Gminny Chór Zorza

Chór Zorza LOGO.jpgKONTAKT:

Serdecznie zapraszamy wszystkich lubiących muzykę i śpiew na próby chóru, które odbywają się w Pawilonie w Wyrach Pawilon Handlowy w Wyrach, ul. Dąbrowszczaków 58 (sala I piętro), we wtorki i czwartki w godz. 18.00 - 20.00.

Siedziba chóru: Pawilon Handlowy, Wyry, ul. Dąbrowszczaków 56

e-mail: chor.zorza@gmail.com, www.cufal.pl/zorza,
tel. 694 975 140, 604 230 032

 Zarząd chóru

  • Prezes - Jan Skrobol
  • Wiceprezes – Irena Świątkowska
  • Sekretarz – Cecylia Górny
  • Skarbnik – Jolanta Kołodziejczyk
  • Bibliotekarz – Jolanta Kołodziejczyk
  • Kronikarz – Teresa Witoszek
  • Członkowie Zarządu – Jerzy Niewiadomski, Tadeusz Świątkowski

 

 

 

 

 

Dyrygent

  • Lilianna Czajkowska - absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach

 

Jubileuszowy rok chóru „Zorza” - 2020


Trudno w to uwierzyć, ale już od 100 lat ubogacają swoim śpiewem uroczystości gminne i religijne, reprezentują naszą gminę poza jej granicami czy zdobywają nagrody na festiwalach polskich oraz zagranicznych. Nasz gminny chór obchodzi w 2020 roku 100-lecie swojej działalności.

DSC_0096.JPG

Historia Chóru "Zorza" sięga początku XX wieku, kiedy w Wyrach powstała filia mikołowskiego Chóru "Harmonia". Po dziesięciu latach, w 1920 roku utworzono własny Chór "Zorza". Założycielami chóru byli Paweł Bojdoł i Teodor Jastrzębski, który był również pierwszym dyrygentem "Zorzy". Początkowo w chórze śpiewało ok 40 - 50 osób. W okresie międzywojennym dyrygentem chóru był Franciszek Buczek, który pełnił również funkcję kościelnego organisty. Chór "Zorza" uczestniczył wtedy w licznych zjazdach i konkursach śpiewaczych, jak również sam organizował liczne imprezy kulturalne. Działalność chóru przerwała II wojna światowa. W 1945 r. reaktywowano działanie chóru. Dyrygentem ponownie został Franciszek Buczek. Prezesem Zarządu został Paweł Kołodziej. Liczba członków chóru wzrosła do osiemdziesięciu. Poszerzono repertuar, powołano zespół aktorski, wystawiono kilka spektakli. To był bardzo aktywny czas dla Chóru "Zorza". W latach 50-tych dyrygenta Franciszka Buczka, który zrezygnował z prowadzenia chóru ze względu na zły stan zdrowia zastąpił Emil Czyż z Katowic. Coraz mniejsza liczba członków chóru spowodowała przekształcenie się "Zorzy" w chór męski. Niestety po prawie 50 latach działalności  Chór „Zorza” zamilkł.

Odrodzenie chóru nastąpiło pod koniec lat 70-tych z inicjatywy księży Franciszka Leśnika i Ryszarda Sosny. Reaktywacji podjęły się Maria Pinocy i Danuta Kopacz. Repertuar zawierał głównie pieśni kościelne i mszalne, jednak z czasem zaczęto rozszerzać program o coraz ambitniejsze dzieła muzyki chóralnej. Z końcem lat 80-tych znowu nastąpiła zmiana na stanowisku dyrygenta, Marię Pinocy zastąpiła Grażyna Kopel. Niestety po dwóch latach pracy nowa dyrygentka musiała zakończyć pracę z chórem ze względu na zmianę zamieszkania. Na kolejne dwa lata Chór „Zorza” ponownie zamilkł.

W 1993r. chór został reaktywowany za sprawą ówczesnego Wójta Gminy Wyry – Feliksa Szulca. Dyrygentem chóru został Edward Pisarzowski, dyrektor Domu Kultury w Gostyni. Funkcję prezesa przejął po Józefie Ulmanie Jan Skrobol. Chór ponownie zaczął rozwijać swoją działalność uczestnicząc w licznych imprezach gminnych, festiwalach, obchodach w gminnych parafiach i parafiach ościennych. W 1998r. nowym dyrygentem został Dawid Patalong, który pełnił tę funkcję do 2009r. Od 2009 roku do nadal dyrygentem chóru „Zorza” jest Lilianna Czajkowska. Od 2010 roku chór jest członkiem Konfraterni Najstarszych Chórów i Orkiestr Województwa Śląskiego.

