Akrobatyka sportowa

Emilia Plewnia (1).JPGEmilia Plewnia

W naszej gminie mieszka i uczy się wielu zdolnych, ambitnych i utalentowanych osób. Na pewno do nich należy Emilia Plewnia – trenująca akrobatykę sportową od 4 lat. Swoją przygodę z tym sportem zaczęła w 2012r. w wieku 9 lat, początkowo będąc zawodnikiem mikołowskiego klubu „Burza” Borowa Wieś. Tam występowała w wielu zawodach sportowych na szczeblu powiatowym oraz wojewódzkim. Startowała m.in. w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Bielsku Białej w konkurencjach: dwójki dziewcząt, trójki dziewcząt oraz skoki na ścieżce w klasie III, zdobywając odpowiednio I, I i II miejsce.

Od stycznia 2015r. Emilka jest zawodniczką chorzowskiego klubu DOSiR „SOKOLNIA”. Trenuje 6 razy w tygodniu po 2-3 godziny dziennie pod okiem trenerki dr Renaty Firak – nauczyciela Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Emilka bierze udział w licznych zawodach i turniejach rangi ogólnopolskiej oraz międzynarodowej. Od października 2015r. nieprzerwanie wchodzi w skład Kadry Narodowej w Akrobatyce Sportowej Polskiego Związku Gimnastycznego. W marcu 2016r. reprezentowała nasz kraj w konkurencji trójki kobiet w kategorii junior (12-18 lat) na Mistrzostwach Świata, które odbyły się w Putian (Chiny), zajmując 18 lokatę. W maju 2016r. wywalczyła brązowy medal na Mistrzostwach Polski Seniorów w konkurencji - trójki kobiet klasa mistrzowska. Pozostałe sukcesy to m.in.:

  • złoty medal na Międzynarodowym Turnieju pod Wawelem w Krakowie (maj 2016) w konkurencji trójki kobiet kategoria junior+ (13-19 lat)
  • złoty medal na Międzynarodowym Turnieju w Akrobatyce „Winobranie” w Zielonej Górze (wrzesień 2016) w konkurencji trójki kobiet kategoria junior+ (13-19 lat).

Ponadto w dniach 23-25 września 2016r. w Zielonej Górze odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów w Akrobatyce, Trampolinie i Skokach na ścieżce. Na tej prestiżowej imprezie po dwóch dniach zmagań, Emilka wywalczyła 2 złote medale, uzyskując tytuł podwójnej mistrzyni Polski Juniorów w konkurencjach: dwójki kobiet i trójki kobiet.

W dniach 7-9 października 2016r. przy rozgrywanym Pucharze ŚWIATA w Rzeszowie w akrobatyce sportowej odbywał się Turniej Międzynarodowy. Na tym Turnieju Emilia wraz z partnerkami Magdą Rajtor i Martą Śrutwa zdobyła złoto w kategorii 13-19 lat pokonując na podium Amerykanki i zespól z Rzeszowa. Trenerem zespołu jest Renata Firak.