Gminny Chór Zorza

Chór Zorza LOGO.jpgKONTAKT:

Serdecznie zapraszamy wszystkich lubiących muzykę i śpiew na próby chóru, które odbywają się w Pawilonie w Wyrach Pawilon Handlowy w Wyrach, ul. Dąbrowszczaków 58 (sala I piętro), we wtorki i czwartki w godz. 18.00 - 20.00.

Siedziba chóru: Pawilon Handlowy, Wyry, ul. Dąbrowszczaków 56

e-mail: chor.zorza@gmail.com, www.cufal.pl/zorza,
tel. 694 975 140, 604 230 032

 Zarząd chóru

  • Prezes - Jan Skrobol
  • Wiceprezes – Irena Świątkowska
  • Sekretarz – Cecylia Górny
  • Skarbnik – Jolanta Kołodziejczyk
  • Bibliotekarz – Jolanta Kołodziejczyk
  • Kronikarz – Teresa Witoszek
  • Członkowie Zarządu – Jerzy Niewiadomski, Tadeusz Świątkowski

 

 

 

 

 

Dyrygent

  • Lilianna Czajkowska - absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach

 

Jubileuszowy rok chóru „Zorza” - 2020


Trudno w to uwierzyć, ale już od 100 lat ubogacają swoim śpiewem uroczystości gminne i religijne, reprezentują naszą gminę poza jej granicami czy zdobywają nagrody na festiwalach polskich oraz zagranicznych. Nasz gminny chór obchodzi w 2020 roku 100-lecie swojej działalności.

DSC_0096.JPG

Koncert kolęd w wykonaniu chóru "Zorza" w parafii NSPJ w Wyrach

Historia Chóru "Zorza" sięga początku XX wieku, kiedy w Wyrach powstała filia mikołowskiego Chóru "Harmonia". Po dziesięciu latach, w 1920 roku utworzono własny Chór "Zorza". Założycielami chóru byli Paweł Bojdoł i Teodor Jastrzębski, który był również pierwszym dyrygentem "Zorzy". Początkowo w chórze śpiewało ok 40 - 50 osób. W okresie międzywojennym dyrygentem chóru był Franciszek Buczek, który pełnił również funkcję kościelnego organisty. Chór "Zorza" uczestniczył wtedy w licznych zjazdach i konkursach śpiewaczych, jak również sam organizował liczne imprezy kulturalne. Działalność chóru przerwała II wojna światowa. W 1945 r. reaktywowano działanie chóru. Dyrygentem ponownie został Franciszek Buczek. Prezesem Zarządu został Paweł Kołodziej. Liczba członków chóru wzrosła do osiemdziesięciu. Poszerzono repertuar, powołano zespół aktorski, wystawiono kilka spektakli. To był bardzo aktywny czas dla Chóru "Zorza". W latach 50-tych dyrygenta Franciszka Buczka, który zrezygnował z prowadzenia chóru ze względu na zły stan zdrowia zastąpił Emil Czyż z Katowic. Coraz mniejsza liczba członków chóru spowodowała przekształcenie się "Zorzy" w chór męski. Niestety po prawie 50 latach działalności  Chór „Zorza” zamilkł.

Odrodzenie chóru nastąpiło pod koniec lat 70-tych z inicjatywy księży Franciszka Leśnika i Ryszarda Sosny. Reaktywacji podjęły się Maria Pinocy i Danuta Kopacz. Repertuar zawierał głównie pieśni kościelne i mszalne, jednak z czasem zaczęto rozszerzać program o coraz ambitniejsze dzieła muzyki chóralnej. Z końcem lat 80-tych znowu nastąpiła zmiana na stanowisku dyrygenta, Marię Pinocy zastąpiła Grażyna Kopel. Niestety po dwóch latach pracy nowa dyrygentka musiała zakończyć pracę z chórem ze względu na zmianę zamieszkania. Na kolejne dwa lata Chór „Zorza” ponownie zamilkł.

W 1993r. chór został reaktywowany za sprawą ówczesnego Wójta Gminy Wyry – Feliksa Szulca. Dyrygentem chóru został Edward Pisarzowski, dyrektor Domu Kultury w Gostyni. Funkcję prezesa przejął po Józefie Ulmanie Jan Skrobol. Chór ponownie zaczął rozwijać swoją działalność uczestnicząc w licznych imprezach gminnych, festiwalach, obchodach w gminnych parafiach i parafiach ościennych. W 1998r. nowym dyrygentem został Dawid Patalong, który pełnił tę funkcję do 2009r. Od 2009 roku do nadal dyrygentem chóru „Zorza” jest Lilianna Czajkowska. Od 2010 roku chór jest członkiem Konfraterni Najstarszych Chórów i Orkiestr Województwa Śląskiego.

Obecnie Chór „Zorza” działa przy Gminnym Domu Kultury w Gostyni. Chór często bierze udział w ważnych obchodach w kościołach Wyr, Gostyni, Orzesza, Łazisk i Mikołowa uświetniając liturgię i organizując koncerty. Ponadto Chór „Zorza” bierze udział w uroczystościach patriotycznych i religijnych.

