Jeśli w dalszym ciągu palisz w „kopciuchu” z wymianą pieca na węgiel lepiej nie zwlekaj. Do kiedy trzeba dokonać wymiany pieca? Uchwały antysmogowe nr V/36/1/2017 z dnia 7 kwietnia 2017 roku m.in. nakazują wymianę przestarzałych pieców na węgiel, na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Wymień swój piec na urządzenie spełniające obowiązujące normy. W zależności od daty produkcji twojego obecnego pieca powinieneś to zrobić do końca wyznaczonego roku (dotyczy kotłów, których rozpoczęcie eksploatacji nastąpiło przed 1 września 2017 r.):
- kotły powyżej 10 lat od daty produkcji –do końca 2021 r.
- kotły od 5 do 10 lat od daty ich produkcji – do końca 2023 r.
- kotły poniżej 5 lat od daty ich produkcji – do końca 2025 r.
- kotły klasy 3 lub 4 – do końca 2027 r.
Pamiętaj, aby używać opału dobrej jakości
Uchwała zakazuje używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji do atmosfery.
Zamiast nich wybierz:
- ekogroszek
- pellet
- węgiel kamienny gruboziarnisty
- suche drewno – dąb, grab, jesion, buk
Kto się z tego nie wywiąże, może zostać ukarany grzywną sięgającą aż 5000 zł. Dlatego lepiej nie czekać na ostatnią chwilę i zacząć działać już teraz. Warto pamiętać o możliwości uzyskania różnych dofinansowań, które pomogą sfinansować kosztowną inwestycję jaką jest wymiana pieca. Nasi mieszkańcy mogą skorzystać z takich dofinansowań jak:
- gminna dotacja do wymiany źródła ciepła,
- program „Czyste Powietrze” – np. dla właścicieli budynków mieszkalnych jednorodzinnych,
- ulga termomodernizacyjna.
W przypadku wymiany źródła ciepła należy złożyć nową deklarację w CEEB, w terminie do 14 dni od dnia wymiany źródła ciepła na nowe (spełniające obowiązujące przepisy).
Ekodoradca Gminy Wyry
Halina Płoneczka
#ŚląskiePrzywracamyBłękit, #SilesiaBlueSkyRestored, #WojewództwoŚląskie, #programLIFE, #programochronypowietrza, #LIFEprogramme, #LIFEproject, #CleanAirEU, #WojewództwoŚlaskie, #Śląskie, #WybieramŚląskie, #czystepowietrze #ekodoradca #DzieńbezOpakowańFoliowych #nieużywamfoliówek
LIFE Programme Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ministerstwo Klimatu i Środowiska Śląskie. Przywracamy błękit