Jak chronić zdrowie psychiczne podczas epidemii? Tutaj znajdziesz rady i informacje, gdzie szukać pomocy

Publikujemy kilka rad, jak dbać o swoje zdrowie w tym trudnym czasie oraz gdzie szukać pomocy w razie jego pogorszenia.

Obecna sytuacja epidemiczna bez wątpienia wpływa na nasze samopoczucie, wywołując niepokój oraz lęk. W tym okresie powinniśmy szczególnie zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. 

Skorzystaj z infolinii wsparcia psychicznego

Jeżeli odczuwasz napięcie i stres związane z obecną sytuacją i chciałbyś porozmawiać z kimś o tym jak się czujesz, możesz zadzwonić pod telefon przeznaczony dla osób w kwarantannie, leczących się z powodu koronawirusa lub odczuwających stres z powodu sytuacji epidemicznej – 800 100 102 (czynny całą dobę).

Specjalne numery telefonu dla osób potrzebujących niezbędnej pomocy psychologicznej w sytuacjach przemocy i innego kryzysu uruchomiło Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Mikołowie z siedzibą w Łaziskach Górnych. Wsparcie można uzyskać pod numerami telefonów: 530 220 954 oraz 530 309 759. Strona internetowa PCPR: www.pcpr.mikolowski.pl.

Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną również Poradnia Psychologiczno–Pedagogiczna w Mikołowie uruchomiła telefoniczne dyżury pracowników. Odbywają się one codziennie (od poniedziałku do piątku) w godzinach od 8.00 do 15.00. Tel. 32 226 20 71 lub 729 884 275. Adres mailowy poradni: poradnia@powiat.mikolowski.pl. Specjaliści są także dostępni zdalnie przez Skype’a pod adresem: PPP Mikołów (od poniedziałku do piątku) w godzinach od 8.00 do 15.00.

Zachęcamy również do korzystania ze strony internetowej Poradni - www.poradnia.mikolowski.pl i do zapoznawania się z materiałami przygotowanymi przez pracowników dotyczącymi rozwoju dzieci i pracy nad jego stymulowaniem, a także materiałami dotyczącymi radzenia sobie z różnymi problemami w sytuacjach kryzysowych.

Od 30 marca działa Śląski Telefon dla Seniora SENIOR-fon. Samorząd Województwa Śląskiego uruchomił tę usługę skierowaną do seniorów województwa śląskiego, aby zapewnić im wsparcie psychologiczne i pomocowe. Pomoc uzyskasz pod numerem tel. 32 506 56 40.

Nie pozwól, by nadmiar informacji pogorszył Twój nastrój

Choć może się wydawać, że w obecnej sytuacji konieczne jest bycie na bieżąco, ciągłe narażenie na powtarzające się, niepokojące informacje może pogorszyć nasz stan psychiczny. W zupełności wystarczy, jeśli raz lub dwa razy dziennie sprawdzisz komunikaty, które znajdziesz na stronie www.wyry.pl.

Rób przerwy od social mediów i serwisów informacyjnych

Rób to zwłaszcza jeśli czujesz, że narasta w Tobie niepokój i lęk.

Korzystaj z wiarygodnych źródeł wiedzy

Nie wierz i nie rozpowszechniaj tzw. fake newsów (nieprawdziwych informacji). Zanim prześlesz dalej otrzymaną w tzw. łańcuszku wiadomość, sprawdź czy zawarte w niej informacje są prawdziwe.

Dostosuj liczbę i rodzaj informacji o epidemii do Twojego samopoczucia i potrzeb

Niektóre informacje mogą poprawić Twój nastrój – spróbuj je odnaleźć i wykorzystać w budowie odporności psychicznej Twojej i osób w Twoim otoczeniu w tym trudnym dla wszystkim czasie.

Dbaj o podtrzymywanie kontaktów społecznych w bezpieczny sposób

Można to zrobić np.: przez telefon czy wideokonferencję. Podziel się z bliskimi tym, co cię cieszy i tym, co cię niepokoi i martwi. Wspólnie łatwiej poradzić sobie z problemami. Budowaniu więzi sprzyja regularny kontakt np. o stałej określonej porze.

