Krajowa Izby Kominiarzy informuje:
Właściciel lub zarządca nieruchomości ma obowiązek przeprowadzenia, co najmniej raz w roku, kontroli stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Regularne usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych przez wykwalifikowanego kominiarza zabezpiecza przed powstaniem pożaru sadzy w kominie. Przepisy przeciwpożarowe nakazują w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, obowiązkowe usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w następujących terminach:
1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych — co najmniej raz w miesiącu;
2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 3 miesiące;
3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 6 miesięcy;
4) z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
Od września 2023 roku kominiarz ma obowiązek sporządzić protokół elektroniczny (e-protokół kominiarski) z kontroli w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Jest to aktualnie jedyna ważna forma potwierdzenia wykonania przeglądu przewodów kominowych. Przed lub w czasie przeglądu należy zapytać kominiarza wykonującego usługę o protokół elektroniczny. Każdy kominiarz powinien wiedzieć o tym obowiązku i umieć sporządzić e-protokół w CEEB. Dokument można zobaczyć od razu po wykonanym przeglądzie na swoim koncie w systemie CEEB.
Za brak przeglądu kominiarskiego właścicielowi lub zarządcy budynku grozi kara grzywny w wysokości 500 zł. Może ją wymierzyć Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Aktualnie aby to zrobić PINB może przejrzeć CEEB, w którym łatwo sprawdzi, czy właściciel lub zarządca budynku dopełnił obowiązku przeglądu przewodów kominowych i posiada e-protokół z przeprowadzonej kontroli.
Ważny przegląd kominiarski jest niezbędny, aby uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia za szkody wywołane pożarem. Jeżeli takiego przeglądu nie ma, właściciel budynku nie może liczyć na wypłatę odszkodowania.
Załączniki: