KONTAKT:
Serdecznie zapraszamy wszystkich lubiących muzykę i śpiew na próby chóru, które odbywają się w Pawilonie w Wyrach Pawilon Handlowy w Wyrach, ul. Dąbrowszczaków 58 (sala I piętro), we wtorki i czwartki w godz. 18.00 - 20.00.
Siedziba chóru: Pawilon Handlowy, Wyry, ul. Dąbrowszczaków 56
e-mail: chor.zorza@gmail.com, www.cufal.pl/zorza,
tel. 694 975 140, 604 230 032
Zarząd chóru
- Prezes - Jan Skrobol
- Wiceprezes – Irena Świątkowska
- Sekretarz – Cecylia Górny
- Skarbnik – Jolanta Kołodziejczyk
- Bibliotekarz – Jolanta Kołodziejczyk
- Kronikarz – Teresa Witoszek
- Członkowie Zarządu – Jerzy Niewiadomski, Tadeusz Świątkowski
Dyrygent
- Lilianna Czajkowska - absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach
Jubileuszowy rok chóru „Zorza” - 2020
Trudno w to uwierzyć, ale już od 100 lat ubogacają swoim śpiewem uroczystości gminne i religijne, reprezentują naszą gminę poza jej granicami czy zdobywają nagrody na festiwalach polskich oraz zagranicznych. Nasz gminny chór obchodzi w 2020 roku 100-lecie swojej działalności.
Koncert kolęd w wykonaniu chóru "Zorza" w parafii NSPJ w Wyrach
Historia Chóru "Zorza" sięga początku XX wieku, kiedy w Wyrach powstała filia mikołowskiego Chóru "Harmonia". Po dziesięciu latach, w 1920 roku utworzono własny Chór "Zorza". Założycielami chóru byli Paweł Bojdoł i Teodor Jastrzębski, który był również pierwszym dyrygentem "Zorzy". Początkowo w chórze śpiewało ok 40 - 50 osób. W okresie międzywojennym dyrygentem chóru był Franciszek Buczek, który pełnił również funkcję kościelnego organisty. Chór "Zorza" uczestniczył wtedy w licznych zjazdach i konkursach śpiewaczych, jak również sam organizował liczne imprezy kulturalne. Działalność chóru przerwała II wojna światowa. W 1945 r. reaktywowano działanie chóru. Dyrygentem ponownie został Franciszek Buczek. Prezesem Zarządu został Paweł Kołodziej. Liczba członków chóru wzrosła do osiemdziesięciu. Poszerzono repertuar, powołano zespół aktorski, wystawiono kilka spektakli. To był bardzo aktywny czas dla Chóru "Zorza". W latach 50-tych dyrygenta Franciszka Buczka, który zrezygnował z prowadzenia chóru ze względu na zły stan zdrowia zastąpił Emil Czyż z Katowic. Coraz mniejsza liczba członków chóru spowodowała przekształcenie się "Zorzy" w chór męski. Niestety po prawie 50 latach działalności Chór „Zorza” zamilkł.
Odrodzenie chóru nastąpiło pod koniec lat 70-tych z inicjatywy księży Franciszka Leśnika i Ryszarda Sosny. Reaktywacji podjęły się Maria Pinocy i Danuta Kopacz. Repertuar zawierał głównie pieśni kościelne i mszalne, jednak z czasem zaczęto rozszerzać program o coraz ambitniejsze dzieła muzyki chóralnej. Z końcem lat 80-tych znowu nastąpiła zmiana na stanowisku dyrygenta, Marię Pinocy zastąpiła Grażyna Kopel. Niestety po dwóch latach pracy nowa dyrygentka musiała zakończyć pracę z chórem ze względu na zmianę zamieszkania. Na kolejne dwa lata Chór „Zorza” ponownie zamilkł.
W 1993r. chór został reaktywowany za sprawą ówczesnego Wójta Gminy Wyry – Feliksa Szulca. Dyrygentem chóru został Edward Pisarzowski, dyrektor Domu Kultury w Gostyni. Funkcję prezesa przejął po Józefie Ulmanie Jan Skrobol. Chór ponownie zaczął rozwijać swoją działalność uczestnicząc w licznych imprezach gminnych, festiwalach, obchodach w gminnych parafiach i parafiach ościennych. W 1998r. nowym dyrygentem został Dawid Patalong, który pełnił tę funkcję do 2009r. Od 2009 roku do nadal dyrygentem chóru „Zorza” jest Lilianna Czajkowska. Od 2010 roku chór jest członkiem Konfraterni Najstarszych Chórów i Orkiestr Województwa Śląskiego.
Obecnie Chór „Zorza” działa przy Gminnym Domu Kultury w Gostyni. Chór często bierze udział w ważnych obchodach w kościołach Wyr, Gostyni, Orzesza, Łazisk i Mikołowa uświetniając liturgię i organizując koncerty. Ponadto Chór „Zorza” bierze udział w uroczystościach patriotycznych i religijnych.
Jednym z ostatnich wydarzeń, w których wzięła udział nasza „Zorza”, były Warsztaty Muzyki Liturgicznej w kościele Wniebowzięcia NMP w Kobiórze. Ich organizatorem były chóry „Ex Animo” oraz „Harmonia”. Warsztaty poprowadzili wybitni krakowscy kompozytorzy muzyki religijnej – Paweł Bębenek i Piotr Pałka i oczywiście ćwiczone były ich pieśni
Jak zawsze w okresie świątecznym, w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, mieliśmy okazję usłyszeć interpretacje najpiękniejszych kolęd w wykonaniu wyrskiej „Zorzy” w kościele NSPJ w Wyrach. Kolejny raz „Zorza” wprowadziła słuchaczy w niepowtarzalny klimat tych świąt. Radość i światło bijące ze wspólnego kolędowania to coś bezcennego, co każdy ze słuchaczy mógł zabrać ze sobą do domu...