Ogólnopolski Dzień Trzeźwości. Apel Stowarzyszenia Klub Abstynenta „POWRÓT” z Mikołowa

Dziś Ogólnopolski Dzień Trzeźwości. Informujemy, że w celu zwiększenia możliwości kontaktu, Stowarzyszenie Klub Abstynenta „POWRÓT” z Mikołowa uruchomiło dodatkowe numery telefonów:

  • 516 280 618 - Pedagog resocjalizacyjny, prezes stowarzyszenia
  • 516 079 113 - Pogotowie Trzeźwościowe
  • 511 022 465 - Psycholog klubowy (telefon przeznaczony głównie do komunikacji z klientami).
Telefony czynne są codziennie, od poniedziałku do piątku. W sytuacjach nagłych, kryzysowych, można również kontaktować się o dowolnej porze w ciągu dnia pod dowolny wskazany na plakacie numer.

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Trzeźwości publikujemy również apel stowarzyszenia:

„Alkohol traktuje się jak niegroźny produkt, który nie powoduje większych negatywnych konsekwencji w życiu. Problem trzeźwości wydaje się być lekceważony. Wiele zwyczajów społecznych kultywuje używanie alkoholu jako wyraz dobrej zabawy, podkreślania okazji do świętowania. I tak, często niepostrzeżenie, zaczynamy doświadczać efektów takiego podejścia. Konsekwencje związane z nadużywaniem alkoholu są przeniesione w czasie, ale dotyczą dosłownie każdego obszaru w życiu człowieka.
Dlaczego alkohol jest groźny? Przedstawiamy poniżej kilka wskazówek:
  • Spożywanie alkoholu w znaczący sposób osłabia kondycję zdrowotną – związane jest z ponad 200 chorobami, skraca życie średnio o 16 – 20 lat. W ciągu roku z powodu nadużywania alkoholu umiera małe miasteczko – kilkanaście tysięcy osób.
  • Wiele osób przez nadużywanie alkoholu znajduje się na skraju przepaści życiowej. Co więcej, według danych statystycznych, większość samobójstw popełnianych jest pod wpływem alkoholu.
  • Ważną konsekwencją picia jest FAS – Alkoholowy Zespół Płodowy, powodujący ciężkie i nieodwracalne schorzenia i upośledzenie nienarodzonych dzieci. Badania w Polsce pokazują, że 1/3 kobiet w ciąży spożywa alkohol.
  • Z powodu picia alkoholu cierpią rodziny, związki, dzieci, cierpią wszyscy, również Ci, którzy nadużywają alkoholu, oraz Ci, którzy pozostają z nadużywającymi w bliskim kontakcie. Upijający się mąż, żona, partner, partnerka odbiera dzieciom wiarę w miłość, niszczy poczucie bezpieczeństwa, blokuje rozwój. To sprawia, że członkowie rodziny alkoholika popadają w izolację społeczną, problemy moralne i psychiczne, często w ubóstwo.
  • Inne skutki dla bliskich. Powstałe w dzieciństwie deficyty utrudniają dorosłe życie, powodując „powielanie alkoholizmu”. Dzieci uczą się obserwując, biorą przykład z najbliższych, ze swoich „domowych autorytetów”.
Co zrobić, aby poprawić jakość życia? Podstawowym warunkiem jest abstynencja, która pomaga w naprawie zranionych relacji, wspiera możliwość poprawy zdrowia oraz jakości swojego życia. Jest przykładem, że można cieszyć się życiem bez używania substancji, które oszukują i zabijają na raty.
 
Nie piję, bo kocham
Nie piję, bo chcę być potrzebny/a
Nie piję, bo chcę dać przykład trzeźwego i odpowiedzialnego życia
Nie piję, bo chcę być wolnym człowiekiem
 
Chcesz? PRZYJDŹ! Wysłuchamy, pomożemy! U nas możesz liczyć na życzliwość, serdeczne przyjęcie, szacunek, doświadczenie. Czekamy!”
 
Społeczność Klubu Abstynenta „POWRÓT” w Mikołowie

powrót