Metrobusy ruszą już 5 kwietnia

Zarząd Transportu Metropolitalnego podczas konferencji prasowej, w czwartek, 25 lutego potwierdził, że już 5 kwietnia 2021 roku uruchomione zostaną nowe metropolitalne linie autobusowe.

W pierwszym etapie, 5 kwietnia, zostanie uruchomionych 7 linii podstawowych, obsługujących trasy łączące duże miasta:

M1

Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Ruda Śląska, Zabrze, Gliwice

M2

Katowice, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza

M3

Katowice, Chorzów, Bytom, Tarnowskie Góry

M4

Katowice, Sosnowiec

M18

Gliwice, Gierałtowice, Mikołów, Tychy

M24

Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Ruda Śląska, Zabrze

AP

Katowice, Ożarowice (Port Lotniczy)

linie metropolitalne - etapy

linie metropolitalne

W kolejnych etapach, zostaną uruchomione kolejne połączenia. Jedną z nich będzie linia M12, którą z gminy Wyry dojedziemy bezpośrednio do dworca w Katowicach. Kiedy zostanie uruchomiona? Zarząd Transportu Metropolitalnego zapewnił, że wszystkie pozostałe planowane linie powstaną jeszcze w tym roku.

Nowa linia w gminie Wyry będzie obsługiwała 3 przystanki: 2 w Gostyni (Gostyń Drzymały i Gostyń Poczta) oraz 1 przystanek w Wyrach na skrzyżowaniu ul. Pszczyńskiej i Łaziskiej. Przyspieszoną linią M12 z przystanku Gostyń Drzymały do dworca w Katowicach dojedziemy w 47 minut. Linia będzie biegła do Katowic przez gminę Wyry, Łaziska Górne i Mikołów. Cała jej trasa będzie liczyła 33 km.

Nowa linia będzie bardzo dużym udogodnieniem, o które mieszkańcy bardzo często wnioskowali. Oczywiście autobus nie może zatrzymywać się na wszystkich przystankach, bo wtedy czas jego przejazdu byłby bardzo długi. Negocjacje z Metropolią trwały bardzo długo, ale osiągnęliśmy kompromis. Najważniejszą sprawą jest, aby to, co zostało ustalone zaczęło funkcjonować, a wtedy będzie czas i możliwość na wprowadzanie zmian i dostosowywanie trasy i rozkładu do zgłaszanych wniosków. W modyfikacji linii w przyszłości i uzupełnienie jej o jeszcze jeden przystanek - na ul. Głównej - będą miały znaczenie wnioski składane przez mieszkańców - mówi wójt gminy, Barbara Prasoł.

W związku z uruchomieniem nowej linii, gmina Wyry nie ponosi dodatkowych kosztów. Linia M12 to jedna z korzyści, jaką daje nam przynależność do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Mapa - linie metropolitalne

Zarząd Transportu Metropolitalnego GZM obsługuje 41 miast i gmin zrzeszonych w metropolii oraz 16 kolejnych, które podpisały porozumienia w tej sprawie. Sieć komunikacyjna ZTM składa się dziś z prawie 7 tysięcy przystanków na 460 liniach, po których kursuje ok. 1500 pojazdów. Roczna praca przewozowa sięga 100 mln km.

Załączniki:

powrót