Bitwa Wyrska - Bój o Gostyń 2020

XVI edycja Bitwy Wyrskiej - Bój o Gostyń - 23 maja 2020

Gmina Wyry od 16 lat organizuje wspólnie ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „PRO FORTALICIUM”, imprezę kulturalno-oświatową pn. „Bitwa Wyrska – Bój o Gostyń”. 

Inscenizacja „Bitwy Wyrskiej” przy udziale około 200 młodych rekonstruktorów z całej Polski, broni i pojazdów z okresu II wojny światowej oraz efektów pirotechnicznych jest upamiętnieniem zapomnianych przez historię, a wygranych przez Polaków walk z najeźdźcą hitlerowskim toczących się w dniach 1-3 września 1939 r. w obrębie miejscowości Wyry i Gostyń na Śląsku.

Widowisko ma na celu zaprezentowanie szerokiej publiczności lekcji „żywej historii”, która mamy nadzieję, że zwłaszcza w młodym pokoleniu obudzi ducha patriotyzmu i zainteresowanie historią.

Co roku wydarzenie zostaje objęte patronatem honorowym wojewody śląskiego, marszałka województwa śląskiego oraz starosty powiatu mikołowskiego. W 2019 r. patronat honorowy objął również Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak.

Inscenizacji towarzyszy „Piknik Forteczny”, podczas którego całe rodziny mogą poznać osobiście członków grup rekonstrukcji historycznej, ich umundurowanie i sprzęt oraz zwiedzić odrestaurowany polski schron bojowy „Sowiniec”  z 1939 r.

Dzięki rozwijającej się współpracy z Wojskiem Polskim mamy również możliwość zaprezentowania potencjału i możliwości współczesnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W 2019 roku podczas XV edycji Bitwy Wyrskiej mogliśmy podziwiać m.in. czołg PT-91 Malaj, Oshkosh M-ATV – samochód opancerzony.

Podczas zeszłorocznego Pikniku odbył się również pokaz sprzętu i wyszkolenia współczesnych Sił Zbrojnych Wojska Polskiego, a dodatkowo pokaz skoków spadochronowych z samolotu wojskowego CASA, a także pokaz kawalerii.

„Bitwa Wyrska – Bój o Gostyń” tradycyjnie jest organizowana w Gostyni, na historycznych polach w pobliżu Pomnika Pamięci Żołnierzy Września 1939 r., natomiast imprezy towarzyszące - w trakcie „Pikniku Fortecznego” - w okolicach schronu bojowego „Sowiniec”.