ZIELONA SZKOŁA

„Zielona szkoła”

 

dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Katowicach

 

 

 

 

 

 

 

       Uczniowie klas IIIa i IIIb z Zespołu Szkół w Gostyni uczestniczyli w wyjeździe śródrocznym w Ośrodku Kolonijno-Wczasowym „Słoneczko” w Łebie w terminie od 31.05. 2014 do 13.06.2014 roku.  W wyjeździe uczestniczyło 35  uczniów.

Łeba należy do najpopularniejszych miejscowości na polskim wybrzeżu. Renomę swą zawdzięcza wspaniałym walorom naturalnym, klimatycznym i bogatej infrastrukturze turystycznej. Okolice Łeby słyną z unikalnych na skalę europejską wydm ruchomych, szerokich plaż z wyjątkowo jasnym, miękkim i czystym piaskiem, mikroklimatu o podwyższonej zawartości soli i jodu działających leczniczo. Można tu leczyć przede wszystkim schorzenia przewlekłe, nawracające, związane z obniżoną odpornością organizmu, wykorzystując bodźcowe działanie klimatu. Nasłonecznienie w Łebie jest znacznie większe niż np. na Śląsku dzięki dużej zawartości kwarcu w piasku. Aerozole nadmorskie to dla dróg oddechowych najlepszy naturalny inhalator. Powiewy bryzy morskiej działają kojąco i relaksująco.

       W trakcie pobytu na „zielonej szkole”  realizowano program profilaktyki zdrowotnej oraz edukacji ekologicznej poprzez wykorzystanie specyficznego mikroklimatu, poprzez naturalne inhalacje w trakcie spacerów i zajęć ruchowych na plaży i w jej pobliżu oraz podczas zajęć ruchowych na placu zabaw.

      W szerokim zakresie realizowano zajęcia sportowo-rekreacyjne na świeżym powietrzu korzystając z bardzo bogatej bazy sportowo-rekreacyjnej ośrodka: gry terenowe z wykorzystaniem naturalnych warunków terenowych, zabawy i gry sportowe, zabawy i ćwiczenia sprawnościowe, zręcznościowe i zwinnościowe na terenie placu zabaw wyposażonego w różnorodne przyrządy sportowe. W trakcie pobytu realizowano program wycieczek po najbliższej okolicy (poznanie Łeby, spacery po lesie, spacery do portu), połączone z edukacją ekologiczną i zdrowotną. Łebę dzieci zwiedzały również podczas przejażdżek melexami i kolejką.

       Podczas pobytu w Łebie odbyły się wycieczki autokarowe z przewodnikiem. Dzieci uczestniczyły w wycieczce do Parku Dinozaurów, gdzie miały możliwość obcowania z olbrzymimi gadami, obejrzenia groty przedstawiającej życie Neandertalczyków. Odwiedziły Indiańską Wioskę, odbyły Piracką Przygodę oraz przejażdżkę samochodami-walcami z filmowych przygód Flinstonów oraz przejażdżkę kolejką. Następnie zwiedziły Mini ZOO, gdzie zobaczyły: kozy, owce, daniele, jelenie oraz wiele innych zwierzaków. 

       Następnego dnia odbyła się autokarowa wycieczka   do Sea Parku „Sarbsk” – jedynego w Polsce rekreacyjno-edukacyjnego parku związanego z fauną i florą mórz i oceanów, a także z kulturą i historią Pomorza. W parku podziwiały foki, zwiedziły Park Miniatur Latarni Morskich, bawiły się w parku zręcznościowo-linowym. W tym dniu  zwiedziły również  latarnię morską „Stilo”. Jest to bardzo charakterystyczna budowla w kształcie ściętego ostrosłupa, na szesnastokątnej podstawie. U szczytu latarni znajdują się dwie galerie widokowe.  Jest jedną z dwóch polskich latarni całkowicie metalowych.

       Dzieci uczestniczyły również w wycieczce do Słowińskiego Parku Narodowego na ruchome wydmy.  Jest to prawdziwa piaszczysta pustynia znajdująca się na wąskiej mierzei pomiędzy Morzem Bałtyckim a Jeziorem Łebsko.  Podczas tej wycieczki dzieci odbyły przejażdżkę melexem, zwiedziły Wyrzutnię Rakiet, a następnie pieszo dotarły do ruchomych wydm.

       Podczas pobytu na „zielonej szkole” odbył się  również rejs statkiem „Brzydkie Kaczątko”  po morzu. W trakcie realizowanych wycieczek dzieci poznawały osobliwości flory i fauny okolic Łeby oraz Słowińskiego Parku Narodowego.

        Atrakcją dla dzieci była wizyta w Prywatnym Muzeum Motyli. Zostało ono otwarte w Łebie w 1998 roku przez Tomasza Falkiewicza. W kolekcji znajduje się zbiór ponad 3000 motyli z całego świata, gromadzonych przez dwa pokolenia w jednej rodzinie. Najstarsze prezentowane gabloty i okazy pochodzą z 1906 roku i w nienaruszonym stanie do dnia dzisiejszego przetrwały dwie wojny światowe.

        Dzieci  pokonały również  lustrzany labirynt w  Gabinecie Magicznych Luster, wzięły udział w seansie filmowym w kinie 7D, spacerowały Aleją  Prezydentów Polski, zwiedziły „Dom do góry nogami” oraz wystawę interaktywną „Illuzeum”. Na wystawie odkryły tajemnice iluzji optycznych, paradoksów, dziwnych obrazów i zabawnych trików. Obejrzały zabawki optyczne z XIX wieku i zasadę działania Zoetropu - pierwszego na świecie zmieniacza obrazów. Wystawa składała się z ponad 100 eksponatów z dziedziny optyki i fizyki.

       Ponadto dzieci wzięły udział w zawodach sportowych na plaży oraz Neptunaliach – czyli chrzcie morskim. Odbyło się również ognisko z pieczeniem kiełbasek.

      Zorganizowano również  wyjście na basen w Ośrodku Wczasowym „Arena Słońca”. Jest to nowy  kompleks rekreacyjny ze wspaniałym  wodnym placem zabaw dla dzieci ulokowanym w dwóch nieckach basenowych o głębokości 40 i 90 cm. Wśród bajecznie kolorowych aranżacji dzieci miały do dyspozycji dwa pirackie okręty z wodnymi armatkami, ślizgawkami, zjeżdżalnią rurową i wieloma innymi atrakcjami.

       Żywieniem kierował dietetyk zatrudniony w ośrodku. Posiłki były smaczne, świeże, urozmaicone, obfite, bogate w warzywa, owoce,  jogurty i serki oraz ryby.

     Dzieci uczestniczyły również w dyskotekach oraz festiwalu piosenki karaoke. Zorganizowano również dla uczestników „zielonej szkoły” konkursy „Mam talent”, plastyczny,   konkurs czystości oraz  na najładniejszą budowlę z piasku.   

            Wyjazd dzieci na „zieloną szkołę” umożliwił lepsze wzajemne poznanie się, integrację zespołu, nawiązanie nowych przyjaźni. Wpłynął korzystnie na zdrowie dzieci. Dla niektórych był to pierwszy w życiu pobyt nad morzem. Dzieci wróciły do domu zadowolone, uśmiechnięte i opalone.

 

 

 

 

powrót