Obecnie Chór „Zorza” działa przy Gminnym Domu Kultury w Gostyni. Chór często bierze udział w ważnych obchodach w kościołach Wyr, Gostyni, Orzesza, Łazisk i Mikołowa uświetniając liturgię i organizując koncerty. Ponadto Chór „Zorza” bierze udział w uroczystościach patriotycznych i religijnych.

Jednym z ostatnich wydarzeń, w których wzięła udział nasza „Zorza”, były Warsztaty Muzyki Liturgicznej w kościele Wniebowzięcia NMP w Kobiórze. Ich organizatorem były chóry „Ex Animo” oraz „Harmonia”. Warsztaty poprowadzili wybitni krakowscy kompozytorzy muzyki religijnej – Paweł Bębenek i Piotr Pałka i oczywiście ćwiczone były ich pieśni

Jak zawsze w okresie świątecznym, w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, mieliśmy okazję usłyszeć interpretacje najpiękniejszych kolęd w wykonaniu wyrskiej „Zorzy” w kościele NSPJ w Wyrach. Kolejny raz „Zorza” wprowadziła słuchaczy w niepowtarzalny klimat tych świąt. Radość i światło bijące ze wspólnego kolędowania to coś bezcennego, co każdy ze słuchaczy mógł zabrać ze sobą do domu...


 

Członkowie chóru w obecnej chwili:

Soprany:

Alty:

Tenory:

Basy:

Anioł Magdalena, Górny Cecylia, Kołodziejczyk Jolanta, Pająk Renata, Piecha Halina, Raszka-Borek Aleksandra, Świątkowska Irena

Kapias Bernardyna, Słomka Elżbieta, Kowalska Krystyna, Niewiadomska Krystyna, Witoszek Teresa, Grzegorczyk Maria, Grzegorzek Urszula

Niewiadomski Jerzy, Pająk Marian, Raszka Jerzy

Mazur Stefan, Skrobol Jan, Świątkowski Tadeusz

 

Członkowie chóru w latach 2010-2015:

Soprany:

Alty:

Tenory:

Basy:

Anioł Magdalena, Ćmiel Lucja, Czajkowska Anna, Górny Cecylia, Grzegorczyk Maria, Kołodziejczyk Jolanta, Pająk Dorota, Pająk Renata, Piecha Halina, Raszka Aleksandra, Świątkowska Irena

Kowalska Krystyna, Kubica Halina, Mazur Barbara, Niewiadomska Krystyna, Rogóż Aneta, Świetlik Anna, Taniewska Krystyna, Wycisło Irena

Ćmiel Henryk, Niewiadomski Jerzy, Pająk Marian, Rajs Krystian, Raszka Jerzy, Skrobol Jan

Graczek Mirosław, Kołodziejczyk Roman, Mazur Stefan, Pająk Stefan, Szulc Franciszek, Świątkowski Tadeusz

 

DZIAŁALNOŚĆ CHÓRU ZORZA


WRZESIEŃ 2017


Chór „Zorza” zajął III miejsce na Festiwalu Pieśni Maryjnej

W sobotę 16 września w kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej w Piekarach Śląskich – Szarleju odbyły się przesłuchania XIII Festiwalu Pieśni Maryjnej – „Magnificat - 2017”. Wzięły w nim udział chóry Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. Nasz gminny chór „Zorza” zajął III miejsce.

Mamy nadzieję w kolejnych latach równie aktywnie uczestniczyć w festiwalach i godnie reprezentować Gminę Wyry.

 


 

MAJ 2017

Przegląd Chórów Seniora

Gminny chór Zorza w dniach 25-28 maja 2017r. przebywał na Wamii, gdzie wziął udział w Przeglądzie Chórów Seniora w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie.

Międzynarodowe jury przyznało naszemu chórowi BRĄZOWY DYPLOM.