Codziennie przez co najmniej 30 minut uprawiaj bezpieczną dla Ciebie i innych aktywność fizyczną

Aktywność fizyczną dobierz tak, by nie narażać na zarażenie siebie i innych. Jeżeli jesteś w kwarantannie albo z innych powodów wychodzenie na zewnątrz jest niezalecane lub zabronione – ćwicz w domu. Możesz skorzystać z zestawów ćwiczeń dostępnych online, jak na przykład te przygotowane przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów.

Jeżeli nie jesteś objęty kwarantanną, a oficjalne komunikaty nie odradzają wychodzenia na zewnątrz – wybierz się na spacer – sam lub z domownikami.

Dbaj o swoje zdrowie fizyczne – odżywiaj się prawidłowo, zadbaj o odpowiednio długi sen

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi przygotowanymi przez ekspertów Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

Przepisy na smaczne i zdrowie dania znajdziesz w portalu diety.nfz.gov.pl.

Jeśli przebywasz w domu, zaplanuj jak spędzić czas izolacji 

Zaplanuj aktywności, które lubisz albo które są pożyteczne, które zajmą twoje myśli i które sprawią, że czas szybciej minie. Może to być np.: czytanie, gotowanie, oglądanie filmów, wiosenne porządki. Możesz wykorzystać czas na odpoczynek lub na naukę i rozwój osobisty.

Wiele firm i instytucji udostępnia obecnie ciekawe pomysły na spędzenie czasu w domu – może zainteresuje Cię spacer po wirtualnym muzeum albo wciągnie audiobook.

Postaraj się utrzymywać stały plan dnia

Chociaż przebywanie w domu może być czasem odpoczynku od codzienności, unikaj długiego leżenia w łóżku i rozregulowania rytmów okołodobowych.

Dbaj o bezpieczeństwo w sytuacji kiedy musisz wyjść z domu

Jeśli musisz wyjść z domu np. do pracy, skoncentruj się na działaniach, które możesz podjąć w celu ograniczenia ryzyka zakażenia (mycie rąk, ich regularna dezynfekcja, niedotykanie twarzy, odpowiedni odstęp oraz niedotykanie innych ludzi).

Unikaj radzenia sobie ze stresem za pomocą alkoholu i innych używek

W czasie wzmożonego napięcia psychicznego może się wydawać, że alkohol i inne używki przyniosą szybką ulgę. Unikaj takiego sposobu rozwiązywania problemów. Wpłynie to negatywnie na Twój stan psychofizyczny. Zagrożenie epidemiologiczne przeminie, uzależnienie może pozostać z Tobą na długie lata. Zamiast tego postaraj się redukować napięcie w zdrowy sposób – przez uprawiany w pojedynkę sport, bezpieczny kontakt z innymi ludźmi (telefon, internet) i inne aktywności, które sprawiają Ci przyjemność.

Zastanów się, czy komuś z Twoich bliskich lub sąsiadów nie jest potrzebna pomoc

Taka pomoc potrzebna jest zwłaszcza osobom starszym lub należącym do grupy o zwiększonym ryzyku ciężkiego przebiegu choroby. Zadzwoń, zapytaj, czy nie jest potrzebna im dodatkowa pomoc np. przy zakupach.

W internecie możesz znaleźć też przydatne informacje, które mogą zainspirować Cię do różnych rodzajów wolontariatu na odległość oraz aktywne włączanie się w różne ważne działania pomocowe np. tworzenie grup wsparcia.

Od 30 marca działa Śląski Telefon dla Seniora SENIOR-fon. Samorząd Województwa Śląskiego uruchomił tę usługę skierowaną do seniorów województwa śląskiego, aby zapewnić im wsparcie psychologiczne i pomocowe. Pomoc uzyskasz pod numerem tel. 32 506 56 40.

Chorzy i te osoby, które czekają na wyniki badań, czy odbywają kwarantannę wymagają szczególnej troski i opieki

Nie stygmatyzuj chorych, nie obwiniaj ich o chorobę. Osoby, które zakończyły izolację i leczenie, nie zarażają wirusem i kontakt z nimi jest bezpieczny.

Więcej informacji:

powrót