Jednym z ostatnich wydarzeń, w których wzięła udział nasza „Zorza”, były Warsztaty Muzyki Liturgicznej w kościele Wniebowzięcia NMP w Kobiórze. Ich organizatorem były chóry „Ex Animo” oraz „Harmonia”. Warsztaty poprowadzili wybitni krakowscy kompozytorzy muzyki religijnej – Paweł Bębenek i Piotr Pałka i oczywiście ćwiczone były ich pieśni

Jak zawsze w okresie świątecznym, w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, mieliśmy okazję usłyszeć interpretacje najpiękniejszych kolęd w wykonaniu wyrskiej „Zorzy” w kościele NSPJ w Wyrach. Kolejny raz „Zorza” wprowadziła słuchaczy w niepowtarzalny klimat tych świąt. Radość i światło bijące ze wspólnego kolędowania to coś bezcennego, co każdy ze słuchaczy mógł zabrać ze sobą do domu...

Zorza wystąpiła w Mikołowie - 10 stycznia 2020 r.

Chór „Zorza” w ramach obchodów 100. rocznicy swojej działalności, wystąpił z koncertem podczas Noworocznego Forum Sekretarzy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mikołowie.

DSC_0221.jpgDSC_0232.jpg

Chór Zorza z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II - 18 maja 2020 r.

W maju przypadła 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Z tej okazji, dokładnie na poniedziałek 18 maja Zarząd Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr Okręgu Mikołowskiego zaplanował koncert chórów w kościele p.w. Matki Boskiej Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych. Miał na nim wystąpić nasz gminny chór „Zorza”, świętujący 100-lecie swego istnienia. Niestety koncert nie może się odbyć z powodu trwającej epidemii.

W tym wyjątkowym dniu, Chór „Zorza” w ramach obchodów swojego jubileuszu, pragnie więc uczcić pamięć Papieża Polaka w inny sposób. Prezentujemy nagranie pieśni „Niech zstąpi Duch Twój”, wykonanej podczas koncertu „Totus Tuus” w 2014 roku oraz zdjęcia z koncertów w hołdzie Papieżowi Janowi Pawłowi II na przestrzeni minionego dziesięciolecia.

Zorza wystąpiła w Pszczynie - 20 września 2020 r.

Nasz chór „Zorza” wystąpił w niedzielne popołudnie (20.09.2020 r.) na pszczyńskim rynku w ramach finału letniego cyklu koncertów „Przesiądź się na kulturę”.

„Zorza” świętująca w tym roku 100-lecie istnienia, wystąpiła we wspólnym koncercie z zaprzyjaźnionym, pszczyńskim chórem „Lutnia”. – Zaprezentowany przez nas repertuar spodobał się widzom, nawet niektórzy próbowali z nami śpiewać – mówi dyrygent, Lilianna Czajkowska.

Oprócz „Zorzy”, w Pszczynie wystąpiły: Zespół Kameralny „ Con Fuoco”, chór „Cantemus” oraz Młodzieżowy Chór „Per Spasso”. Każdy zespół prezentował się w innej części rynku, a widzowie – mieszkańcy i turyści przechodzili od chóru do chóru, by posłuchać pięknego śpiewu i zróżnicowanego repertuaru.

Po koncercie chór otrzymał gratulacje od starosty powiatu pszczyńskiego, Barbary Bandoły. Lilianna Czajkowska podsumowuje występ: – Wielka to była radość dla wszystkich zespołów, że po wielu miesiącach milczenia znów mogliśmy wystąpić przed publicznością i dać słuchaczom przyjemność posłuchania na żywo śpiewu chóralnego!

Czytaj więcej na: www.pless.pl>>

 

_MG_0645.jpg


 

Członkowie chóru w obecnej chwili:

Soprany:

Alty:

Tenory:

Basy:

Anioł Magdalena, Górny Cecylia, Kołodziejczyk Jolanta, Pająk Renata, Piecha Halina, Raszka-Borek Aleksandra, Świątkowska Irena

Kapias Bernardyna, Słomka Elżbieta, Kowalska Krystyna, Niewiadomska Krystyna, Witoszek Teresa, Grzegorczyk Maria, Grzegorzek Urszula

Niewiadomski Jerzy, Pająk Marian, Raszka Jerzy

Mazur Stefan, Skrobol Jan, Świątkowski Tadeusz

 

Członkowie chóru w latach 2010-2015:

Soprany:

Alty:

Tenory:

Basy:

Anioł Magdalena, Ćmiel Lucja, Czajkowska Anna, Górny Cecylia, Grzegorczyk Maria, Kołodziejczyk Jolanta, Pająk Dorota, Pająk Renata, Piecha Halina, Raszka Aleksandra, Świątkowska Irena

Kowalska Krystyna, Kubica Halina, Mazur Barbara, Niewiadomska Krystyna, Rogóż Aneta, Świetlik Anna, Taniewska Krystyna, Wycisło Irena

Ćmiel Henryk, Niewiadomski Jerzy, Pająk Marian, Rajs Krystian, Raszka Jerzy, Skrobol Jan

Graczek Mirosław, Kołodziejczyk Roman, Mazur Stefan, Pająk Stefan, Szulc Franciszek, Świątkowski Tadeusz