W ostatnim czasie, wielu mieszkańców porusza, a nieraz bulwersuje fakt wycinki dużych połaci lasu w naszej najbliższej okolicy. Również nasze powiatowe samorządy nie są temu obojętne. W celu wspólnego omówienia zagadnień związanych z gospodarowaniem lasami na terenie powiatu mikołowskiego z poszanowaniem ich funkcji ochronnych, społecznych i gospodarczych, 12 sierpnia odbyło się sympozjum „Lasy Powiatu Mikołowskiego – Teraźniejszość i Przyszłość”. Spotkanie, w którym wzięła udział Wójt Barbara Prasoł, odbyło się w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie i było kontynuacją rozmów rozpoczętych już 4 sierpnia w mikołowskim starostwie powiatowym.
W dyskusji wzięli udział przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Nadleśnictw Kobiór, Katowice i Rybnik, a także samorządowcy powiatu mikołowskiego – wójtowie Wyr i Ornontowic, burmistrzowie Mikołowa, Łazisk Górnych i Orzesza, Starosta Mikołowski oraz członkowie Zarządu Powiatu Mikołowskiego. Gospodarzami sympozjum byli dyrektor ŚOB w Mikołowie dr Paweł Kojs oraz z-ca dyrektora ŚOB ds. naukowo-dydaktycznych dr Leszek Trząski.
Uczestnicy próbowali odpowiedzieć sobie na pytania, jak chronić nasze lasy i jak pogodzić interes leśników z oczekiwaniami mieszkańców i samorządów. Włodarze gmin i miast powiatu mikołowskiego szczegółowo omawiali główne problemy lasów leżących na ich terenie. Wójt Barbara Prasoł skupiła się na planach budowy zbiornika przeciwpowodziowego w Gostyni oraz kanału śląskiego, co wiązałoby się z wycinką dużych obszarów lasu. Wymieniła też obszary, które powinny być wyłączone z gospodarki leśnej i chronione ze względu na swe walory przyrodnicze, funkcje społeczne jak i rekreacyjne – okolice jeziora „Wicie”, starego dębu – jedynego w Gminie Wyry pomnika przyrody, schronu „Sowiniec”, czy schronu „Stara Piła”.
Dyskusja będzie kontynuowana na kolejnych spotkaniach. O efektach rozmów będziemy Państwa informować. Zachęcamy do obejrzenia filmowej relacji z tego wydarzenia.