Klub Senior +

senior-plus-logo.jpg

Zadanie realizowane jest w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2021-2025. Edycja 2021. Moduł II – Zapewnienie funkcjonowania placówek „Senior+”.

Kontakt:

Zofia Baron-Margos, koordynator Klubu Senior +
tel. 699 790 228
e-mail: zofia.baron-margos@gopswyry.eu

Zgłoszenia poprzez formularz>>


Klub Senior + ponownie otwarty

Po czteromiesięcznej przerwie w połowie lipca, Klub „Senior+” wznowił swoją działalność. Seniorzy naszej gminy z wielką radością  przyjęli wiadomość, że mogą ponownie uczestniczyć w spotkaniach i zajęciach, których, jak podkreślają, bardzo im brakowało.

Wznowione zostały cykliczne zajęcia z fizjoterapeutą  oraz zajęcia taneczne i warsztatowo - terapeutyczne. Ze względów sanitarnych, aby zapewnić bezpieczeństwo, uczestnicy mogą brać udział w zajęciach w nieco mniejszych grupach.

Na życzenie seniorów gościliśmy w naszych progach Marka Nowarę, nowego dyrektora Domu Kultury. Klubowicze pytali m. in. o plany i dalszą współpracę z Domem Kultury. Na warsztaty prowadzone przez panią Anitę uczestnicy zajęć przychodzą bardzo chętnie. Pierwsze spotkanie po tak długiej przerwie rozpoczęliśmy relaksacją, następnie malowaliśmy kropkami tęczowe mandale. Ze świeżo zerwanej lawendy i wstążki nauczyliśmy się robić fusetki, czyli niewielkie wrzeciona lawendowe o pięknym zapachu - opowiada Zofia Baron-Margos, koordynator Klubu. - Trudno planować kolejne spotkania, mamy jednak nadzieję, że będziemy mogli nadal spotykać się i działać!

s. 11 Nauka kropkowania.jpgs. 11 Spotkanie z dyrektorem domu kultury.jpg


Klub Senior+ i nowe inicjatywy sprzed epidemii

To już trzeci rok funkcjonowania Klubu Senior + w naszej gminie. Stale przybywa seniorów, a proponowane zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem. Wierzymy, że przerwa w działalności spowodowana epidemią tego nie zmieni!

W styczniu szyliśmy ochraniacze na łapki misi koali, które za pośrednictwem fundacji wysłane zostały do Australii. Po raz pierwszy klubowicze mieli też okazję uczestniczyć w tańcu w kole, do którego podeszli początkowo z dużym dystansem. Jak to się rozwinęło, dowiecie się już za chwilę. Najpierw jednak o tym, co jeszcze w Klubie Senior+ działo się w styczniu. Udaliśmy się do Orzesza Mościsk, gdzie zaprzyjaźniona grupa seniorów zaprosiła nas na wspólne kolędowanie. Niezwykle miłe przyjęcie, wspaniała atmosfera i wspólny śpiew przy dźwiękach akordeonu na długo pozostaną w pamięci. 12 stycznia w naszej gminie po raz kolejny zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Nasi seniorzy włączyli się jej organizację, przekazując na ten cel świeżo upieczone ciasta, które można było kupić w kawiarence domu kultury, który był współorganizatorem 28. Finału. Pod koniec stycznia w Klubie „Senior+” odbyło się spotkanie z okazji trzeciej rocznicy powołania do życia naszego klubu. Na porannej mszy św. podziękowaliśmy za zdrowie naszych przyjaciół, z którymi możemy codziennie spotykać się w klubie, po czym wspólnie zasiedliśmy do śniadania, a potem oczekiwaliśmy gości, których podjęliśmy pysznym ciastem.

W lutym nasi klubowicze mieli okazję spotkać się z pracownikami Urzędu Skarbowego z Mikołowa, którzy omówili wszelkie nowości w rozliczaniu zeznania podatkowego i udzielili odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące spraw podatkowych. Już od ubiegłego roku nasze seniorki zabierały się do uszycia torebek i fartuszków, jednak ciągle brakowało na to czasu. W końcu udało się i nasze panie uszyły przepiękne filcowe torby zdobiąc je według własnego uznania kotkami, kwiatkami oraz kółeczkami. Fartuchy przydały się już niebawem przy pieczeniu ciasta. Na pierwszą w nowym roku wycieczkę nasi seniorzy pojechali do Kina Kosmos na retransmisję koncertu „Andre Rieu, czyli 70 lat młodości”. Maestro obchodził swoje okrągłe urodziny, w których nasi seniorzy mogli brać udział podziwiając piękno muzyki oraz najwyższy kunszt  wybitnego dyrygenta oraz jego orkiestrę. Tłusty Czwartek uczestnicy naszego klubu spędzili z Krzysztofem Hanke, czyli serialowym Bercikiem z serialu „Święta Wojna”. Artysta rozbawił widownię do łez. Gromkimi brawami nagrodzono naszych sąsiadów z Mościsk – zespół Szarotki, który na zaproszenie i prośbę naszego klubu przedstawił swój repertuar w gostyńskim domu kultury. Aby tradycji stało się zadość, każdy na zakończenie został poczęstowany pączkiem.

