Odpady samochodowe – jak z nimi postępować? Master informuje

W jaki sposób właściwie zagospodarować odpady samochodowe?

Posiadanie samochodu to nie tylko komfort, ale także liczne obowiązki. Jednym z nich jest właściwe zagospodarowanie odpadów, związanych choćby z bieżącą eksploatacją auta czy naprawami. Jak należy z nimi postępować? Wszystko zależy od tego w jaki sposób powstały. Jeżeli prace eksploatacyjne lub naprawę wykonał warsztat lub serwis, to po ich stronie leży zagospodarowanie tych odpadów. W przypadku samodzielnych napraw, których dokonujemy np. w garażu lub na parkingu, mamy kilka sposobów na usunięcie odpadów.

Samodzielna wymiana części

Czasami decydujemy się na samodzielną wymianę bezpiecznika czy starego radia - to elektroodpady, podobnie jak: kierunkowskazy z elektroniką, nawigacje samochodowe, zestawy głośnomówiące. Jest kilka możliwości, żeby je bezpiecznie wyrzucić:

  • mieszkaniec bloku: zostawia elektroodpady pod altaną śmietnikową w wyznaczonym miejscu – harmonogramem odbioru dysponuje spółdzielnia/zarządca nieruchomości (odbiór elektroodpadów odbywa się razem z odpadami wielkogabarytowymi);
  • mieszkaniec domu jednorodzinnego: wystawia je przed posesję w ramach zbiórki wielkogabarytów w terminie zgodnym z harmonogramem wywozu odpadów;
  • dodatkowo każdy mieszkaniec może oddać elektroodpady bezpłatnie do PSZOK-u. 

Wymieniając części typu: wycieraczki do szyb, dywaniki samochodowe, zniszczoną tapicerkę i gąbkę tapicerską czy pozbywając się fotelika dla dzieci postępujemy z nimi jak z odpadami wielkogabarytowymi.

Trochę inaczej wygląda sprawa z zużytym akumulatorem. Najprościej oddać go w sklepie lub warsztacie samochodowym podczas zakupu nowego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, sprzedawca ma obowiązek przyjąć za darmo stary akumulator. Innym sposobem, również nieodpłatnym, jest oddanie go do PSZOK-u. Ponadto, jeżeli sami wymieniamy żarówki samochodowe również można je dostarczyć do PSZOK-u.

Zużyty olej silnikowy i inne płyny eksploatacyjne

Przepracowane oleje silnikowe oddajemy do PSZOK-u. Podobnie postępujemy z innymi płynami eksploatacyjnymi, np. z płynem hamulcowym. Do PSZOK-u oddajemy też zużyte filtry powietrza.

Zepsute koła, opony z samochodów osobowych, felgi samochodowe

Z całą pewnością nie wolno ich zostawić pod altaną śmietnikową i przed posesją. Z felgami, oponami trzeba pofatygować się do PSZOK-u. Podobnie jak z zepsutymi narzędziami typu: lewarek czy pompka do kół. Stare ogumienie można też zostawić w niektórych serwisach wymiany opon podczas ich okresowej wymiany na nowe. Większość z takich punktów przyjmuje od swoich klientów zużyte opony. Pamiętajmy jednak, że to jedynie dobra praktyka i może okazać się, że serwisanci poproszą nas, byśmy zabrali je ze sobą.

Kosmetyki do pielęgnacji auta

Opakowania, w których znajdują się resztki kosmetyków samochodowych: pianki, spraye, szampony wyrzucamy do szarego pojemnika na odpady pozostałe po segregacji – zmieszane. Wyjątkiem są specjalistyczne preparaty chemiczne, np. wosk samochodowy, które trzeba  oddać do PSZOK-u oraz filtry samochodowe, płyny hamulcowe, lakiery samochodowe. Natomiast puste, plastikowe lub metalowe opakowania wyrzucamy do żółtego pojemnika/worka na metale i tworzywa sztuczne.

 

powrót