W minioną sobotę, 8 października przywitaliśmy jesień spacerem historycznym, śladem fortyfikacji polowych nad Gostynką. Prawie 50 uczestników z Wyr, Gostyni i pasjonatów historii z pobliskich miejscowości, oprowadzali przedstawiciele Stowarzyszenia „ProFortalicium”. Zwiedziliśmy „Sowiniec” i mniej znany, ukryty w lesie, schron na „Starej Pile”.
Bunkier, określany inaczej jako „Żebrak”, zlokalizowany jest w lesie po północnej stronie rzeki Gostynki. Stanowi on część Pododcinka „Las Wyrski” Odcinka „Mikołów” Obszaru Warownego „Śląsk”.
Schron został wzniesiony w klasie odporności na ostrzał „B”, co oznaczało, że wytrzyma on pojedyncze trafienie pociskiem 155 mm, a wielokrotne pociskiem 105 mm. Tego typu schrony były najprostszą konstrukcją spośród polskich fortyfikacji budowanych od wiosny 1939 roku w najważniejszych punktach na granicy Polski z III Rzeszą. W tym rejonie rozpoczęto też budowę dwóch kolejnych schronów, po których do dziś zachowały się tylko płyty fundamentów, dziś ukryte w młodniku.
Po wysłuchaniu wyjątkowych opowieści o schronie i walkach września 1939 roku, grupa wróciła w okolice gostyńskiego pomnika. Spacer zakończył się wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną wycieczkę!
Uczestnicy Jesiennego Spaceru z Historią
W drodze na Starą Piłę
Przy schronie powstała niedawno tablica informacyjna
Uczestnicy spaceru słuchający opowieści o wrześniu 1939 roku
Arkadiusz Dominiec ze schronu pokazuje pozycje obronne w okolicy
Wspólny poczęstunek przy ognisku