MASTER - ODPADY i ENERGIA Sp. z o.o. informuje: dbaj o siebie i środowisko

Lipiec nie odpuszcza i upalna pogoda daje się we znaki każdemu. W czasie letniej pogody wyjątkowo ważne jest, by pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Pod ręką zawsze powinniśmy mieć butelkę wody. Ważne jest też to, co z ową butelką zrobimy po wypiciu zawartości.

Rozwiązaniem, które będzie nie tylko bardziej ekologiczne, ale też ekonomiczne, będzie kupno i korzystanie z butelki wielorazowej. Na rynku dostępny jest szereg rozwiązań. Wyjątkowo popularne w tym roku są bidony, które posiadają nie tylko wygodne zamknięcie, ale też podziałkę, która motywuje do picia odpowiedniej ilości wody o określonej godzinie. Doskonałym pomysłem jest także zakup butelki z wymiennymi filtrami, które pozwolą na bezpieczne spożywanie wody kranowej. To ważne, szczególnie, gdy nie mamy pewności co do jakości wody w danym miejscu. Czasem jednak nie ma wyboru i kupujemy napój w plastikowej butelce PET. Jak z nią prawidłowo postąpić?

Puste i zgniecione butelki PET wyrzucamy do pojemnika na tworzywa sztuczne – żółtego.

Dlaczego tak ważne jest zgniatanie odpadów?

Częstym widokiem w altanach śmietnikowych są przepełnione pojemniki na odpady segregowane. Dzieje się tak często dlatego, że nie wszyscy zgniatają butelki czy inne opakowania. Tymczasem niezgniecione odpady niepotrzebnie zabierają miejsce w pojemnikach i workach do segregacji. Zgnieciona butelka traci na swojej objętości ok. 80%. Dodatkowo transport takich butelek, szczególnie zakręconych, to transport powietrza, które się w nich gromadzi, a nie samego surowca. Zgniatając opakowania, oszczędzamy miejsce do segregacji. 

Dlaczego ważne jest opróżnianie opakowań?

Największy problem w zakładzie odzysku odpadów sprawiają butelki plastikowe wypełnione płynami, które podczas transportu na taśmociągu są rozrywane. Płyn powoduje zawilgocenie odpadów przeznaczonych do recyklingu, a te z kolei często powodują poważne awarie urządzeń sortujących, szczególnie niebezpieczne dla elementów elektroniki.

Nawet nowoczesne maszyny zainstalowane w zakładzie kompleksowego zagospodarowania odpadów Master na ul. Lokalnej w Tychach nie są w stanie poradzić sobie z nieodpowiednio posegregowanym surowcem, jakim są pełne płynów butelki. Tym samym trafiają one po prostu na składowisko, a mogłyby być cennym surowcem recyklingowym. Dlatego też butelki, pojemniki po mleku czy sokach, pojemniki po jogurtach, puszki po przetworach powinny być przede wszystkim opróżnione z zawartości, a następnie odpowiednio posegregowane.

Opróżnij i zgnieć - w segregacji ważne są szczegóły!

Nie tak dawno do tego sloganu dodawaliśmy jeszcze jedną czynność – „odkręć”. Jednak od 1 lipca zgodnie z dyrektywą Single Use Plastics Unii Europejskiej, nakrętki muszą być przytwierdzone do butelki. Zmiana przepisów ma na celu ograniczenie ilości plastiku trafiającego do wód i gleby, bowiem recyklingowi podlega teraz całe opakowanie. Do tej pory było inaczej. Nakrętki są tak małe, że trafiały do frakcji drobnej w sortowniach, co oznaczało, że trudno było je odzyskać. Nie ma więc aktualnie potrzeby, by oddzielać je od butelki.

Materiał opracowany przez firmę MASTER - ODPADY i ENERGIA Sp. z o.o.

Baner-1200-x500.jpg

powrót