Uchwalono powołanie Metropolii

Konsultacje w sprawie wstąpienia do Metropolii zakończone

W trwającym niespełna dwa tygodnie głosowaniu – od 28 kwietnia do 10 maja 2017 r. – mieszkańcy gminy Wyry oddali 220 wniosków ankiet konsultacyjnych.

Spośród wszystkich głosujących twierdząco na pytanie „Czy jest Pani/Pan za wstąpieniem Gminy Wyry do Związku Metropolitarnego?” odpowiedziało 218 mieszkańców, a „przeciw” 2 osoby.

Po konsultacjach, w dniu 16 maja 2017 r. odbyła się XXX sesja Rady Gminy, na której radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie wejścia Gminy Wyry w skład tworzonego na terenie województwa śląskiego związku metropolitarnego.

Następnie w sali Sejmu Śląskiego katowiccy radni 29 maja 2017 r. uchwalili jednogłośnie wniosek o powołanie metropolii. Zostanie on złożony teraz za pośrednictwem Śląskiego Wojewody do Ministra Spraw Wewnętrznych, który na jego podstawie wyda rozporządzenie o utworzeniu z dniem 1 lipca związku metropolitalnego w woj. śląskim.

W nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Katowic wzięli udział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, marszałek województwa Wojciech Saługa, abp Wiktor Skworc, śląscy parlamentarzyści oraz prezydenci, burmistrzowie i wójtowie 41 gmin, które chcą utworzyć metropolię.

Podpisanie aktu upamiętniającego powołanie związku metropolitarnego Wójt Gminy Wyry (5).JPG

(Po głosowaniu odbyło się uroczyste podpisanie aktu upamiętniającego to wydarzenie przez Wojewodę Śląskiego, Marszałka Województwa Śląskiego, Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów miast oraz Przewodniczących rad gmin i miast wchodzących w skład przyszłej Metropolii.)

W przegłosowanym przez katowickich radnych wniosków znalazły się m.in. takie informacje jak nazwa nowej metropolii, jej siedziba czy władze. Przypomnijmy, że obecnie (metropolia nie jest żadną formą zamkniętą i w każdym momencie może być uzupełniona przez nowych członków) chęć wejścia w skład metropolii jednoznacznie wyraziło w sumie 41 gmin, które łącznie zajmują powierzchnię ponad 2,5 tys. km kw. Obszar ten zamieszkuje przeszło 2,2 mln mieszkańców, co stanowi z kolei więcej niż połowę wszystkich mieszkańców województwa śląskiego.

Wedle przyjętych przez Sejm 9 marca 2017 r. przepisów metropolia śląska powstanie formalnie 1 lipca 2017 r., a zacznie działać 1 stycznia 2018 r. Związek metropolitalny będzie otrzymywał dochody z budżetu państwa – 5 proc. udziału w podatku PIT od osób mieszkających na obszarze związku, a więc nawet 250 mln zł rocznie. Będzie także otrzymywał składki z budżetów tworzących go gmin.

powrót