okolicy, wzdłuż Apenin Parmeńskich. Medesano jest gminą rolniczą, przemysłową, prowadzona jest agroturystyka. Medesano położone jest nad rzeką Taro – prawy dopływ rzeki Pad. W jednej z miejscowości Gminy Medesano tj. w Sant’ Andrea Bagni – znajdują się termy. Wody są stosowane do leczenia różnego rodzaju chorób. Uzdrowisko posiada nowoczesne obiekty sportowe, rekreacyjne. W miejscowości Sant’ Andrea Bagni znajduję się też schron Kesserlinga – w 1944 r. przebywał tam niemiecki dowódca Albert Kesserling. Patronem Gminny Medesano jest św. Jakub, którego święto obchodzone jest 25 lipca. Przez Gminę Medesano przebiega tzw. Via Francigena – historyczny transalpejski szlak – tzw. Droga Lombardzka czy też Franków, prowadząca do Rzymu. W Gminie znajdują się liczne zamki i kościoły. Od 2014 r. Wójtem Gminy Medesano jest Pan Riccardo Ghidini.

Jaka wyglądało nawiązanie kontaktu z Gmina Medesano?

  • W styczniu 2011 r. Urząd Gminy Wyry zamieścił informację o naszej gminie na stronie tweening.org utworzonej przez Radę Gmin i Regionów Europy.
  • 11 kwietnia 2013 r. Przedstawiciel Stowarzyszenia Rad Gmin i Regionów Europy skontaktował się z Referatem Pozyskiwania Funduszy i Promocji Gminy Wyry z propozycją zawarcia porozumienia o współpracy i przyjaźni z Gminą Medesano we Włoszech.
  • Powyższa propozycja została przedstawiona na sesji 23 maja 2013 r.
  • 29 maja 2013 r. poinformowaliśmy stronę włoską o chęci nawiązania współpracy.
  • 6 lutego 2014 r. otrzymaliśmy informację o tym, iż Gmina Medesano na posiedzeniu 20 grudnia 2013 r. podjęła uchwałę zmierzającą do zawarcia porozumienia z Gminą Wyry.
  • 27 lutego 2014 r. Rada Gminy Wyry podjęła uchwałę w sprawie określenia kierunku działania Wójta Gminy Wyry w odniesieniu do podjęcia współpracy międzynarodowej z Gminą Medesano z Włoch.
  • 10 maja 2014 r. Pan Luciano Morini – Assesor, podczas wizyty delegacji włoskiej w Gminie Wyry, podpisał porozumienie o współpracy z Gminą Wyry.
  • 25 października 2014 r. Pani Barbara Prasoł – Wójt Gminy Wyry, podczas wizyty delegacji polskiej w Gminie Medesano, podpisała porozumienie o współpracy z Gminą Medesano.

Jak wyglądały spotkania przedstawicieli Gmin Medesano i Wyry?

W dniach od 9 do 11 maja 2014 r. Gmina Wyry po raz pierwszy gościła delegację z partnerskiej gminy Medesano we Włoszech. 10 maja 2014 r. nastąpiło uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy Gminy Medesano z Gminą Wyry podczas Pikniku Europejskiego. Pod dokumentem o współpracy między gminami Wyry i Medesano podpis złożyli: Barbara Prasoł – Wójt Gminy Wyry oraz Luciano Morini – członek Zarządu Gminy Medesano. Delegacja włoska została oprowadzona po miejscowościach Wyry i Gostyń, zajrzała do szkół w Wyrach i Gostyni, ugoszczona została w Urzędzie Gminy Wyry, złożyła kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Września 1939 r. oraz zwiedziła schron bojowy „Sowiniec”. Poprzez nawiązanie współpracy obie gminy chcą rozszerzyć horyzonty o nowe doświadczenia kulturalne, sportowe, gospodarcze.


