Portal Gmina Wyry

Wybory samorządowe 2018
Czyste Powietrze

Gala dotycząca bezpieczeństwa

Gala dotycząca bezpieczeństwa

Gala „Domofon ICE. Budimex Dzieciom” dla dzieci

Uroczysta gala poświęcona edukacji dla bezpieczeństwa na drodze odbyła się w dniu 28 listopada 2017 r. o godz. 9:30 w Teatrze Małym w Tychach.
W spotkaniu wzięło udział około 250 dzieci ze Szkoły Podstawowej w Gostyni i Szkoły Podstawowej w Wyrach wraz z opiekunami.
Galę poprowadziła Joanna Okrzejska koordynator projektu Domofon ICE.

W profilaktycznym szkoleniu edukacyjnym poświęconym bezpieczeństwu oprócz dzieci wzięli udział Strażacy Państwowej Straży Pożarnej, Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego, przedstawiciel Wójta Gminy Wyry oraz organizatorzy czyli przedstawiciele firmy Budimex.

Pogadankę na temat zasad ruchu drogowego przeprowadzili przedstawiciele Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji. Okazuje się, że dzieci świetnie znają zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, bezpiecznej jazdy rowerami oraz wiedzą, że warto nosić elementy odblaskowe. Wszystkiemu uważnie przysłuchiwał się „Szlupek”- maskotka śląskiej policji.

Kolejnym elementem gali był prowadzony przez strażaków program z zasad ratowania ludzkiego życia. Dzieci mogły zobaczyć jak wygląda defibrylator i jak ważną rolę odgrywa w ratowaniu życia człowieka. Strażacy z wykorzystaniem fantomów uczyli jak wykonać masaż serca.

Spotkanie umiliło i wzbogaciło przedstawienie teatralne. W teatrzyku „O smoku Emilku, który się  zgubił” wystąpili Smok Emil, Zuzia i Złośliwek. W bardzo ciekawej i zabawnej formie spektakl usystematyzował dzieciom wiedzę na temat zachowań zwiększających ich bezpieczeństwo. Z każdej szkoły powołano drużyny, które wzięły udział w konkursie wiedzy o ruchu drogowym. Dzieci odpowiadały prawidłowo
i wszyscy zajęli równorzędne pierwsze miejsce.

Na zakończenie spotkania, wspólnie z organizatorami gali, policjanci wręczyli każdemu dziecku spersonalizowaną zawieszkę „Domofon ICE”, która została przypięta do plecaków dzieci. Na zawieszkę wpisuje się dane kontaktowe do rodziców, a ponadto umieszcza się ją w odblaskowym etui, które wpływa na poprawę bezpieczeństwa dziecka w drodze do i ze szkoły. Szkoły również otrzymały nagrodę -w postaci filmu edukacyjnego. Mówi się w nim o zaletach stosowania kart ICE. Na potrzeby programu powstały „magiczne tuby”, dzięki którym w bardzo łatwy sposób można wytłumaczyć dzieciom, jak działają odblaski i jaka jest różnica pomiędzy widocznością na drodze osoby noszącej odblaski oraz tej, która ich nie posiada.

Program „Domofon ICE. Budimex Dzieciom” jest realizowany w całej Polsce od 2010 roku. Budimex to jedna z największych firm budownictwa drogowego w Polsce jednocześnie prowadzi 150 inwestycji. Tam gdzie prowadzone są duże kontrakty drogowe tam pojawia się program „Domofon ICE. Budimex Dzieciom”. Celem programu jest realne zwiększenie bezpieczeństwa dzieci na drodze.

Z pozyskanych informacji wiemy, że domofon ICE faktycznie już jednemu człowiekowi uratował życie w chwili zagrożenia.

Urząd Gminy Wyry

powrót