W dniu 3 września 2015r. w Miejskim Domu Kultury w Mikołowie odbyła się konferencja otwierająca projekt "J-ednolita S-trategia T-erytorialna = spójny obszar funkcjonalny powiatu mikołowskiego poprzez wzmocnienie mechanizmów efektywnej współpracy JST", do któregoGmina Wyry przystąpiła wspólnie z gminami i powiatem mikołowskim. Projekt jest dofinansowany jest w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014, w ramach Programu:Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego.
Celem głównym Projektu jest zwiększenie spójności społeczno-gospodarczej powiatu mikołowskiego poprzez wypracowanie mechanizmów współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego w powiecie mikołowskim. Będzie on realizowany poprzez następujące cele szczegółowe projektu:
- wzmocnienie zdolności jednostek samorządu terytorialnego obszaru funkcjonalnego do świadczenia usług publicznych o wysokiej dostępności i jakości,
- zbudowanie mechanizmów współpracy i spójnych zasad pomiędzy jednostkami samorządowymi powiatu mikołowskiego,
- wzmocnienie partycypacji społecznej w zarządzaniu sprawami wspólnot samorządowych,
- wymiana dobrych praktyk pomiędzy JST obszaru funkcjonalnego powiatu mikołowskiego
Powiat Mikołowski oraz Gminy Powiatu mają wypracować wspólne programy działania dla obszarów najbardziej istotnych z punktu widzenia rozwoju powiatu i gmin, a mianowicie: usług administracyjnych i informatyzacji, opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, gospodarki, oświaty, rynku pracy, infrastruktury komunikacyjnej, środowiska przyrodniczego oraz lokalnej i ponadlokalnej promocji regionu.
Dzięki analizie potrzeb mieszkańców powiatu oraz diagnozie problemów, z jakimi borykają się lokalne miasta i gminy, możliwe będzie opracowanie długoterminowej, jednolitej strategii działania samorządów
W wyniku realizacji projektu powstaną:
- Zintegrowana strategia rozwoju dla obszaru funkcjonalnego powiatu mikołowskiego na lata 2014-2020 oraz podstrategie (Plany szczegółowe) stanowiące jej dodatkowe uszczegółowienie:
- Podstrategia kształtowania przestrzeni publicznej (w tym rewitalizacji obszarów zdegradowanych i działania na rzecz rozwoju przestrzeni publicznych służących wzmocnieniu lokalnych więzi społecznych);
Dokument ten pozwoli na stworzenie wspólnych założeń odnośnie kształtowania w przyszłości przestrzeni publicznej, tak aby była spójna, klarowna i zaakceptowana przez wszystkie potencjalne grupy docelowe projektu.
- Podstrategia informatyzacji obszaru funkcjonalnego powiatu mikołowskiego;
Strategia Informatyzacji będzie podstawą organizacji sfery teleinformatyki w Powiecie mikołowskim.
- Podstrategia przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu;
Celem tego dokumentu będzie wsparcie dla rozwoju aktywnych form pomocy oraz zmierzający do promowania idei lokalnego partnerstwa realizowanych przez partnerów projektu.
- Podstrategia rozwiązywania problemów demograficznych
Będzie zawierała informacje o dostosowaniu oferty miast do cyklu życia człowieka; informacje o projektach na rzecz dzieci i młodzieży, osób w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym; rozwój usług z zakresu edukacji, opieki zdrowotnej; kultury i rekreacji);
- Podstrategia ds. lokalnego rynku pracy, wspieranie zatrudnienia i mobilności pracowników;
Celem dokumentu będzie analiza rynku pracy i określenie celów zwiększających szansę bezrobotnych w obecnej rzeczywistości gospodarczej, określenie planów wspierających zatrudnienie w powiecie oraz wspieranie mobilności pracowników.
- Podstrategia ochrony środowiska naturalnego i wspieranie efektywności wykorzystania zasobów;
Dokument pozwoli na racjonalną ochronę i kształtowanie środowiska przez zaplanowanie działań w ramach planistycznej strategii ochrony środowiska i jego zasobów na terenie powiatu mikołowskiego.
- Podstrategia Promowanie zrównoważonego transportu i usuwanie niedoborów przepustowości w działaniu najważniejszych infrastruktur sieciowych;
Pozwoli na określenie wspólnie na terenie obszaru funkcjonalnego potrzeb związanych z zrównoważonym transportem i usuwaniem niedoborów przepustowości w działaniu najważniejszych infrastruktur sieciowych w powiecie. A także zaplanowanie wspólnych działań i inwestycji związanych z infrastrukturą transportową.
- Podstrategia Wzmacnianie potencjału instytucjonalnego i skuteczności administracji publicznej;
- Podstrategia Promocja obszaru funkcjonalnego.
Opracowanie dokumentu promocyjnego powiatu wymaga podjęcia różnorodnych decyzji, opartych o diagnozę aktualnej i prognozę przyszłej sytuacji marketingowej powiatu. Koncepcja programu promocji powiatu jest elementarną częścią systemowego projektu rozwoju i wspólnej idei promocji podejmowanych w przyszłości kroków związanych z działaniami promocyjnymi.
- Dokumentacja techniczna dla kluczowej inwestycji w obszarze funkcjonalnym wynikającej z przeprowadzonej analizy.
Zachęcamy do włączenia się w proces tworzenia dokumentów strategicznych. Szczegółowe informacje o projekcie, w tym terminy konsultacji społecznych można uzyskać na stronie www.jst.mikolowski.pl.