Dofinansowanie na wóz strażacki za frekwencję w wyborach dla OSP w Gostyni

Państwowa Komisja Wyborcza przekazała Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji listę gmin z najwyższą frekwencją wyborczą w II turze wyborów. Jedną z nich była gmina Wyry i już oficjalnie możemy poinformować, że w ramach "Bitwy o wozy" otrzymamy tzw. promesę na nowy wóz strażacki dla OSP w Gostyni. To właśnie w tej miejscowości frekwencja w naszej gminie była wyższa.

Bitwa%20o%20wozy.jpg

O przekazaniu przez PKW listy gmin z najwyższą frekwencją wyborczą w II turze wyborów na terenie byłych 49 województw z wyłączeniem laureatów z I tury poinformował na Twitterze wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Zapowiedział też, że "w ciągu dwóch tygodni wójtowie i burmistrzowie otrzymają" w resorcie "oficjalne promesy na zakup wozów strażackich".

W I turze wyborów o samochody walczyły gminy do 20 tys. mieszkańców w każdym z 16 województw. W II turze wyborów resort zmienił zasady. Wóz strażacki otrzyma gmina do 20 tys. mieszkańców z największą frekwencją w każdym z byłych 49 województw, wg stanu granic województw na dzień 31 grudnia 1998 r.

Dotacja na zakup wozu to maksymalnie 800 tys. zł. Z konkursu wyłączonych jest 16 gmin, które otrzymały dofinansowanie po pierwszej turze wyborów prezydenckich.

W przypadku uzyskania takiej samej procentowej frekwencji wyborczej w więcej niż jednej gminie przy rozstrzygnięciu brane pod uwagę miały być następujące czynniki:

- liczba wyjazdów jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu danej gminy w roku 2019,
- liczba strażaków mogących brać czynny udział w działaniach ratowniczych (posiadających odpowiednie przeszkolenie, wiek i badania lekarskie) na dzień 31 grudnia 2019 roku w danej gminie,
- dyspozycyjność określana jako ilość przypadków, w których jednostki z terenu gminy pomimo dysponowania ich nie wyjechały do zdarzenia w roku 2019.

Za najwyższą frekwencję w I turze wyborów promesy otrzymały: gm. Czernica (dolnośląskie), w której frekwencja wyniosła 77 proc., gm. Osielsko (kujawsko-pomorskie) z 78 proc. frekwencją, gm. Godziszów (lubelskie) z 75 proc. frekwencją, gm. Zabór (lubuskie) - frekwencja 69 proc., gm. Nowosolna (łódzkie) - frekwencja 78 proc., gm. Żegocina (małopolskie) - frekwencja 76 proc., gm. Michałowice (mazowieckie) - frekwencja 81 proc., gm. Praszka (opolskie) - frekwencja 67 proc., gm. Cisna (podkarpackie) - frekwencja 75 proc., gm. Kulesze Kościelne (podlaskie) - frekwencja 72 proc., Łeba (pomorskie) - frekwencja 85 proc., gm. Koszarawa (śląskie) - frekwencja 77 proc., gm. Masłów (świętokrzyskie) - frekwencja 69 proc., gm. Stawiguda (warmińsko-mazurskie) - frekwencja 72 proc., gm. Suchy Las (wielkopolskie) - frekwencja 80 proc. i gm. Rewal (zachodniopomorskie) - frekwencja 86 proc.

powrót