W dniach od 24 do 26 października 2014 r. odbyła się rewizyta przedstawicieli Gminy Wyry w Gminie Medesano we Włoszech. Na miejscu delegacja polska została przywitana przez Wójta Gminy Medesano Riccardo Ghidini, a następnie zwiedziła przedsiębiorstwo Furlotti & Csrl specjalizujące się w wyrobach wędliniarskich i eksportujących swoje wyroby do Polski - do sieci Biedronka. Delegacja Gminy Wyry zwiedziła Parmę, bunkier Kesserlinga, termy w Sant’ Andrea Bagni, gimnazjum i przedszkole oraz Centrum Medyczne w Medesano. Delegacja zajrzała również do Firmy Tecnovetro SRL, która zajmuje się przycinaniem szkła, wykorzystywanego do robienia drzwi, schodów, podłóg, ekranów akustycznych. Najważniejszym elementem spotkania przedstawicieli obu gmin było podpisanie porozumienia o współpracy Gminy Medesano i Gminy Wyry podczas Święta Czekolady.

Wizyta miała na celu podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Gminą Wyry a Gminą Medesano we Włoszech, określenie kierunków współpracy i wymianę doświadczeń. Gmina Medesano została zaproszona na XI edycję Bitwy Wyrskiej – Bój o Gostyń.


Na zaproszenie Pani Wójt Gminy Wyry Barbary Prasoł gościliśmy delegację Gminy Medesano podczas XI edycji Bitwy Wyrskiej – Bój o Gostyń, która odbyła się 23 maja 2015r. Wśród przedstawicieli gminy Medesano znaleźli się członkowie Stowarzyszenia Tracce di Storia, którzy przywieźli z sobą działającą maszynę szyfrującą Enigmę, którą zaprezentowali podczas Pikniku Fortecznego organizowanego w ramach Bitwy Wyrskiej. Włoska delegacja na czele z wicewójtem Michele Giovanelli poznała uroki Gminy Wyry, odwiedziła niektóre gminne jednostki oraz przedsiębiorstwa działające na terenie gminy. W śród licznych atrakcji nie zabrakło zwiedzania Tyskiego Browarium, Muzeum Zamkowego w Pszczynie, pobytu nad jeziorem Paprocany oraz wizyty w stolicy województwa. Pobyt włoskiej delegacji trwał od 21 do 24 maja 2015 r. Gmina Wyry otrzymała zaproszenie do przyjazdu do Gminy Medesano w celu omówienia współpracy przy Światowych Dniach Młodzieży organizowanych w Krakowie w 2016r.


W dniach od 16 do 19 października 2015r. delegacja Gminy Wyry ponownie gościła w Gminie Medesano, gdzie zwiedziła m.in. teatr Farneze w Parmie, stadion Ennio Tardini w Parmie, przedsiębiorstwo rolnicze Azienda Agricola Bertinelli, zamek Fontanellato i twierdzę Rocca Sanvitale,  fabrykę sosów Barilla w Rubbiano. Podczas wizyty miała również miejsce konferencja historyczna polskiego uczonego Marka Grajka – Enigma i rola Polski w II wojnie światowej. W trakcie wizyty w muzeum historycznym Pana Alberto Campanini nastąpiło uroczyste przekazanie radioodbiornika z czasów II wojny światowej Panu Arkadiuszowi Domińcowi – członkowi Stowarzyszenia Na rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, właścicielowi Muzeum Śląskiego Września 1939r. w Tychach. Podczas oficjalnego spotkania w sali Civical Romano Gandolfi rozmawiano o kierunkach dalszej współpracy. Sprawą priorytetową jest obecnie przyjęcie przez Gminę Wyry młodzieży z Gminy Medesano i okolic, która przybędzie do Polski na spotkanie z Papieżem Franciszkiem, podczas Światowych Dni Młodzieży w lipcu 2016r. Omówiono również kwestie związane z wspólnym złożeniem wniosku o dofinansowanie, w ramach programu „Europa dla Obywateli”.


Z okazji Jubileuszu 25 lecia Gminy Wyry obchodzonego w czerwcu 2016r. zaproszeni zostali przedstawiciele Gminy Medesano do wspólnego świętowania tej uroczystości. Goście - Riccardo Ghidini - Burmistrz Gminy Medesano, Michele Giovaneli - Zastępca Burmistrza oraz Sandro Greci - Radny Gminy Medesano zaszczycili nas swoją obecnością podczas wydarzeń jubileuszowych obchodzonych w naszej gminie w dniach 16-19 czerwca 2016r.

