Wczoraj odbyła się 62. sesja Rady Gminy Wyry. Ze względu na to, że ulica Pszczyńska jest drogą wojewódzką, tym samym Gmina Wyry nie jest decyzyjna w sprawach dotyczących jej przebudowy. Dlatego też, na posiedzenie Rady Gminy zaprosiliśmy przedstawicieli Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz firmy Budimex. Czego dowiedzieliśmy się od inwestora i wykonawcy przebudowy drogi wojewódzkiej nr 928 i jak odpowiadali oni na zarzuty kierowane w związku z prowadzeniem prac?
- Kwestia równoczesnego prowadzenia prac na całej długości drogi, co skutkuje licznymi wahadłami.
Kierownik budowy wyjaśnił, że prace prowadzone są jednocześnie na wielu odcinkach drogi, ponieważ tylko to umożliwi zakończenie prac w planowanym terminie. Wykonawca zaznaczył również, że na trzech odcinkach zlokalizowane są mosty, które z uwagi na to, że leżą na ścieżce krytycznej, są newralgicznymi punktami, które należy ukończyć w pierwszej kolejności.
- Prace idą wolno, na poszczególnych odcinkach nic się nie dzieje.
Kierownik budowy poinformował, że warunki zastane przez wykonawcę na budowie były istotnie odmienne od tych, które były przewidziane w dokumentacji projektowej, co spowodowało konieczność wprowadzenia zmian w konstrukcji jezdni DW928. W związku z czym, 1 sierpnia roboty zostały zatrzymane, a trzy kolejne miesiące trwało procedowanie zmian technologicznych. Właściwe prace zaczęły się w listopadzie, a pod koniec listopada roboty wstrzymała zima, co powoduje, że prace w pełni trwały miesiąc. Przedstawiciele ZDW zwrócili z kolei uwagę na bardzo duży zakres rzeczowy prac objętych projektem i budowę drogi od nowa, zaczynając od konstrukcji jezdni, chodników z dopuszczeniem ruchu rowerowego, przebudową skrzyżowań, odwodnienia, po oświetlenie uliczne, czy sygnalizacje świetlne.
- Jaki jest harmonogram prac na najbliższy czas?
Kierownik budowy potwierdził, że najbardziej intensywne prace będą wykonywane na odcinku pomiędzy przejazdem kolejowym w Wyrach, a wiaduktem kolejowym w Kobiórze. Nowe utrudnienia pojawią się także w rejonie skrzyżowania ul. Pszczyńskiej z ul. Zjednoczenia w Wyrach, które docelowo ma zamienić się w rondo. Odcinek pomiędzy skrzyżowaniem ul. Pszczyńskiej i Głównej przy „Instalatorze”, a skrzyżowaniem przy OSP Wyry zostanie zamknięty, a objazd wyznaczony będzie ul. Główną. Wykonawca zapewnił, że dojazd mieszkańców do posesji oraz do firm na zamkniętym odcinku będzie możliwy. Taka zmiana organizacji ruchu ma zostać wprowadzona już z początkiem wiosny, kiedy warunki pogodowe na to pozwolą.
- Czy pojawi się synchronizacja świateł na odcinkach wahadłowych?
Otrzymaliśmy odpowiedź, że technologia wykorzystywana w obecnych sygnalizatorach nie zakłada tego rozwiązania.
- Kiedy uruchomione zostaną światła na skrzyżowaniach przy OSP Wyry oraz na skrzyżowaniu ul. Pszczyńskiej z ul. Rybnicą w Gostyni?
Kierownik budowy wytłumaczył, że sygnalizacja rozpocznie funkcjonowanie po zakończeniu wszystkich prac i wprowadzeniu docelowej organizacji ruchu. Do czasu zakończenia przebudowy drogi, światła nie będą czynne.
Podczas wczorajszego posiedzenia, radni przyjęli również m.in. projekty uchwał w sprawach: zmian w budżecie, wyrażenia opinii na temat wniosku o rozłożenie na raty spłaty należności pieniężnych, przyjęcia Planu Odnowy Miejscowości Gostyń na lata 2024 – 2030, przyjęcia Planu Odnowy Miejscowości Wyry na lata 2024 – 2030, zmiany obszaru i granic Aglomeracji Wyry, przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Wyry na rok 2024, ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniu treningowym, przystąpienia Gminy Wyry do Związku Stowarzyszeń Centrum Aktywności.
Wszystkie uchwały po podpisaniu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy, a także na stronie www.prawomiejscowe.pl. Nagranie całego posiedzenia Rady Gminy dostępne jest na stronie www.wyry.esesja.pl.