Poza przesłuchaniem konkursowym wszystkie chóry brały udział w koncertach towarzyszących. "Zorza" wystąpiła z koncertami w Niepublicznym Zespole Szkół i Placówek w Kronowie oraz w kościele p.w. św. Mikołaja w Lamkowie. 

Przegląd Chórów Seniora maj 2017 (1).JPG

Przegląd Chórów Seniora maj 2017 (2).JPG

Przegląd Chórów Seniora maj 2017 (3).JPG

Przegląd Chórów Seniora maj 2017 (4).JPG

Przegląd Chórów Seniora maj 2017 (5).JPG

Przegląd Chórów Seniora maj 2017 (6).JPG


STYCZEŃ 2017

Koncerty kolęd za nami

Gminny chór „Zorza” działający przy Domu Kultury w Gostyni jak zwykle w styczniu zaprezentował szereg koncertów kolęd. W tym roku chór nie tylko był wykonawcą, ale również organizatorem koncertów w Pszczynie i w Gostyni. Na początku miesiąca, 8 stycznia 2017 r. miał miejsce koncert kolęd w kościele Miłosierdzia Bożego w Pszczynie, gdzie chór „Zorza” wystąpił wraz z chórem „Lutnia” z Pszczyny. W tym miejscu należy nadmienić, iż chór „Lutnia” obchodzi w tym roku jubileusz 110 – lecia nieprzerwanej działalności. Koncert publiczność nagrodziła gorącymi oklaskami, a dzięki współpracy chórzystów obu chórów fragmenty występów można posłuchać na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=iYoFewu1wes oraz https://youtu.be/1rwMvuxbtmQ.

Chór Zorza Koncert Kolęd w Gostyni 15.01.2017r. fot. M. Czajkowski (1).JPGW kolejną niedzielę stycznia tj. 15 stycznia 2017 r. kolędowano w kościele Apostołów Piotra i Pawła w Gostyni. Wystąpiły trzy chóry: „Lutnia” z Pszczyny, „Harmonia” z Kobióra i „Zorza” z Wyr. Mimo, że każdy chór z powodu choroby chórzystów nie był w pełnym składzie, koncert można zaliczyć do udanych.

Chór Zorza Koncert Kolęd w Pszczynie 08.01.2017r. fot. M. Czajkowski (1).JPGW dniu 22 stycznia chór „Zorza” został zaproszony do udziału w koncercie organizowanym przez chór „Echo” z Łazisk Górnych. Koncert odbył się na estradzie Miejskiego Domu Kultury w Łaziskach Górnych, a wystąpiły chóry ŚZChiO Okręgu Mikołowskiego wraz z orkiestrą Tauron Wytwarzanie oraz chór „Lutnia” z Pszczyny. Zarówno wykonawcy jak i słuchacze powyższych koncertów będą mile wspominać zarówno wysłuchane kolędy jak i przeżycia towarzyszące wspólnemu kolędowaniu. Nie pozostaje już nic innego powiedzieć, jak… „Do zobaczenia i do usłyszenia za rok…”

Chór Zorza Koncert Kolęd w MDK Łaziska Górne 22.01.2017r. fot, M. Czajkowski (1).JPG

Tekst: Lilianna Czajkowska


CZERWIEC 2016

Koncertowy czerwiec chóru „Zorza”

Aktywność seniorów godna pozazdroszczenia

Dla chóru „Zorza” czerwiec upłynął pod znakiem wytężonych prób i serii koncertów. Mimo, że znakomita większość chórzystów może być zaliczona do grona seniorów, to wciąż tryskają wręcz młodzieńczą aktywnością. Gdy na horyzoncie pojawia się możliwość koncertów działają z godną pozazdroszczenia energią. I tak też było w czerwcu tego roku.

