Marszałkowski Budżet Obywatelski

W lutym rusza II edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Zadania będzie można zgłaszać między 9 a 31 marca – podobnie jak w 2019 roku uruchomiony zostanie generator eBO, za pośrednictwem którego trzeba będzie wypełnić formularz. Gotowy wniosek trzeba będzie - wzorem I edycji - dostarczyć do Urzędu Marszałkowskiego.

Następnie zgłoszone zadania będą weryfikowane pod względem formalnym i do 30 kwietnia zostanie opublikowana lista zadań, które spełniły wymagania formalne. W maju i czerwcu departamenty merytoryczne zweryfikują wykonalność zadań pod względem prawno-technicznym. Na tej podstawie powstanie lista zadań dopuszczonych do głosowania. Głosowanie mieszkańców odbędzie się na przełomie sierpnia i września.

Do końca września poznamy listę zadań zatwierdzonych do realizacji w 2021 roku. Zgodnie z założeniami mechanizmu budżetu obywatelskiego – realizacją wybranych zadań zajmie się Samorząd Województwa (budżetu obywatelski nie jest systemem dotacyjnym, w którym zgłaszający jest równoznaczny z realizatorem zadania).

Pula na zadania wojewódzkie: 2,5 miliona złotych

Pula na zadania podregionalne: 7,5 miliona złotych podzielona na poszczególne podregiony. Na podregion nr 3, w którym znajduje się powiat mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski oraz miasta na prawach powiatu: Jastrzębie Zdrój, Rybnik, Żory przeznaczono 16% alokacji tj. 1 200 000,00 zł.

Harmonogram Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

powrót