Czy kompleksowa termomodernizacja się opłaca?

Istotną przyczyną wysokich rachunków za ogrzewanie oraz emisję szkodliwego dymu do atmosfery w starego typu budynku jest niedostateczna lub niewłaściwa izolacja termiczna i związane z tym straty energii. Dużo ciepła ucieka przez nieszczelne okna, źle izolowane ściany, dachy, stropy nieocieplonych piwnic i podłogi posadowione na gruncie, brak wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz stare nieefektywne źródło ciepła. Żeby ograniczyć straty ciepła, a co za tym idzie obniżyć rachunki i poprawić komfort życia, należy więc zadbać o odpowiednią izolacyjność budynków. Równie istotny jest nowoczesny, wysokosprawny i energooszczędny system grzewczy oraz prawidłowo działająca wentylacja, przez którą traci się od 30 do 60 % energii zużywanej zimą na ogrzewanie. W budynku możemy przeprowadzić termomodernizację, która pozwoli zredukować straty ciepła do otoczenia z naszych domów. Co więcej, dokładne cele i definicja samej termomodernizacji została ujęta w Ustawie o Wspieraniu Termomodernizacji i Remontów. Zgodnie z nią, do nadrzędnych celów prac termomodernizacyjnych zalicza się:

  • zredukowanie energii, która potrzebna jest do ogrzania domu, a także do ogrzania ciepłej wody użytkowej;
  • zredukowanie strat energii cieplnej w budynkach;
  • modernizację lub całkowitą zmianę źródeł energii cieplnej.

Sam zakres prac jaki należy przeprowadzić w związku z termomodernizacją powinien być ustalony  na podstawie audytu energetycznego. Należy pamiętać, że termomodernizacja to złożony proces, obejmujący wiele czynników i uwzględniający wzajemne ich powiązania. Uszczelnienie okien może spowodować kłopoty z wentylacją, a wymiana źródła ogrzewania nie będzie w pełni efektywna, jeśli nie docieplimy ścian i dachu.

Czy kompleksowa termomodernizacja? Czy wymiana nieefektywnego źródła ciepła? Czy może oba warianty? Który z wariantów pozwoli osiągnąć największą oszczędność oraz redukcję emisji szkodliwych substancji do atmosfery? Naukowcy z Politechniki Warszawskiej w 2018 roku podjęli wyzwanie i policzyli – jakie korzyści płyną z przeprowadzenia termomodernizacji dla właściciela budynku oraz dla środowiska. Obliczenia zapotrzebowania na ciepło wykonali dla domu jednorodzinnego, który został wybudowany w 1980 roku i posiada następujące cechy:

- konstrukcja murowana,

- powierzchnia o regulowanej temperaturze 125 m²,

- dwie kondygnacje nadziemne (budynek całkowicie podpiwniczony),

-  źródłem ciepła w budynku jest stary kocioł węglowy zasypowy. Grzejniki nie są wyposażone w zawory termostatyczne. Ciepła woda użytkowa jest przygotowywana w podgrzewaczu starego typu zasilanym z kotła węglowego.

Więcej szczegółów w raporcie*.

Naukowcy do obliczeń przyjęli 3 warianty:

- pierwszy (bazowy): budynek w stanie istniejącym,

- drugi: wymiana nieefektywnego źródła ciepła na kocioł węglowy 5 klasy z automatycznym załadunkiem paliwa,

- trzeci: przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji wraz z wymianą kotła, dodatkowo zamontowano przy grzejnikach głowice termostatyczne oraz wymieniono zasobnik c.w.u.

Do obliczeń przyjęto dwa rodzaje paliwa: miks paliwowy dla wariantu bazowego (węgiel kamienny kostka, orzech, miał i drewno (brzoza) oraz groszek dla wariantu 2 i 3 – ceny z września 2024r.

I: zmierzono efekt samej wymiany starego kotła węglowego na nowy, który posiada sprawności 82%.

rysunek.png

Rysunek: Warianty działań usprawniających efektywność energetyczną i ograniczających emisję szkodliwych substancji na przykładzie typowego domu jednorodzinnego.

Okazuje się, że wymieniając kocioł na nowy 5 klasy – koszty ogrzewania wzrosły o  1 761,44 zł. Jak widać, wymiana kotła nie ma ekonomicznego uzasadnienia, jeśli nie ociepli się domu, czego efektem byłby spadek zapotrzebowania na energię. Najważniejszą korzyść w tym wariancie zyskało środowisko, gdyż zredukuje się emisję szkodliwych zanieczyszczeń do środowiska średnio o 69%.

II: przeprowadzono kompleksową termomodernizację wraz z wymianą kotła, modernizacją instalacji c.o. i c.w.u. Zdaniem naukowców, taka kompleksowa termomodernizacja domu da roczne oszczędności w wysokości 4 512,31 zł, takiej korzyści nie da żadna lokata w banku. A korzyści dla środowiska, są ogromne, gdyż zredukuje się emisję szkodliwych zanieczyszczeń do środowiska średnio o 89%.  

„Termomodernizacja domu jest kosztowną inwestycją, dlatego trzeba się do niej zabrać z dużą rozwagą. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej stanowczo odradzają termomodernizację domu polegającą na samej wymianie starego kotła na paliwa stałe. Wielki błąd popełnią też ci, którzy najpierw wymienią kocioł, a dopiero potem zabiorą się za ocieplenie budynku. Taka inwestycja to niepotrzebny wydatek na zakup urządzenia grzewczego o mocy, która po ociepleniu mogłaby być dużo mniejsza.”*Choć prace termomodernizacyjne mogą wydawać się bardzo kosztowne, dzięki dofinansowaniom można znacznie zredukować koszty. Mieszkańcy Gminy Wyry mogą skorzystać z:

- dofinansowania w „Czystym Powietrzu”,

- ulgi termomodernizacyjnej,

- dotacji celowej z budżetu Gminy Wyry – do wymiany nieefektywnego źródła ciepła.

Po szczegółowe informacje zapraszamy do Urzędu Gminy, pokój nr 7.

EKODORADCA Gminy Wyry
Halina Płoneczka


Dane zaczerpnięte:

*https://cdn.files.smcloud.net/t/media/files/Raport-Okrelenie-gwnych-zalet-ocieplania-budynkw.pdf.
Muratorplus.pl
https://hurtowniaopalu.pl/, https://sklep.pgg.pl/

 


#ŚląskiePrzywracamyBłękit, #SilesiaBlueSkyRestored, #WojewództwoŚląskie, #programLIFE, #programochronypowietrza, #LIFEprogramme, #LIFEproject, #CleanAirEU, #WojewództwoŚlaskie, #Śląskie, #WybieramŚląskie, #czystepowietrze #ekodoradca #DzieńbezOpakowańFoliowych #nieużywamfoliówek

LIFE Programme Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ministerstwo Klimatu i Środowiska Śląskie. Przywracamy błękit

powrót