Brak zgody na kolej dzielącą Gminę Wyry

Pod koniec października pojawiły się plany przebiegu przez Gminę Wyry nowej linii kolejowej 170 Katowice – Ostrawa w ramach Strategicznego Studium Lokalizacyjnego rządowej inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Choć w pierwszej chwili, słysząc o kolei przez Wyry, reakcja może być pozytywna, to jednak, jak argumentowała wójt Barbara Prasoł podczas listopadowego posiedzenia Rady Gminy, nowa linia kolejowa nie przyniosłaby nam żadnych korzyści. Na naszym terenie nie powstanie nigdy żaden przystanek, podzieli ona nasze dwie miejscowości na pół oraz utrudni wszystkie połączenia komunikacyjne – mówiła Barbara Prasoł.

Na ostatniej sesji Rady Gminy plany budowy linii 170 przedstawił Wojciech Dinges, wiceprezes zarządu stowarzyszenia Śląski Ruch na Rzecz Rozwoju Kolei „Kolej na Śląsk”, konsultant reprezentujący Gminę Wyry w rozmowach w ramach CPK. Początkowo linia kolejowa przez gminę Wyry miała biec w tzw. wariancie wschodnim CPK, czyli w lasach tyskich równolegle do linii kolejowej z Katowic do Bielska. Taki wariant byłby do przyjęcia, jednak został on bardzo mocno oprotestowany przez cały powiat pszczyński. W ramach CPK zaproponowano więc dwa kolejne warianty – zielony i żółty, które przecinają jednak naszą gminę niemal na pół. Wójt Barbara Prasoł wyraziła swój zdecydowany sprzeciw przeciwko takiemu poprowadzeniu linii 170: – Nie wyobrażam sobie, że nasze dwie miejscowości miałyby zostać podzielone linią kolejową. To byłoby najgorszym co mogłoby nas spotkać, a efektów z tego tytułu i korzyści nie mielibyśmy żadnych.

Wojciech Dinges podczas listopadowej sesji podkreślał, że realność powstania linii CPK szacuje na około 50%, jednak jeżeli nie zgadzamy się z jej przebiegiem, czas na zgłaszanie uwag jest właśnie teraz – mówiła Joanna Pasierbek-Konieczny, Przewodnicząca Rady Gminy. Zapowiedziała również, że Rada Gminy Wyry jeszcze w grudniu przygotuje protest w sprawie proponowanego przebiegu trasy zielonej oraz żółtej. Warianty przebiegu linii 170 zaprezentowane zostały na poniższej mapie.

Dyskusję o planach CPK na sesji Rady Gminy można zobaczyć na esesja.tv (punkt 5, 2:15).

Dalsze działania, jakie podejmie Gmina Wyry w sprawie planów budowy nowej linii kolejowej, będą na bieżąco publikowane na naszej stronie wyry.pl oraz na Facebooku „Gmina Wyry – dobre miejsce do zamieszkania”.

warianty CPK - przybliżone.jpg

powrót