Wymień „kopciucha”

1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego wszedł w życie, określony w uchwałach antysmogowych, obowiązek likwidacji „kopciuchów”. Wszelkie pozaklasowe urządzenia grzewcze oraz te, które nie posiadają tabliczki znamionowej, muszą zostać usunięte.

W Polsce główną przyczyną powstawania smogu są pyły wydobywające się z kotłów zasilanych paliwami stałymi. O nasileniu problemu można mówić zwłaszcza zimą, gdy do ogrzewania stosowany jest złej jakości węgiel oraz jego pochodne. Pomimo wspólnie podejmowanych wysiłków, zanieczyszczenia utrzymują się i negatywnie oddziałują na nasze zdrowie.

Aby zapobiegać negatywnym skutkom oddziaływania starych pieców na ludzkie zdrowie i środowisko, powstała uchwała antysmogowa. Zgodnie z rozporządzeniem, nieefektywne kotły muszą zostać wymienione na takie, które spełniają normy emisyjne. Kolejny termin likwidacji bezklasowych pieców i kotłów na paliwo stałe, czyli tzw. „kopciuchów” upływa już za niecałe 17 miesięcy.

Jest to ostatni dzwonek na dostosowanie się do lokalnych przepisów w zakresie ograniczeń i zakazów eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw stałych. Właściciele pieców opalanych paliwem stałym np. węglowych, powinni się pospieszyć z wymianą swoich urządzeń na te, które spełniają normy emisyjne określone w ustawie antysmogowej.

Do kiedy należy wymienić piec węglowy?

31 grudnia 2025 r. to termin obowiązujący dla instalacji eksploatowanych w okresie poniżej 5 lat od daty produkcji na dzień 1.09.2017 r. Kolejny ważny termin to 31 grudnia 2027 r. – dotyczy on instalacji spełniających wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4. 1 stycznia 2024 r. upłynął z kolei termin dla urządzeń wchodzących w skład instalacji eksploatowanych w okresie od 5 do 10 lat oraz powyżej 10 lat i starszych – od daty ich produkcji na dzień 1.09.20217 r. Bezterminowo można natomiast używać kotłów, które spełniają wymagania klasy 5.

Wymiana kotła wiąże się z poniesieniem sporych nakładów finansowych. Istnieje szereg dofinansowań z których nasi mieszkańcy mogą skorzystać. Zapraszam do Urzędu Gminy Wyry (pokój nr 7), gdzie udzielimy informacji z jakiego programu i na jaki cel można uzyskać dofinansowanie.

EKODORADCA Gminy Wyry
Halina Płoneczka

#ŚląskiePrzywracamyBłękit, #SilesiaBlueSkyRestored, #WojewództwoŚląskie, #programLIFE, #programochronypowietrza, #LIFEprogramme, #LIFEproject, #CleanAirEU, #WojewództwoŚlaskie, #Śląskie, #WybieramŚląskie, #czystepowietrze #ekodoradca

LIFE Programme Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ministerstwo Klimatu i Środowiska Śląskie. Przywracamy błękit

plakat 17 miesięcy_page-0001.jpg

powrót