Popiół pod kontrolą

Jesień za oknem i spadająca temperatura przypominają o nieuchronnie zbliżającej się zimie, a co za tym idzie – okresie grzewczym. O ile mieszkańcy bloków mogą wygodnie odkręcić kaloryfery i cieszyć się przyjemnym ciepłem w domu, to mieszkańcy kamienic czy zabudowy jednorodzinnej samodzielnie muszą zadbać o ogrzewanie. Wynikiem ich działania w przypadku ogrzewania opartego o paliwa stałe zawsze jest popiół. Dziś przypominamy więc o zasadach postępowania z tym specyficznym odpadem.

Nie ma żartów – popiół, jako odpad powstały głównie z palenia węgla, drewna czy pelletów, wymaga szczególnej uwagi podczas segregacji, ze względu na jego specyfikę. Największą uciążliwością technologiczną podczas mechanicznego sortowania odpadów jest właśnie popiół z kominków, pieców grzewczych, kotłowni czy grilla – sypki, lepki i pylący. W zakładzie Spółki Master często powodował on awarię przenośników, zacierając szybko obracające się elementy. Podobne problemy sprawiały sadza i żużel.

Zgodnie z prawem popiół należy umieszczać w specjalnie wyznaczonych pojemnikach lub workach na popiół, a nie w kontenerach na odpady biodegradowalne czy recyklingowe. Popiół, nawet po wystygnięciu, może zawierać szkodliwe dla zdrowia i środowiska substancje chemiczne, które mogą skazić inne odpady przeznaczone do recyklingu. Nieprawidłowe wyrzucanie popiołu, np. do pojemników na odpady organiczne czy papier, może mieć poważne konsekwencje. Po pierwsze, może doprowadzić do skażenia surowców nadających się do recyklingu, co uniemożliwia ich ponowne przetworzenie. Po drugie, wyrzucenie gorącego popiołu stwarza ryzyko pożaru, co zagraża zarówno środowisku, jak i bezpieczeństwu mieszkańców.

Segregując popiół zgodnie z przyjętymi zasadami, bezpośrednio przyczyniasz się do poprawy jakości procesu recyklingu oraz zmniejszania ilości odpadów zmieszanych.

Przy okazji tego „pylącego” tematu przypominamy, że w piecach nie wolno spalać odpadów komunalnych. Po pierwsze z uwagi na toksyczne emisje, wszak odpady komunalne zawierają różne substancje, w tym plastik, chemikalia i farby, które w procesie spalania uwalniają toksyczne związki, także rakotwórcze. Ponadto przyczyniają się do emisji metali ciężkich, co negatywnie wpływa na zdrowie ludzi oraz środowisko. Spalanie odpadów w domowych piecach przyczynia się także do powstawania smogu. Inną kwestią jest niszczenie pieca, który przecież nie jest dostosowany do spalania przedmiotów wykonanych z plastiku czy gumy. Nie należy ponadto zapominać o karach finansowych - w Polsce obowiązują przepisy zabraniające spalania odpadów komunalnych w piecach domowych. W przypadku wykrycia nielegalnego procederu, grożą surowe kary finansowe oraz odpowiedzialność karna. Zgodnie z literą prawa, odpady komunalne muszą być oddawane do odpowiednich punktów zbiórki, a nie spalane.

Wyrzucaj popiół zimny, nie gorący – bądź rozsądny!

Artykuł Popiół pod kontrolą_page-0001.jpg

Artykuł Popiół pod kontrolą.pdf

powrót