Wsparcie edukacji przedszkolnej w Gminie Wyry

FE SL kolor poziom.jpg

„Wsparcie edukacji przedszkolnej w Gminie Wyry” – projekt będzie realizowany w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 (Europejski Fundusz Społeczny+), dla Priorytetu: FESL.06.00-Fundusze Europejskie dla edukacji, dla Działania: FESL.06.01-Edukacja przedszkolna. Wartość projektu to 904 400 zł, a dofinansowanie to 813 960 zł.

Czas trwania projektu: 01.09.20204 – 30.06.2026 r.

W ramach projektu wspartych będzie 150 dzieci z GP w Wyrach poprzez zajęcia z dogoterapii, logorytmiki, bajkoterapii, prowadzona będzie terapia ręki dla dzieci z problemami małej motoryki, zaburzeniami sprawności grafomotorycznej, warsztaty przyrodnicze, które kształtować będą świadomość przyrodniczo - ekologiczną dzieci, sensoplastyka wspierająca rozwój zmysłów, mowy, rozwój emocjonalny dzieci, preorientacja zawodowa – dzieci wezmą udział w wycieczkach podczas których poznają zawód ogrodnika, piekarza, naukowca.

Zaplanowano również wsparcie dla 100 dzieci z Gminnego Przedszkola w Gostyni w formie zajęć integracji sensorycznej dających możliwość wyrównania deficytów związanych z trudnościami sensomotorycznymi, aktywizacji układu nerwowego, nadrobienia zaległości w rozwoju motorycznym oraz usprawnienia procesów przetwarzania integracji sensorycznej, terapii logopedycznej, dogoterapii dzięki którym doskonalona będzie sprawność ruchowa, rozwijanie mowy, wzbogacanie zasobu słów i pojęć, stymulowanie zmysłów słuchu, wzroku, dotyku, zajęcia z preorientacji zawodowej (zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami oraz pobudzanie i rozwijanie ich zainteresowań i uzdolnień), kodowanie i programowanie pozwalające na rozwijanie algorytmicznego myślenia, wzmacnianie umiejętności matematycznych czyli kompetencji kluczowych rozwijających umiejętności technologiczne i inżynierię oraz warsztaty ekologiczne podczas których dzieci poprzez zabawę poznają podstawowe sposoby ochrony środowiska.

Do projektu zakupione zostaną pomoce dydaktyczne, monitory interaktywne wraz z laptopami, doposażone będą place zabaw oraz zorganizowane będą festyny na zakończenie projektu.