Portal Gmina Wyry

Wybory samorządowe 2018
Czyste Powietrze

Dzień odblasków

Dzień odblasków

6 grudnia dniem ogólnopolskiej inauguracji akcji „DZIEŃ ODBLASKÓW 2017”

Od wczesnych godzin rannych mundurowi przeprowadzą działania profilaktyczne, mające na celu rozbudzenie chęci noszenia elementów odblaskowych - nie tylko w sytuacjach, w których określają to przepisy. W celu poprawy bezpieczeństwa pieszych policjanci, podczas wybranych kontroli drogowych, prowadzonych w godzinach popołudniowo-wieczornych, będą rozdawali odblaski.

Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie jest ono organizowane każdego roku. W Polsce po raz pierwszy „Dzień Odblasków” został przeprowadzony w 2016 roku. Inicjatorem działania była Komenda Główna Policji. Mundurowi z Mikołowa będą prowadzili działania profilaktyczne mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych. I obowiązkowo będą rozdawać odblaski.

Codziennie funkcjonariusze ujawniają pieszych, którzy po zmroku, poza obszarem zabudowanym nie używają odblasków. Złe warunki drogowe, śliska nawierzchnia, mgły, opady śniegu potęgują zagrożenie, jakim bez wątpienia jest na drodze słabo widoczny pieszy lub rowerzysta.

Akcja „Dzień odblasków” ma na celu uwrażliwienie niechronionych uczestników ruchu drogowego na kwestie używania tych drobnych elementów, tak bardzo zwiększających bezpieczeństwo. W ten sposób mundurowi chcą zachęcić jak najwięcej osób do noszenia odblaków nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale także  w centrum miasta na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane lub zakładane na ubrania, opaski oraz kamizelki. Ważnie jest ich umieszczenie, odblaski powinny być na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców - wówczas będziemy mieli pewność, że jesteśmy dobrze widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.

Pieszy, rowerzysta, motorowerzysta czy motocyklista, ma dużo mniejsze szanse w zderzeniu z samochodem. To właśnie ta niechroniona grupa uczestników ruchu drogowego podczas wypadków odnosi najcięższe obrażenia. Po zmierzchu pieszego lub rowerzystę, którzy posiadają elementy odblaskowe kierowca może zobaczyć już z odległości ponad 130 metrów. Gdy niechroniony uczestnik ruchu nie ma odblasków, odległość ta maleje do nawet 20 - 30 metrów. To często nie daje szansy kierowcy na prawidłową reakcję i uniknięcie potrącenia.

Przypomnijmy, że pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Niestosowanie się do tego przepisu jest wykroczeniem, za które pieszy może być ukarany mandatem karnym w wysokości do 100 złotych.                                                                                   

Akcja rozpocznie się w godzinach porannych i potrwa do samego wieczora. Stróże prawa swoją uwagę skupiać będą głównie w rejonie przejść dla pieszych oraz w miejscach poza obszarem zabudowanym.

Pamiętajmy - odblaski ratują życie !

 

 

Przygotowano na podstawie materiałów Policji

powrót