Zasady postępowania w sytuacji zagrożenia

Na archiwalnej stronie byłego Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji znajdziemy poradnik Regionalnego Systemu Ostrzegania RSO, jak postępować w różnych sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu.

Poradnik RSO można znaleźć na stronie:

Przypominamy Państwu zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, które mogą ocalić życie twoje i twojej rodziny.

Wichury

Występują powodowane najczęściej szybko przemieszczającymi się aktywnymi niżami.

Najgroźniejszą formę przyjmują w okresie wiosennym i jesiennym.

Wichury – wiatry wiejące z prędkością powyżej 75 km/h. W Polsce występują coraz częściej. Mogą powodować uszkodzenia budynków, łamać i wyrywać drzewa z korzeniami oraz paraliżować transport.

Huragany – wiatry wiejące z prędkością powyżej 120km/h. Powodują rozległe spustoszenia w trefie swojego oddziaływania.

Przed nadejściem zimy

• Słuchaj prognozy pogody oraz komunikatów podawanych przez rozgłośnie radiowe i telewizyjne.
  • Sprawdź, czy poszycie na dachu jest solidnie przymocowane.
  • Oceń stan okien, jeżeli uznasz to za konieczne – zabezpiecz je odpowiednio.
  • Uprzątnij z obejścia przedmioty, które mogłyby narobić szkód w przypadku porwania ich przez wiatr.
  • Pozamykaj zwierzęta oraz odpowiedni zabezpiecz pomieszczenia, w których się znajdują.
  • Upewnij się, czy twoje radio i latarka działają jak należy. Miej zapas sprawnych baterii.
  • Sprawdź stan domowej apteczki, zaopatrz się w niezbędne materiały i leki.
  • Zatankuj samochód, może być potrzebny.

W czasie silnych wiatrów

• Zachowaj spokój. Nie wychodź na zewnątrz, jeśli nie jest to absolutnie konieczne.
  • Jeśli znajdziesz się z dala od domu, pozostań tam gdzie jesteś, dopóki wichura nie przejdzie. Nie zatrzymuj się pod trakcjami elektrycznymi, planszami reklamowymi, drzewami. Nie spaceruj pod balkonami – spadające doniczki, kwietniki lub szyby okienne mogą Cię dotkliwie poranić.
  • Wyłącz główny wyłącznik prądu – ograniczy to możliwość powstania pożaru.
  • Schowaj się w środkowych lub najniższych partiach budynku z dala od oszklonych okien, sufitów i drzwi..
  • Słuchaj komunikatów radiowych i telewizyjnych i stosuj się do informacji w nich zawartych.
  • Jeżeli służby ratownicze zalecą ewakuację:
    • wyrusz tak szybko jak to tylko możliwe;
    • opuszczając mieszkanie, wyłącz energię elektryczną, główny zawór wody i gazu oraz zabezpiecz dom;
    • zawiadom kogoś poza zasięgiem wichury, dokąd się ewakuujesz;
    • zabierz przygotowany zawczasu podręczny bagaż oraz ciepłą odzież.

Po przejściu silnych wiatrów

• Zorganizuj pomoc, w tym medyczną, dla poszkodowanych.
  • Uprzątnij zniszczony sprzęt i dokonaj niezbędnych napraw w swoim domu.
  • Nie próbuj usuwać zwalonych drzew, które upadły na linie energetyczne. Nie dotykaj zerwanych przewodów.
  • Jeśli jesteś ubezpieczony wykonaj zdjęcia zniszczeń.
  • Sprawdź instalację (gazową, elektryczną, wodociągową i kanalizacyjną) w zniszczonym domu.

Burze

Występują najczęściej latem. Towarzyszą im wyładowania atmosferyczne i ulewy, czasami gradobicia.

Bądź przygotowany na wystąpienie burzy

• Ubezpiecz mieszkanie, dom samochód, zwierzęta gospodarskie, uprawy polowe od skutków burzy.
  • Przygotuj swoje mieszkanie i jego otoczenie poprzez zabezpieczenie rynien, lamp i innych urządzeń które mogą ulec zniszczeniu, sprawdź drożność studzienek kanalizacyjnych i rowów.

Podczas burzy

• Jeżeli burza złapie Cię z dala od domu, znajdź bezpieczne schronienie i pozostań tam aż minie.
  • Jeżeli jesteś w samochodzie, stań na poboczu i przeczekaj ulewę. Unikaj zatrzymywania się pod drzewami, przewodami elektrycznymi, itp.

Jeśli jesteś w domu

• Zamknij okna, usuń z parterów i balkonów przedmioty mogące zagrażać przechodniom.
  • Przebywaj z dala od oszklonych okien, sufitów i drzwi.
  • W miarę możliwości pozamykaj zwierzęta domowe i hodowlane.
  • Miej włączone radio, aby wysłuchać aktualne komunikaty.
  • Wyłącz  z gniazdek wszystkie zbędne urządzenia elektryczne oraz anteny.

Po burzy

• Udziel pierwszej pomocy rannym lub poszkodowanym osobom.
  • Nie przenoś ciężko rannych osób, chyba że pozostawienie ich w dotychczasowym miejscu jest niebezpieczne.
  • Jeżeli jesteś ubezpieczony wykonaj zdjęcia zniszczeń, zarówno domu jak i jego wyposażenia.

O wszystkich zdarzeniach, mających istotne zdarzenia dla bezpieczeństwa ludzi informuj:

1. Pogotowie ratunkowe - 999, 2262100
  2. Straż pożarna– 998, 3262310