W słoneczne sobotnie południe 11 czerwca 2016r. spod Pawilonu Handlowego wyruszył autokar wiozący chórzystów do Chorzowa. Tam właśnie w Górnośląskim Parku Etnograficznym zorganizowane zostały po raz XXIV Górnośląskie Prezentacje Chórów  Orkiestr im. Rajmunda Hankego. Organizatorem tej imprezy jest Zarząd ŚZChiO w Katowicach, Zarząd Okręgu Świętochłowicko-Chorzowskiego ŚZChiO w Chorzowie oraz Górnośląski Park Etnograficzny „Skansen” w Chorzowie. Występujące zespoły prezentowały różnorodny poziom i repertuar. Podczas występu chóru „Zorza” publiczność dobrze się bawiła -  klaskała w dłonie przy niektórych pieśniach a gdy zabrzmiała „Guantanamera” śpiewała refren wraz z chórem. Po gratulacjach oraz wręczeniu pamiątkowego pucharu i dyplomu chórzyści zajęli miejsca wśród publiczności, by słuchać i oklaskiwać pozostałych wykonawców. Wspaniała pogoda dopełniła radości wspólnie spędzanego czasu relaksu. A wypoczynek był niezbędny, gdyż następnego dnia wyrska parafia przeżywała odpust parafialny oraz świętowała Jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. prałata Edwarda Poloczka. „Zorza” – niegdyś chór parafialny, miała zaszczyt i przyjemność nie tylko złożyć szacownemu Jubilatowi życzenia podczas mszy św. ale również – jak na chór przystało - wyśpiewać je po mszy św. na sali przyjęć w Wyrach.

Mieszkańcy naszej gminy w dniach 16-19 czerwca 2016r. uczestniczyli w ważnym wydarzeniu jakim był Jubileusz 25-lecia Gminy Wyry. W czwartkowe popołudnie w Domu Kultury w Gostyni miała miejsce Gala, podczas której chór „Zorza” wystąpił z koncertem. Zaprezentował kilka pieśni a wśród nich jedną specjalnie na tą okazję opracowaną, która została przez publiczność gorąco przyjęta oraz popularną pieśń „Trojok”, którą dzieci z gostyńskiego przedszkola  ubarwiły tańcem. Udział w obchodach jubileuszowych był dla chóru ważnym wydarzeniem nie tylko od strony muzycznej, bowiem wśród członków chóru znajduje się były radny Gminy Wyry oraz obecny radny. Na zakończenie obchodów jubileuszowych, w niedzielę 19.06. chór „Zorza” przygotował oprawę uroczystej mszy św. która odbyła się w kościele p.w. NSPJ w Wyrach.

Występy czerwcowe dobiegły końca. Chórzyści wprawdzie trochę zmęczeni ale i usatysfakcjonowani zasłużyli na odpoczynek. Lecz nie będzie on zbyt długi gdyż na pierwszą połowę lipca zaplanowany jest kolejny koncert. Bliższe informacje o działalności chóru na stronie www.cufal.pl/zorza.  

Tekst: Lilianna Czajkowska


MAJ 2016

Koncert chórów w Gostyni

W niedzielne popołudnie 22 maja 2016r., w Uroczystość Trójcy Świętej, w kościele p.w. Apostołów Piotra i Pawła w Gostyni odbył się koncert, którego wykonawcami były: chór „Lutnia” z Pszczyny, chór „Harmonia” z Kobióra oraz organizator koncertu - chór „Zorza” z Wyr. Wszystkie trzy chóry łączy nie tylko pasja śpiewania ale i doświadczenie – chór „Lutnia” w przyszłym roku będzie obchodził jubileusz 110-lecia działalności, chór „Zorza” w ub. roku obchodził 95-lecie istnienia a chór „Harmonia” z Kobióra w 2019 roku będzie świętował 100-lecie istnienia.

Wszystkie chóry mogą pochwalić się nagrodami i otrzymanymi od władz wyrazami uznania za działalność artystyczną w regionie oraz propagowanie swoich miejscowości poza granicami kraju.  Koncert miał charakter religijny - chóry wykonały pieśni maryjne i religijne nie tylko polskiego pochodzenia. Każdy chór przedstawił swój repertuar, a na zakończenie koncertu „Lutnia” i „Zorza” wspólnie wykonały pieśń do Trójcy Świętej.

Przybyli na koncert słuchacze nagradzali chórzystów szczerymi brawami a serdeczna oraz modlitewna atmosfera była dla wykonawców nagrodą za godziny ćwiczeń. Mamy nadzieję, że sympatia, jaka wytworzyła się między chórami zaowocuje dalszą współpracą koncertową. Dziękujemy naszym wiernym sympatykom za przybycie na koncert a do relacji załączmy kilka zdjęć.

Tekst: Lilianna Czajkowska

 


GALERIA 2017


GALERIA 2016