Początkiem marca we współpracy z Powiatowym Głównym Specjalistą ds. Polityki Senioralnej zorganizowane zostały zajęcia z samoobrony. Zainteresowanie spotkaniem z panem Dawidem było bardzo duże. Ten młody człowiek bardzo przypadł do gustu naszym seniorom, którzy wykazali chęć udziału w zaproponowanych przez niego bezpłatnych zajęciach. Uczestnicy zapoznali się z metodami samoobrony i sposobami radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia. I w końcu co nieco o tańcu w kręgu… W naszym klubie taniec w kręgu mimo początkowego dystansu, cieszy się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ poprawia nie tylko nastrój, ale i kondycję ruchową. Ćwiczony układ taneczny bardzo spodobał się uczestnikom zajęć, na które zaczęło przychodzić coraz więcej osób.

Jak tylko sytuacja na to pozwoli, planujemy wzorem ostatnich dwóch lat wystawić teatrzyk dla dzieci. Już od stycznia trwają przygotowania. Na warsztatach prowadzonych przez panią Anitę, malowaliśmy farbami na prześcieradłach scenografię, a pan Boguś – nasz „techniczny”, szykował stelaże, na których będzie zawieszona.

Nasze prace i plany niestety zostały pokrzyżowane przez epidemię koronawirusa. Zajęcia w naszym klubie zostały odwołane, jednak cały czas mam kontakt z naszymi klubowiczami i wzajemnie się wspieramy. Wszyscy mamy nadzieję, że cali i zdrowi spotkamy się ponownie już niedługo!

Zofia Baron-Margos

Spotkanie z panem Dawidem dotyczące metod samoobronyWspólne lepienie i gotowanie pierogówKolędowanie w Mościskach z zespołem Ochraniacze na nogi dla misi kooalaPani Wanda i jej wielkanocne dziełoTworzenie dekoracji do kolejnego teatrzykuSpotkanie noworoczneSpotkanie z pracownikami Urzędu SkarbowegoSzyjemy fartuszkiWolne chwile można wykorzystać na uzupełnianie kronikiWielkanoc - nasze prace

W Klubie Senior + jesteśmy rodziną

37 uczestników, kilkadziesiąt wydarzeń, w których klubowicze wzięli udział, kilkanaście własnych inicjatyw, setki, a może nawet tysiące wykonanych przez seniorów kartek, ozdób, czy dekoracji. Gostyński Klub Senior+ już w lutym skończy dwa lata. Dedykowany jest osobom starszym i stworzony został z myślą o ich różnorodnych potrzebach. Powstał w ramach rządowego programu Senior + współfinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. O dotychczasowej działalności i o tym, jak ważną jest przestrzenią w naszej lokalnej społeczności, porozmawialiśmy z Zofią Baron-Margos, koordynator Klubu.


Zaczął się trzeci rok działalności miejsca, które tworzy Pani od samego początku...


Kiedy dwa lata temu pierwszy raz przyszłam do pracy w naszym klubie seniora, poza pięknym, wyremontowanym wnętrzem, nie było najważniejszego elementu – ludzi. Wiedziałam, że wszystko będzie trzeba zbudować od podstaw. Bo Klub Senior+ to przede wszystkim nasi seniorzy. Dziś, dwa lata później wiem, jak trudną drogę przeszliśmy, aby to miejsce było takie, jakie jest teraz – tętniące życiem i ludźmi!


Jak wyglądają dni w Klubie Senior+?


Myślę, że uczestnicy zajęć w naszym Klubie nie narzekają na nudę. Dzieje się tak dzięki licznym wyjazdom, ciekawym zajęciom i codziennym, pozornie zwykłym spotkaniom przy kawie. Oprócz różnorodnych warsztatów, ćwiczeń rehabilitacyjnych, czy zajęć odbywających się u nas każdego dnia, współpracujemy z Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym z Wyr, któremu co roku wykonujemy palmy na Święta Wielkanocne, gostyńskim przedszkolem, którego wychowankom raz w miesiącu czytamy bajki, biblioteką – bierzemy udział w organizowanych przez nią spotkaniach z pisarzami, czy ciekawymi ludźmi oraz domem kultury, z którym często wspólnie prowadzimy zajęcia plastyczne, czy kulinarne. Zaprzyjaźniliśmy się i nawiązaliśmy też współpracę z Klubem Senior+ z Jaśkowic oraz zespołem „Szarotki” z Mościsk, wystawiliśmy teatrzyk „Leśne maniery”, uczestniczyliśmy w Europejskim Dniu Seniora, stworzyliśmy Mapę Lokalnych Potrzeb Seniora w naszej miejscowości, zorganizowaliśmy ognisko, a także jesienne grzybobranie! Co prawda zbyt wielu grzybów nie nazbieraliśmy, ale radości i ekscytacji, której nam dostarczyło zgubienie się w lesie nikt nam nie zabierze!

