Informacja dla mieszkańców korzystających z gminnego programu dotacji do wymiany źródła ciepła, w tym również programu „Czyste Powietrze”

W związku z pytaniami mieszkańców, dotyczącymi konieczności wykazania otrzymanej dotacji w rocznym zeznaniu podatkowym informujemy:

  1. Osoby, które poniosły wydatki związane z wymianą źródła ciepła (lub inne kwalifikujące się do dofinansowania w programie „Czyste Powietrze”) w 2021 r. i w tym samym roku otrzymały dotację mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej pomniejszając wydatki o otrzymaną dotację. Nie trzeba w tym wypadku wykazywać dotacji jako przychodu.

  2. Osoby, które poniosły wydatki związane z wymianą źródła ciepła (lub inne kwalifikujące się do dofinansowania w programie „Czyste Powietrze”) w 2021 r., ale otrzymały lub dopiero otrzymają dotację w 2022 r., mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w ten sposób, że wykazują poniesione wydatki w całości za 2021 r., natomiast otrzymaną w 2022 r. dotację będą wykazywać w zeznaniu rocznym za 2022 r. jako przychód, od którego naliczony zostanie podatek.

W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z właściwym Urzędem Skarbowym.

Szczegółowy zakres ulgi termomodernizacyjnej określa Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. z 2018r., poz. 2489).

powrót