Burmistrz Riccardo Ghidini podczas pobytu w naszej gminie powiedział, że "jesteśmy jedną rodziną" oraz dodał: „Czuję wielkie emocję, gdyż po raz pierwszy jako burmistrz przemawiam poza granicami Włoch. Także w Polsce jestem po raz pierwszy. Pragnę podziękować Pani Wójt oraz całej wspólnocie Wyr za zaproszenie. Przyjęliśmy je bez namysłu, gdyż wśród Was czujemy się jak w rodzinie. Kiedy weszliśmy tutaj do auli rozpoznaliśmy wiele twarzy, poznanych podczas wcześniejszych naszych spotkań… Na pamiątkowych dyplomach, które dzisiaj otrzymaliśmy, zostaliśmy określeni mianem: amico – przyjaciel, myślę, że właśnie to jest trafne słowo, by określić relację pomiędzy naszymi gminami. We Włoszech ostatnimi czasy obserwuje się niepokojące zjawisko: ludzie oddalają się od siebie; myślę, że nasza współpraca powoli będzie to zmieniać. Pragnę podziękować nie tylko aktualnej Pani Wójt, ale także władzom poprzednim, gdyż praca dla gminy to jest praca, którą kontynuuje się przez lata… Wasza uroczystość staje się naszą uroczystością…”

Dziękujemy naszym Przyjaciołom za obecność podczas Jubileuszu 25 lecia Gminy Wyry i zapraszamy na kolejne rocznice.


Gmina Medesano  - Gmina Wyry – przyjaźń, która trwa…

Na zaproszenie Wójta Gminy Medesano Riccardo Ghidini delegacja Gminy Wyry przybyła do Włoch by w dniach 26-29 sierpnia 2016r. wspólnie omówić dalszą współpracę.

„Współpraca międzymiastowa – jak zauważa Barbara Prasoł – wójt gminy Wyry - powinna wnosić coś do naszych miejscowości i oferować ich mieszkańcom”. W tym właśnie celu w ostatnich dniach sierpnia 2016r. delegacja polska udała się do Medesano, by uczestniczyć z zebraniu poświęconym dalszej współpracy i przyjaźni miedzy gminami.

Efektem rozmów jest postanowienie o przygotowaniu projektów, które mogłyby być złożone w ramach programu „Europa dla obywateli” w 2017r. Zarówno Gmina Wyry jak i Gmina Medesano złożą odrębne wnioski o różnej tematyce.

Zaprzyjaźnione miasta, przybliżając wzajemnie sobie terytorium na którym żyją, przedstawiając sylwetki sławnych mieszkańców. Każde państwo ma swojego Fryderyka Chopina, każde miasto ma swojego Marka Rzepkę… Język muzyki jest uniwersalny… Centralnym punktem sierpniowej wizyty delegacji polskiej w Medesano, była uroczystość otwarcia Willi Mistrza Romano Gandolfi w jego 10 rocznicę śmierci.

Romano Gandolfi urodzony w Medesano w 1934r., kompozytor i dyrygent, jest ponadczasową dumą mieszkańców. Z małego miasteczka dotarł na najważniejsze estrady świata. Występował w Barcelonie, Madrycie, Paryżu, Berlinie, Buenos Aires, Rio de Janeiro, dotarł do Ameryki. Msza C- dur Mozarta prezentowaną podczas koncertu wykonywali jego uczniowie, dzisiaj wirtuozi teatrów i oper. 140 elementowy skład orkiestry i śpiewaków występujących na deskach sceny w ogrodach Willi Gandolfi, niósł echem dźwięki na całą okolicę.

Fortepian, na którym długie godziny ćwiczył artysta, dzisiaj stoi w auli Urzędu Gminy Medesano, którą nazwano jego imieniem, pozostałe pamiątki czekają na zwiedzających w rodzinnej Willi, którą delegacja polska zwiedziła z zaproszonych specjalnych gości - jako pierwsza.

Jedno piętrowy domek – muzeum, otwarł swoje wrota dla debiutujących rzeźbiarzy, którzy mogli wystawić swoje prace w jego holu.