Bardzo długo można wymieniać ile czeka na seniorów każdego dnia...


Muszę jeszcze wymienić, że w minionym roku wzięliśmy udział w takich wydarzeniach jak: koncerty zespołów „Śląsk” oraz „Baciary”, retransmisja koncertu Andre Rieu w Kinie Kosmos w Katowicach, czy spektakle w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Współorganizowaliśmy też obchody 20-lecia powiatu mikołowskiego, na które stworzyliśmy koronę dożynkową. Do dziś wspominamy jej przewóz do naszego klubu na dachu malucha jednego z naszych klubowiczów! Podczas „Śląskiej Biesiady” w ramach jubileuszu mieliśmy także swoje stoisko z rzeczami wykonanymi przez naszych seniorów.

Co będzie się działo w Klubie Senior+ w 2020 roku?


Oczywiście planujemy np. stworzyć kolejny teatrzyk, ale jeśli chodzi o nowości – będą się u nas odbywały zajęcia tańca w kręgu, prelekcje na temat zdrowia we współpracy ze Szpitalem Św. Józefa w Mikołowie, a także nawiązujemy współpracę z Fundacją „Gdy liczy się czas”. Bo działalność naszego Klubu to też mnóstwo działań charytatywnych. Seniorzy będą wykonywać poszewki na poduszki, które zostaną wysłane za pośrednictwem Fundacji w rejony objęte wojną. Będziemy również tworzyć gry planszowe, a także uszyjemy czapeczki dla dzieci chorych na raka.

Seniorzy mnóstwo z siebie dają innym...

Na początku już miałam powiedzieć, że takiej grupy seniorów jak nasza, inne gminy mogą nam pozazdrościć! Nasi seniorzy to osoby bardzo aktywne, które chcą coś z siebie dać drugiej osobie. Zawsze gdy coś robimy, seniorzy angażują się w 100%. Wystarczy jedno hasło, a ludzie już czekają chętni do działania i pomocy.

A co seniorom może dawać uczestnictwo w Klubie?


Myślę, że seniorzy czują się u nas potrzebni. Mogą nie tylko wziąć udział w ciekawych zajęciach, czy gdzieś pojechać. Dla wielu z nich bardzo ważne jest to, że mają miejsce, w którym zawsze ktoś na nich czeka, w którym mogą po prostu się spotkać, porozmawiać, czy wypić wspólnie kawę. To drugi dom, w którym zawsze ktoś jest.


Trzeba przyznać, że wkłada Pani w Klub Senior+ całe swoje serce, jednak czy Pani coś ta praca daje?

Początki były bardzo trudne – stres, niepewność, co będzie. Ale udało się zbudować cudowne miejsce pełne naprawdę wspaniałych ludzi. Idąc do mojej pracy, czuję jakbym jechała do mamy, do cioci, albo jakbym po prostu miała spotkać się z przyjaciółmi. Klub Senior+ to moja rodzina. Zawsze mogę na nich liczyć, dobrze się z nimi czuję, dają mi ciepło i takie coś w sercu, że człowiek od razu ma uśmiech na twarzy. ciałabym, aby wszyscy seniorzy mogli tego doświadczyć. Cieszę się, że gmina zdecydowała się na uruchomienie Klubu Senior+. Choć ciągle zbyt wiele jest starszych osób, które siedzą samotne w domu, patrzą na telewizor, czy przez okno... Chcę, żeby pamiętali, że do Klubu nie trzeba się od razu zapisać, można przyjść, porozmawiać, wypić kawę i dopiero wtedy zdecydować, czy chce się dołączyć do naszej RODZINY.

Nasza reprezentacja na dozynki.jpgZajęcia z fizjoterapeuta pomiar wagi.jpgZ wizytą u Szarotek w Mosciskach.jpgTeż Mościcka Helenka w śląskim  stroju panny młodej.jpgWizyta w straży w Mikołowie.jpgSpotkanie z policjantem Mikołów.jpgUpominki na Mikołajki do paczek dla dzieci.jpgpożegnanie lata2.jpgpożegnanie lata.jpgPożegnanie lata w Orzeszu Jaskowicach.jpgPierniki - upominki dla podopiecznych GOPS.jpgOgnisko.jpgOgnisko2.jpgDzień życzliwości z przedszkolaka mi.jpgDzień Seniora.jpg