Dożynki Gminne 2014

FESTYN DOŻYNKOWY

30 sierpnia 2014r. na Zagrodzie Śląskiej w Gostyni odbył się doroczny Festyn Dożynkowy w Gminie Wyry. W słoneczne popołudnie przy licznie zgromadzonej publiczności uroczystego otwarcia imprezy dokonała Wójt Barbara Prasoł i Dyrektor Domu Kultury Jolanta Rynkiewicz – Kotwasińska.

Do atrakcji należała ekspozycja sprzętu rolniczego i gospodarstwa domowego z prywatnych zbiorów Tadeusza Żyły z Jankowic, stoisko Bractwa Strzeleckiego z Mikołowa, artystyczne wyroby i zabawki z drewna pracowni Tarnawa z Wilkowic, byfyj z krauzami Klubu Kobiet Aktywnych z Wyr, kredens obfitości z Kobióra, wystawa skór zwierząt hodowlanych i łownych Ireny Kuchta z Gostyni, zioła, kwiaty i krzewy z wyrskiej Zagrody Krystyny i Wojciecha Witek, rękodzieło Renaty Baran i Haliny Strzępy oraz miody z miejscowej pasieki Krzysztofa Patalonga.

Program artystyczny rozpoczęło najmłodsze pokolenie sceny folklorystycznej Mali Gostynianie. Następnie wybrzmiewały popularne utwory biesiadne z dodatkiem autorskiego repertuaru w wykonaniu Claudii i Kasi Chwołka. Na dobre do tańca poderwał występ Darka Nowickiego z zespołem ABC, który przywołał zapomniane przez stacje komercyjne polskie przeboje. Taneczne rytmy podtrzymywał również zespół Vento, a na zakończenie odbyło się widowisko tancerzy ognia.

Organizatorzy dziękują Piekarni Gorzawski w Gostyni za wypiek okolicznościowego chleba dożynkowego.